Ruské konvenční zbraně jsou smrtelnější než ty jaderné, tvrdí expert. Rusko je bude moci vyrábět jak na běžícím pásu, pokud USA odstoupí od INF, varuje

USA požadují po Rusku, aby zrušilo svůj raketový systém 9M729, který má porušovat Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) z roku 1987. Rusko namítá, že dotyčný systém smlouvu neohrožuje a vyzývá USA k inspekci, Američané však na svém požadavku trvají, jinak odstoupí od INF. Experti však USA varují, že to jen posílí Rusko, které bude moci v plné míře vytvářet své smrtící konvenční střely.

Smyslem INF uzavřené mezi USA a SSSR bylo zabránit možnosti vypuknutí nukleárního bombardování. Smlouva zakázala produkci pozemních raket s rozsahem mezi 500 km a 5500 km. Díky tomu byla Evropa zachráněna od nukleárních střel středního rozsahu.

Podle USA ruský raketový systém 9M729 umožňuje vyslat raketu středního rozsahu. Rusko to odmítá s tím, že vypuštěná raketa má dráhu doletu jen 476 km – rakety do 500 km smlouva umožňuje. Rusové zvou Američany, aby se na raketový systém podívali, ti to však odmítají s tím, že z pouhého pohledu nelze zjistit dráhu doletu.

Americký prezident Donald Trump prohlásil v říjnu, že USA odstoupí od smlouvy, protože jí Rusko nedodržuje. Ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov jej obvinil, že cíleně napadá Rusko, aby USA mohly vypovědět smlouvu a začít tvořit rakety v daného dosahu.

Bezpečnostní analytik Rowan Allport z thin-tanku Human Security Centre ve svém článku pro magazín Foreign Policy varuje USA před odstoupením z INF. Poukazuje na to, že Rusko tím získá volný prostor k vytváření vlastních konvenčních raket středního rozsahu, které poskytují pro NATO v zásadě větší nebezpečí než nukleární rakety.

Ruská námořní doktrína za svůj nynější hlavní strategický cíl uvádí vytvoření vysoce přesných zbraní schopných „zničit vojenský a hospodářský potenciál nepřítele tím, že udeří na jeho životně důležité zařízení z moře“. Modernizované ponorky a lodě mají nyní k dispozici řízenou střelu s plochou dráhou letu 3M-14 Kalibr s dosahem 1500 až 2500 km.

Rusko má též své ruské bombardéry Tu-95 Bear a Tu-160 Blackjack vybavené řízenými střelami s plochou dráhou letu typu vzduch-země Ch-101, které dosahují nejméně 2500 kilometrů. Ruská armáda použila oba systémy, námořní i vzdušný, v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany si pochvalo jejich přesnost.

Rusko též vytváří efektivní pozemní řízené střely, jmenovitě systémy 9K720 Iskander-M a 9M728 Iskander-K, ty však mohou dosáhnout méně než 500 metrů. Rusko by jejich kapacitu rozšířilo neboť si uvědomuje, že NATO má výhodu na moři i ve vzduchu, poukazuje Allport s tím, že Rusko se tomu může bránit jen vytvořením dostatečně silného systému smrtících pozemních konvenčních střel.

Odstoupení od INF by Rusku poskytlo možnost začít masově vyrábět řízené pozemní konvenční střely. Rusko též naznačilo, že by bylo velice snadné přeměnit vzdušné a námořní střely na tento typ raket. Mohlo by opustit od výroby drahých námořních bombardérů a vystačit si poměrně levnými pojízdnými spouštěcími systémy.

Pokud by došlo mezi USA a Ruskem k vojenskému konfliktu, zmíněné konvenční rakety by v prvé řadě zasáhly evropské státy NATO. Není proto překvapující, že Evropa se pokouší zabránit USA a Rusku odstoupit od INF. Německo vyzvalo Rusko, aby zničilo USA požadovaný raketový systém a zabránilo novému závodu ve zbrojení.

Související

Více souvisejících

Rusko INF (smlouva o likvidaci raket) raketa 9M729 (ruská raketa)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy