Jak vnímají Rusové svou zemi? Historik poukázal na nový trend

Podstatná část ruských občanů vnímá objektivně pozici své země ve světových žebříčcích ekonomické rozvinutosti, materiálního zabezpečení a dodržování práva, konstatuje historik Pavel Aptekar v komentáři pro server Moscow Times. Považuje to za dobrou zprávu, ale zároveň za signál, že pro Rusy bude těžké uvěřit reálnosti kampaně ruského prezidenta Vladimira Putina, která si jako cíl vytýčila přiblížit zemi standardům panujícím v mnohem rozvinutějších státech.

Počet kriticky smýšlejících Rusů roste

Aptekar se opírá o závěry prosincového výzkumu společnosti Public Opinion Foundation, která respondentům položila otázku, jaké místo podle nich Rusko zaujímá ve světových žebříčcích čtyř rozdílných ukazatelů - míry ekonomického rozvoje, materiálního zabezpečení, ochrany osobních práv a svobod a osobní bezpečnosti.

V uplynulých dvou letech je přitom patrný nárůst počtu Rusů, kteří stav věcí ve své zemi vnímají stále více kriticky, podotýká historik. Připomíná, že podobně v roce 2016 si nejvíce obyvatel Ruska - 39 %, tedy jen o 2 % více - myslí, že jejich země se nachází někde mezi 10. a 50. místem v žebříčku ekonomického rozvoje, což je skutečně pravda, jelikož podle Mezinárodního měnového fondu patřila Rusku 13. příčka v rámci celkové výše HDP.   

Během dvou let ovšem výrazně poklesl počet Rusů - z 29 % na 20 % -, kteří se domnívají, že Rusko se nachází v elitní desítce tohoto žebříčku, konstatuje odborník. Dodává, že naopak stoupl poměr respondentů - ze 14%  na 20 % -, kteří soudí, že jejich vlast okupuje místo v jeho druhé padesátce.

Co se týká světového žebříčku materiálního zabezpečení, 30 % obyvatel Ruska, tedy o 6 % méně než v roce 2016, vidí svou zemi mezi 10. a 50. místem, z 15 % na 21 % však stoupl počet těch, podle nichž země z přepočtu HDP na hlavu zcela zaostává, poukazuje Aptekar. Doplňuje, že 28 % respondentů, tedy o 1 % více než před dvěma lety, správně zařadilo Rusko do druhé padesátky - podle Mezinárodního měnového fondu loni zemi patřila 73. příčka.    

Vnímání stavu dodržování osobních práv a svobod v Rusku je o něco lepší, ale i tak se našlo se respondentů, kteří věří, že země si vede lépe než ve skutečnosti, snížil a roste počet těch, podle nichž Rusko v dané oblasti zaostává, deklaruje expert. Připomíná, že podle indexu vlády práva a zprávy mezinárodní nevládní organizace World Justice Project se Rusko mezi 113 státy umístilo na 89. místě.

Mezinárodní témata již netáhnou

Výsledky se liší v závislosti na věku, vzdělání a příjmech respondentů, konstatuje historik. Vysvětluje, že bohatí Rusové hodnotí situaci lépe než jejich chudí spoluobčané - 26 % lidí s průměrnými či podprůměrnými příjmy například věří, že Rusko patří mezi deset nejrozvinutějších zemí světa, což je o polovinu více než v případě respondentů s vyšším vzděláním.  

"Kritičtější vnímání ruského postavení ve světě odráží obecný pokles ruských nacionalistických nálad, primárně v důsledku penzijní reformy," tvrdí historik. Odkazuje na názor Iriny Osipovové ze společnosti Public Opinion Foundation, podle které Rusové stále více pociťují bezprostřední dopady vládních opatření a nespravedlnosti.

Ruská média se sice nadále zaměřují na úspěchy země na mezinárodněpolitickém poli, ale neuvědomují si, že agenda se mění a Rusy zajímá mezinárodní politika stále méně, odkazuje Aptekar na mínění sociologa Grigorije Judina z Vysoké školy ekonomické v Moskvě.

"Víc a víc lidí (v Rusku) využívá alternativní (myšleno nestátní, pozn. redaktora) zdroje informací, což jim umožňuje vytvořit si objektivnější obrázek o tom, co se ve světě děje," uzavírá expert.  

Související

Více souvisejících

Rusko Ekonomika lidská práva

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy