V roce 1959 zemřelo na Urale za tajemných okolností devět mladých lidí. Jejich těla objevili záchranáři až po několika týdnech. Vyšetřování tragédie přineslo celou řadu podivných poznatků. Policisté nakonec dospěli k závěru, že smrt všech členů expedice způsobila spontánní síla, kterou nedokázali překonat. Nyní se místní úřady v Jekatěrinburgu rozhodly případ znovu otevřít a za použití dostupných moderních technologií a postupů prošetřit.
Záhada Ďatlovovy expedice dodnes fascinuje lidi po celém světě. Ani po šedesáti letech není jasné, co vlastně smrt mladých studentů způsobilo. Některé teorie viní mimozemšťany, ruskou verzi yettiho, sovětskou armádu, nepřátelské domorodé obyvatelstvo, uprchlé trestance nebo pád laviny. Podle deníku The Sun existuje 75 různých více, či méně příčetných vysvětlení.
Ruské úřady nyní vyšetřování případu znovu otevřely. Alexandr Kurjakov, vrchní prokurátor z Jekatěrinburgu, o tom v průběhu tohoto týdne informoval média. „Příbuzní obětí, média a veřejnost stále žádají, aby byla vyšetřena pravda a neskrývají podezření, že jim bylo něco zatajeno,“ uvedl ve svém vyjádření. V březnu se proto na místo tragédie vypraví tým, který se pokusí události rekonstruovat.
V lednu 1959 vyrazila skupina deseti mladých lidí na výpravu do pohoří Ural. Jejich cílem byla hora Otorten, což v tamním domorodém jazyce znamená zhruba „nechoďte tam“. Jeden z členů během výpravy onemocněl, a proto se vrátil. Ostatní pokračovali podle původního plánu, na cestě se však ztratili a dostali se na úbočí jiné hory se zlověstným názvem Kholat Syakhl, neboli Mrtvá hora.
„V noci 1. února něco, nebo někdo, způsobilo, že vystrašení lyžaři uprchli ze stanu. Namísto východu použili k úniku nože, kterými stan zevnitř rozřízli,“ popsal událost Keith McCloskey, autor knihy Hora mrtvých: Incident v Djatlovově pasu. „Poté, co se nevrátili domů, byly do oblasti vyslány pátrací týmy, které nalezly jejich těla, některá s masivními vnitřními zraněními, ale bez vnějších známek násilí.“
Nejprve byli u nedalekého stromu nalezeni dva muži, kteří na sobě měli pouze spodní prádlo. Větve stromu byly zhruba do výšky pěti metrů polámané, z čehož vyšetřovatelé usoudili, že se na strom pokoušeli vylézt. Další tři těla byla nalezena mezi tímto stromem a místem, kde se nacházel stan. Zbývající čtyři členy výpravy našli vyšetřovatelé až o dva měsíce později. Jejich těla ležela v nedaleké rokli. Jedné z žen chyběly oči i jazyk. Další členové utrpěly fraktury kostí a lebky.
Některé kusy oblečení vykazovaly zvýšené dávky radiace a nikde nebyly nalezeny stopy zápasu. Přestože se podle vyšetřování pohybovaly teploty v době tragédie okolo mínus 30 stupňů pod nulou, někteří členové výpravy uprchli ze stanu naboso. Patolog stanovil, že některé úrazy nasvědčují působení síly, která odpovídá nárazu auta. Lékařská zpráva nicméně stanovila jako příčinu úmrtí umrznutí. A Lev Ivanov, hlavní vyšetřovatel případu konstatoval, že byla smrt všech devíti lidí způsobena neznámou spontánní silou.
Dodnes zůstává záhadou, co vlastně v osudnou noc vyvolalo takovou míru paniky, že se devět zkušených horalů uprostřed noci a v mrazu rozhodlo ve spěchu opustit svůj stan. Podle některých teorií mohl skupinu vyděsit hluk padající laviny nebo nepřirozené zvuky, které způsobil vítr. Podezření padlo také na armádu, která v oblasti testovala zbraně.
Podle Andreje Kurjakova se nyní vyšetřovatelé pokusí za pomoci moderních metod zjistit, co se vlastně před šedesáti lety stalo. Znovu prozkoumat chtějí všechny důkazy, včetně stop po radiaci na částech oblečení. Kurjakov nevyloučil ani exhumaci těl. „Nařídíme i lékařské vyšetření, pokud to bude nezbytné,“ uvedl.
Související
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
Rusko , smrt , Mrtvoly , tajemství záhady , Jekatěrinburg , Djatlovova výprava
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák