Lídr albánské opozice dostal pokutu, pomluvil vládního poslance

Soud v Tiraně uznal šéfa hlavní opoziční strany Lulzima Bashu vinným z pomluvy poslance vládní socialistické strany a uložil mu za to pokutu 50.000 leků (10.300 korun). Zatímco pomluvený Taulant Balla verdikt uvítal, další vysoký představitel Bashovy demokratické strany se pondělnímu rozsudku vysmál a soudní řízení označil za zmanipulované, informovala agentura ATA.

Basha nařkl šéfa poslanecké skupiny socialistů Ballu, že je zapletený do případu, kdy bylo v přístavu Drač objeveno 3,4 milionu eur (87 milionů korun) ukrytých ve dvou autech dovezených z Německa. Tato hotovost údajně patří obchodníkům s drogami.

Balla prohlásil, že rozhodně nemá nic společného ani s těmito penězi, ani s žádnou drogovou mafií, a Bashu zažaloval za pomluvu. Podle médií jsou v souvislosti s objeveným kontrabandem eur stále vyšetřovány čtyři podezřelé osoby.

Nařčený vládní poslanec v reakci na soudní verdikt vyjádřil naději, že "konečně nastal zlom v posuzování takovýchto případů". Vyzval přitom demokratickou stranu, aby se nad sebou zamyslela a své "pomlouvačné politiky" se vzdala.

Vedení demokratů se ale s rozhodnutím rázně odmítlo smířit. Basha už dal najevo, že se odvolá, a generální tajemník strany Gazment Bardhi rozsudek označil za "směšný" a soud, který ho vynesl, za "legrační". Soud podle něj ignoroval prokuraturu a místo ní dal na policii "ovládanou" Taulantem Ballou.

K hlavním problémům, s nimiž se Albánie musí vypořádat, chce-li vstoupit do Evropské unie, stále patří boj proti pašování drog, proti organizovanému zločinu a proti korupci. Pomoci tomu má i rozsáhlá reforma justice, jež by měla zajistit skutečnou nezávislost a bezúhonnost soudců.

Albánie je od roku 2009 členem Severoatlantické aliance. V roce 2014 získala status kandidáta na členství v EU.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy