Soud v Albánii zrušil doživotí pro vraha policistů, je z toho politická krize

Důrazný nesouhlas vlády i opozice vyvolalo v Albánii rozhodnutí odvolacího soudu zmírnit vrahovi čtyř policistů doživotní trest na 25 let vězení. Zatímco z vládních míst zaznívá kritika na adresu soudců, opozice podle serveru Balkan Insight případu využila k opětnému útoku na premiéra a jeho kabinet s obviněním, že je to výsledek tajné dohody vlády se zločinci.

Odsouzený Dritan Dajti byl zadržen v roce 2009 po přestřelce, při níž zemřel jeden z jeho druhů a čtyři policisté a on sám utrpěl zranění. Dajti byl od roku 2004 na útěku, když unikl od soudu v Tiraně při procesu, v němž byl obžalován z vraždy podnikatele v roce 1999.

Proces v první instanci trval pět let, protože Dajti odmítal jmenovat svého obhájce a advokáti určení soudem ho nechtěli obhajovat. V roce 2014 soud Dajtiho konečně uznal vinným z vraždy a uložil mu doživotní trest vězení. Nejvyšší soud ale rozsudek zrušil, když dospěl k závěru, že bylo porušeno právo obžalovaného zvolit si obhájce, a kauzu postoupil odvolacímu soudu pro závažné trestné činy. Jeho pětičlenný senát minulý týden v pátek ve "zkráceném řízení" doživotní trest zmírnil.

Toto rozhodnutí vyvolalo hněvivou reakci jak vládních činitelů, tak představitelů opozice. Prezident Ilir Meta například vyzval k vyšetřování soudců a okolností vynesení verdiktu. Žádal také prověření rozsudku nejvyšší soudcovskou radou.

Ministr vnitra Sander Lleshaj verdikt označil za "zločin, jenž uráží památku policistů, kteří padli při výkonu služby". Podle něj nejvyšší soud musí rozhodnutí zrušit a "pachatelé tohoto zločinu v taláru musí čelit důsledkům toho, co udělali". Podle ministryně spravedlnosti Etildy Gjonajové jde o korupční aféru a porušení trestního řádu.

Demokratická strana, která je hlavní opoziční silou v zemi, rozhodnutí soudu rovněž kritizovala, ale reakci členů kabinetu označila za "tyátr". Rozsudek je totiž podle ní výsledkem "tajné dohody vlády se zločinem" a byl nařízen premiérem Edim Ramou. Ministerstvo spravedlnosti by prý místo prolévání krokodýlích slz mělo zveřejnit, "s kým Dajti z vězení komunikoval, koho vydíral a kdo mu zaručil svobodu".

Albánské soudy jsou často kritizované kvůli přílišné shovívavosti vůči známým zločincům, poznamenal v této souvislosti Balkan Insight. V prosinci 2016 byl z vězení propuštěn bývalý zločinecký boss Lulzim Berisha. Nejprve byl odsouzen k doživotí za nařízení šesti vražd, později mu byl trest zmírněn na 25 let a nakonec se podmínečně ocitl na svobodě.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie soudy Edi Rama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 11 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy