V Rusku došlo k několika ostře sledovaným případům brutálního bití vězňů. Představitelé ruské vězeňské služby přiznávají, že došlo k několika pochybením, odmítají však připodobnění ruských věznic k nechvalně známým sovětským gulagům. Podle kritiků je ruský vězeňský systém od základu shnilý a kruté chování umožňuje.
Naděžda Tolokonnikovová, bývalá členka punkové skupiny Pussy Riot, byla odsouzena dva roky do trestaneckého tábora IK-14. Prostřednictvím svého manžela poslala světovým médiím dopis, ve kterém popisuje hrozivé podmínky tábora v odlehlé, bažinaté krajině. Ženy prý v něm musí pracovat 17 hodin denně, jsou bity a ponižovány.
Ruská federální vězeňská správa (FSIN) to zprvu odmítala s tím, že se jedná o „nepodložená“ tvrzení. 24. prosince 2018 však zástupce ředitele FSIN, Valerij Maksimenko, přiznal v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou agenturu TASS, že výroky Tolokonnikovové „byly správné“. Maksimenko uvedl, že ředitel věznice IK-14 byl spolu s nespecifikovaným počtem zaměstnanců propuštěn.
IK-14 není jediným ruskými a západními médii reportovaným případem odhalujícím brutální režim, který panuje v ruských věznicích. Ruský list Novaja Gazeta přinesl v červenci 2018 video zachycují týrání vězně Jevgenije Makarova 17 dozorci. V listopadu 2018 byli čtyři strážci z vězení v Čeljabinsku odsouzeni za ubití vězně Sultana Israilova k smrti.
Tyto případy vyvolaly v Rusku velké pozdvižení. Kolegyně Tolokonnikovové z Pussy Riot, Marija Aljochinová, spustila internetovou kampaň, ve které dává rovnítko mezi současnými ruskými věznicemi a gulagy. Maksimenko to v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Interfax odmítl s tím, že gulagy jsou záležitostí minulosti.
Podle něj případy, kdy strážce někoho ubije k smrti, nejsou jako v případě gulagů důsledkem systematického a vědomého masového týrání vězňů, ale důsledkem „postrádajícího mozku“ daného strážce, „který buď nechce pracovat nebo nemá trpělivost“. Zároveň se zastal strážců s tím, že jsou vystavěni velkému emočnímu stresu za nízký plat a že jsou ohrožováni vězni, kteří si na nich vybíjejí vlastní zlost.
Podle kritiků však celý ruský vězeňský systém je špatně nastaven a takovému chování nahrává. Alexej Fedyarov, hlava právního oddělení organizace pro práva vězňů Rusko za mřížemi sdělil Rádio Svobodná Evropa, že jako bachaři chodí pracovat lidé s velmi chudým regionů, kteří sní o pravidelném platu 20 000 až 30 000 rublů a odchodu do důchodu už v 35 letech a kterým je tedy jedno, jestli budou muset bít vězně. Podle Feyarova je ruský vězeňský systém „shnilý až k jádru“ a umožňuje bachařům pracovat jen tímto způsobem.
Jeho slova potvrzuje právnička Vera Goncharová. Podle ní strážci dělají tuto práci se všemi jejími temnými aspekty zcela vědomě s tím, že jim umožní získat penzi velmi brzy. Goncharová tvrdí, že je poměrně snadné mnoho mladých taxikářů v Omsku, kde je spousta vězňů, kteří pracovali ve vězení a nyní probírají penzi.
Podle Goncharové jsou ilegální akty ve věznicích spáchaných strážci většinou nepotrestány a jsou obklopeny mlčením ze strany pachatele i dalších strážců na základě pevných svazků spoluviny. To umožňuje chování, které dosahuje „monstrózních forem“.
Podle oficiálních údajů poskytnutých Ruskem Radě Evropy v roce 2015 umřelo ve vazbě 4 977 vězňů z celkové ruské populace 671 027 lidí. 404 úmrtí byla označena jako sebevražda, údaje o vraždách byly nedostupné. Míra úmrtnosti 61,1 na 10 000 vězňů patřila k nejvyšším z 47 studovaných zemí. Rusko nedodalo další údaje v následných letech, podle Maksimenka byl počet vězňů snížena 523 000.
Související
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Rusko , vězení , vězeňská služba , gulag/gupvi , Věznice
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě