V Rusku došlo k několika ostře sledovaným případům brutálního bití vězňů. Představitelé ruské vězeňské služby přiznávají, že došlo k několika pochybením, odmítají však připodobnění ruských věznic k nechvalně známým sovětským gulagům. Podle kritiků je ruský vězeňský systém od základu shnilý a kruté chování umožňuje.
Naděžda Tolokonnikovová, bývalá členka punkové skupiny Pussy Riot, byla odsouzena dva roky do trestaneckého tábora IK-14. Prostřednictvím svého manžela poslala světovým médiím dopis, ve kterém popisuje hrozivé podmínky tábora v odlehlé, bažinaté krajině. Ženy prý v něm musí pracovat 17 hodin denně, jsou bity a ponižovány.
Ruská federální vězeňská správa (FSIN) to zprvu odmítala s tím, že se jedná o „nepodložená“ tvrzení. 24. prosince 2018 však zástupce ředitele FSIN, Valerij Maksimenko, přiznal v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou agenturu TASS, že výroky Tolokonnikovové „byly správné“. Maksimenko uvedl, že ředitel věznice IK-14 byl spolu s nespecifikovaným počtem zaměstnanců propuštěn.
IK-14 není jediným ruskými a západními médii reportovaným případem odhalujícím brutální režim, který panuje v ruských věznicích. Ruský list Novaja Gazeta přinesl v červenci 2018 video zachycují týrání vězně Jevgenije Makarova 17 dozorci. V listopadu 2018 byli čtyři strážci z vězení v Čeljabinsku odsouzeni za ubití vězně Sultana Israilova k smrti.
Tyto případy vyvolaly v Rusku velké pozdvižení. Kolegyně Tolokonnikovové z Pussy Riot, Marija Aljochinová, spustila internetovou kampaň, ve které dává rovnítko mezi současnými ruskými věznicemi a gulagy. Maksimenko to v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Interfax odmítl s tím, že gulagy jsou záležitostí minulosti.
Podle něj případy, kdy strážce někoho ubije k smrti, nejsou jako v případě gulagů důsledkem systematického a vědomého masového týrání vězňů, ale důsledkem „postrádajícího mozku“ daného strážce, „který buď nechce pracovat nebo nemá trpělivost“. Zároveň se zastal strážců s tím, že jsou vystavěni velkému emočnímu stresu za nízký plat a že jsou ohrožováni vězni, kteří si na nich vybíjejí vlastní zlost.
Podle kritiků však celý ruský vězeňský systém je špatně nastaven a takovému chování nahrává. Alexej Fedyarov, hlava právního oddělení organizace pro práva vězňů Rusko za mřížemi sdělil Rádio Svobodná Evropa, že jako bachaři chodí pracovat lidé s velmi chudým regionů, kteří sní o pravidelném platu 20 000 až 30 000 rublů a odchodu do důchodu už v 35 letech a kterým je tedy jedno, jestli budou muset bít vězně. Podle Feyarova je ruský vězeňský systém „shnilý až k jádru“ a umožňuje bachařům pracovat jen tímto způsobem.
Jeho slova potvrzuje právnička Vera Goncharová. Podle ní strážci dělají tuto práci se všemi jejími temnými aspekty zcela vědomě s tím, že jim umožní získat penzi velmi brzy. Goncharová tvrdí, že je poměrně snadné mnoho mladých taxikářů v Omsku, kde je spousta vězňů, kteří pracovali ve vězení a nyní probírají penzi.
Podle Goncharové jsou ilegální akty ve věznicích spáchaných strážci většinou nepotrestány a jsou obklopeny mlčením ze strany pachatele i dalších strážců na základě pevných svazků spoluviny. To umožňuje chování, které dosahuje „monstrózních forem“.
Podle oficiálních údajů poskytnutých Ruskem Radě Evropy v roce 2015 umřelo ve vazbě 4 977 vězňů z celkové ruské populace 671 027 lidí. 404 úmrtí byla označena jako sebevražda, údaje o vraždách byly nedostupné. Míra úmrtnosti 61,1 na 10 000 vězňů patřila k nejvyšším z 47 studovaných zemí. Rusko nedodalo další údaje v následných letech, podle Maksimenka byl počet vězňů snížena 523 000.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusko , vězení , vězeňská služba , gulag/gupvi , Věznice
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 1 hodinou
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 3 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 6 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek