Rusům se stýská po Sovětském svazu. Je jim líto, že se rozpadl

Významná část ruské populace lituje rozpadu Sovětského svazu. Zjistil to každoroční průzkum výzkumné společnosti Levada, která se respondentů ptala, na co ohledně dnešního Ruska jsou hrdí.

Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že téměř každý druhý Rus negativně vnímá rozpad Sovětského svazu, ke kterému došlo před 27 lety. Celých 45 procent ruských občanů se za konec sovětského impéria dokonce stydí. O tři roky dříve se přitom s podobným názorem svěřilo jen 28 % lidí, dnešní hodnoty naopak dosahují těch z přelomu tisíciletí.

Ještě víc však ruské občany trápí neúspěšný boj s chudobou v zemi. V Rusku se na hranici chudoby pohybuje neuvěřitelných 22 % obyvatel, což podle průzkumu nelibě nesou tři pětiny Rusů. Není to však nic nového, tento problém obsazuje první pozici v průzkumu již řadu let.

Zhruba třetinu občanů pak trápí fakt, že se k sobě Rusové nechovají hezky. V závěsu pak následují témata neschopnosti dostat se na ekonomickou úroveň vyspělého Západu, výsledku reforem Michaila Gorbačova, které známe pod slovy perestrojka a glasnosť, a teroru stalinistického režimu.

Hrdí jsou Rusové naopak na svůj původ a historii. Vítězství nad nacistickým Německem ve Velké vlastenecké válce si váží 87 % občanů. Každý druhý člověk pak vyzdvihuje podíl Ruska a Sovětského svazu na dobývání kosmu.

Relativně vysoko se umístila i událost z nedávné historie. Anexi Krymu, k níž došlo na jaře 2014, schvaluje téměř každý druhý Rus. Místní občané jsou spokojeni s tím, že se stal opět součástí Ruské federace.

Velikost a roli ruského národa v celosvětovém měřítku nadále vnímají pozitivně tři ze čtyř Rusů, většina z nich to navíc považuje za roli, která Rusku v globálním kontextu náleží. Za skvělý národ se označilo 62 % respondentů s tím, že 80 % z celkového počtu zúčastněných samo sebe označilo za Rusy.

Příslušnost k ruskému národu si tamní občané spojují spíš s národní historií, svým místem narození a přírodou. Naopak národní symboly označilo za věc národní identity jen 5 % lidí.

Související

Více souvisejících

Rusko Sovětský svaz Vladimír Putin chudoba Krym

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy