V Rusku došlo k několika ostře sledovaným případům brutálního bití vězňů. Představitelé ruské vězeňské služby přiznávají, že došlo k několika pochybením, odmítají však připodobnění ruských věznic k nechvalně známým sovětským gulagům. Podle kritiků je ruský vězeňský systém od základu shnilý a kruté chování umožňuje.
Naděžda Tolokonnikovová, bývalá členka punkové skupiny Pussy Riot, byla odsouzena dva roky do trestaneckého tábora IK-14. Prostřednictvím svého manžela poslala světovým médiím dopis, ve kterém popisuje hrozivé podmínky tábora v odlehlé, bažinaté krajině. Ženy prý v něm musí pracovat 17 hodin denně, jsou bity a ponižovány.
Ruská federální vězeňská správa (FSIN) to zprvu odmítala s tím, že se jedná o „nepodložená“ tvrzení. 24. prosince 2018 však zástupce ředitele FSIN, Valerij Maksimenko, přiznal v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou agenturu TASS, že výroky Tolokonnikovové „byly správné“. Maksimenko uvedl, že ředitel věznice IK-14 byl spolu s nespecifikovaným počtem zaměstnanců propuštěn.
IK-14 není jediným ruskými a západními médii reportovaným případem odhalujícím brutální režim, který panuje v ruských věznicích. Ruský list Novaja Gazeta přinesl v červenci 2018 video zachycují týrání vězně Jevgenije Makarova 17 dozorci. V listopadu 2018 byli čtyři strážci z vězení v Čeljabinsku odsouzeni za ubití vězně Sultana Israilova k smrti.
Tyto případy vyvolaly v Rusku velké pozdvižení. Kolegyně Tolokonnikovové z Pussy Riot, Marija Aljochinová, spustila internetovou kampaň, ve které dává rovnítko mezi současnými ruskými věznicemi a gulagy. Maksimenko to v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Interfax odmítl s tím, že gulagy jsou záležitostí minulosti.
Podle něj případy, kdy strážce někoho ubije k smrti, nejsou jako v případě gulagů důsledkem systematického a vědomého masového týrání vězňů, ale důsledkem „postrádajícího mozku“ daného strážce, „který buď nechce pracovat nebo nemá trpělivost“. Zároveň se zastal strážců s tím, že jsou vystavěni velkému emočnímu stresu za nízký plat a že jsou ohrožováni vězni, kteří si na nich vybíjejí vlastní zlost.
Podle kritiků však celý ruský vězeňský systém je špatně nastaven a takovému chování nahrává. Alexej Fedyarov, hlava právního oddělení organizace pro práva vězňů Rusko za mřížemi sdělil Rádio Svobodná Evropa, že jako bachaři chodí pracovat lidé s velmi chudým regionů, kteří sní o pravidelném platu 20 000 až 30 000 rublů a odchodu do důchodu už v 35 letech a kterým je tedy jedno, jestli budou muset bít vězně. Podle Feyarova je ruský vězeňský systém „shnilý až k jádru“ a umožňuje bachařům pracovat jen tímto způsobem.
Jeho slova potvrzuje právnička Vera Goncharová. Podle ní strážci dělají tuto práci se všemi jejími temnými aspekty zcela vědomě s tím, že jim umožní získat penzi velmi brzy. Goncharová tvrdí, že je poměrně snadné mnoho mladých taxikářů v Omsku, kde je spousta vězňů, kteří pracovali ve vězení a nyní probírají penzi.
Podle Goncharové jsou ilegální akty ve věznicích spáchaných strážci většinou nepotrestány a jsou obklopeny mlčením ze strany pachatele i dalších strážců na základě pevných svazků spoluviny. To umožňuje chování, které dosahuje „monstrózních forem“.
Podle oficiálních údajů poskytnutých Ruskem Radě Evropy v roce 2015 umřelo ve vazbě 4 977 vězňů z celkové ruské populace 671 027 lidí. 404 úmrtí byla označena jako sebevražda, údaje o vraždách byly nedostupné. Míra úmrtnosti 61,1 na 10 000 vězňů patřila k nejvyšším z 47 studovaných zemí. Rusko nedodalo další údaje v následných letech, podle Maksimenka byl počet vězňů snížena 523 000.
Související
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
Rusko , vězení , vězeňská služba , gulag/gupvi , Věznice
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 2 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 4 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 5 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála