Julija Tymošenková: Duch minulosti, nebo naděje? Spasí návrat "plynové princezny" Ukrajinu?

Kongres strany Otčina (Baťkivščyna) oznámil dnes v Kyjevě svého kandidáta do prezidentských voleb. Stala se jím bez překvapení Julija Tymošenková, bývalá dvojnásobná premiérka Ukrajiny. Může tato žena se známým účesem, tvořený copem ovázaným kolem své hlavy, zachránit Ukrajinu od krachu?

„Je jasné, že všichni podporujeme Julii Vladimirovnu, ale musíme dělat všechno pro to, aby se tak stalo. Poslouchali jsme projevy, vyslechli jsme programové prohlášení kandidátky na prezidentský úřad - pojďme se do toho pustit," řekl podle listu Ukrajinská pravda na dnešním shromáždění předseda strany Ivan Kirilenko. Rozhodnutí, jež vyjádřilo podporu kandidátce Tymošenkové bylo přijato „jednomyslně".

Projev kandidátky Tymošenkové byl velmi emotivní: slíbila zvýšení důchodů a platů v zemi o trojnásobek a návrat všech, kteří Ukrajinu museli opustit. Na Ukrajinu, jako oznámila, chce přivést „tvrdou měnu" a zasadit se o to, aby zejména mladí lidé ze země neodcházeli. Symbolizovat to měla mladá dívka, jež až nápadně připomínala svým copem mladou Juliji, která zapěla ukrajinskou hymnu.

Tymošenková si stojí podle všech výzkumů veřejného mínění velmi dobře. Vláda Petro Porošenka, jenž si v očekávání prezidentských voleb navlékl uniformu a vyhlásil na Ukrajině „stanné právo" po konfliktu v Kerčském průlivu, nepřinesla tomuto muži kýžená očekávání. Jeho úhlavní konkurentka Julija Tymošenková se drží v popularitě vysoko, k čemuž zcela jistě přispělo i velmi problematické zacházení ve vězení, kde se ocitla v roce 2011 z podezření na praní špinavých peněz z transakcí s „ruským plynem" na Ukrajinu. 

Propuštěna byla v roce 2014.  Mnoho evropských politiků to považovala za důkaz, že věznění a odsouzení bylo politicky motivované.

Na čele výzkumů, favoritka Kremlu?  

Tymošenková odvážně uvedla, že pokud vyhraje volby a za prvních 100 dní práce nebude nevykazovat výsledky, tak odstoupí. Podpory se jí dostalo široké, a to nejen domácí. Bývalý patriarcha Ukrajiny Filaret požehnal kongres Otčiny, poděkoval všem dosavadním prezidentům Ukrajiny, včetně Petra Porošenka, za autokefalii, jímž oddělil pravoslavnou ukrajinskou církev od té ruské. „Chci, aby se vaše strana také podílela na jednotě ukrajinského lidu, abychom byli svobodni," apeloval na Tymošenkovou.

Na akci byla vysílána také výzva Michail Saakašviliho, bývalého prezidenta Gruzie a šéfa Krajské správy státu Oděsa, který Tymošenkové vyjádřil podporu do prezidentských voleb. Na videu se také objevil slavný brazilský spisovatel Paolo Coelho, který mluvil lichotivě o kandidátce.

Magazín New Eastern Europe ve své analýze působení Tymošenkové v minulých funkcích soudí, že Tymošenková je „neslavně proslulá svým oligarchickým zázemím v oblasti obchodu s plynem, její nedemokratické metody v upevňování moci a její nekompetentnost v řízení ekonomiky zhoršily dopady hospodářské krize v letech 2008-2009, což vedlo k poklesu HDP na Ukrajině o 35,6% a 38% poklesl v hodnotě národní měny". Tymošenková, jež čelila obviněním z podplácení a zpronevěry, byla obvinění z korupce a daňových úniků., za což byla také přezdívána jako „plynová princezna".

Asi nejvážnějším obviněním, která se objevují také v agenturních zprávách, je její údajný vztah k Vladimiru Putinovi, současnému vládci Kremlu. „Tymošenková je podezřelá z toho, že má s Putinem stínové vazby a že má politické postoje, jež jsou v otázkách jeho kritického zájmu o přátelské k nynějšímu Rusku, uvádí New Eastern Europe.

Existuje údajně několik příkladů, kdy v roce 2008 vystupovala proti Gruzii a šla podle moskevských smluv o plynu v roce 2009 na ruku Kremlu, které byly pro ekonomiku a bezpečnost Ukrajiny „velice škodlivé".

Je dnes Tymošenková „duchem minulosti", nebo „nadějí pro budoucnost"? O tom rozhodnou Ukrajinci již 31. března.

Související

Petr Porošenko, ukrajinský exprezident

"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice

Ukrajinští opoziční lídři odmítli možnost uspořádání voleb během válečného stavu, a to poté, co se v médiích objevily zprávy o jejich kontaktech s americkými představiteli a v návaznosti na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil svého ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského za „diktátora“ kvůli nepořádání voleb.

Více souvisejících

Julija Tymošenková Ukrajina

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

před 1 hodinou

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy