Janukovyč z exilu útočí na režim v Kyjevě: Porošenko je profesionální lhář

Bývalý proruský prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč na dnešní tiskové konferenci v moskevském exilu odmítl všechna obvinění, kvůli kterým byl minulý měsíc v Kyjevě v nepřítomnosti odsouzen ke 13 letům vězení za vlastizradu a napomáhání agresivní válce Ruska proti Ukrajině. Odsuzující verdikt podle něj "nadiktoval" nynější (ukrajinský) režim, rozhodnutí "nemá nic společného se zákonem" a "vše je postaveno na lži a nenávisti".

Janukovyče před pěti lety svrhla lidová revolta v Kyjevě, která v zemi nastolila prozápadní režim. Následovala ruská anexe Krymu a vypuknutí ozbrojeného povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, kde si konflikt s vládními vojsky dosud vyžádal více než 10.000 mrtvých.

Janukovyč dnes podle agentury TASS oznámil, že jeho právníci poslali ukrajinským vyšetřovatelům dokumenty, které prokazují, že ztrátu Krymu zavinilo současné vedení Ukrajiny. Tvrdil také, že stávající prezident Petro Porošenko nemůže dosáhnout na jaře svého znovuzvolení do vrcholné funkce bez zfalšování voleb.

Jako "nepřípustné vměšování státu a politiků do církevních záležitostí" Janukovyč odsoudil Porošenkovo přispění k vytvoření národní pravoslavné církve, která se vymanila z podřízenosti Moskvě. To si podle Janukovyče nedovolil žádný z prezidentů v celých ukrajinských dějinách. Za nepřípustné a nedemokratické pokládá i případné stíhání opozičního předáka a podnikatele Viktora Medvedčuka, považovaného za blízkého Kremlu.

"Petra Porošenka znám už hodně dlouho a dobře. Příčina bídy je v tom, že on není státník, ale podnikatel. Na první místo klade osobní zisk a peníze, za které je ochoten směnit cokoli," řekl Janukovyč o svém nástupci podle listu Ukrajinska pravda. "Vyniká ve lhaní. Lhal nejen mně, ale neustále všem. Je to jeho profesionální zvyk," dodal.

Porošenkovým cílem je podle exprezidenta Janukovyče "osobní obohacení za jakoukoli cenu", k čemuž využívá veškerou moc a možnosti. "Nemá žádnou šanci čestně vyhrát volby," usoudil Janukovyč a dodal, že za nynější situace a za naprosté nedůvěry k vládě nebude jednoduché volby zfalšovat. Ukrajinci mají volit novou hlavu státu 31. března.

Rusko, jak dnes ujistil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov, nemá k Janukovyčovi žádné výhrady a Moskva k němu přistupuje "jednoznačně jako k bývalému prezidentovi".

Kyjevský soud 24. ledna odsoudil Janukovyče v nepřítomnosti za vlastizradu ke třinácti letům vězení. Za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl exprezident odsouzen k dvanácti letům, přičemž oba tresty si má odpykat souběžně. Soud zároveň rozhodl o zabavení Janukovyčova majetku. Obvinění z pokusu o změnu státních hranic byl Janukovyč pro nedostatek důkazů zproštěn. Janukovyčův advokát označil rozsudek za nezákonný a slíbil odvolání.

Janukovyč podle žalobců žádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní demonstrace v Kyjevě. Soudce při čtení rozsudku prohlásil, že bývalý prezident svým chováním otevřel Rusku dveře k anexi Krymského poloostrova a k rozpoutání separatistické války na východě Ukrajiny.

Janukovyč, který vykonával úřad ukrajinského prezidenta v letech 2010 až 2014, utekl z Ukrajiny 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska mu pomohly utéct ruské bezpečnostní služby na přímý pokyn prezidenta Putina. Nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu, asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic. K soudu do Kyjeva se odmítl dostavit.

Žaloba na bývalou hlavu státu byla podána v říjnu 2016. Obvodní soud v Kyjevě začal projednávat Janukovyčův případ v květnu 2017. Exprezidentovou zodpovědností za smrt lidí zabitých během převratu se má soud zabývat v samostatné kauze.

Na dnešní tiskové konferenci Janukovyč odmítl i toto obvinění. Střílelo se podle něj pouze z budov obsazených přívrženci opozice.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Viktor Janukovyč Ukrajina Rusko volby na Ukrajině Petr Porošenko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 15 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

Zdroj: David Holub

Další zprávy