V Albánii to vře. Opozice demonstruje proti vládě, poslanci složili mandát, USA ve střehu

Tisíce demonstrantů se dnes sešly v centru albánského hlavního města Tirany, aby protestovaly proti politice současné socialistické vlády, kterou označují za zkorumpovanou a propojenou s organizovaným zločinem. Demonstranti požadovali odchod premiéra Ediho Ramy a vypsání předčasných voleb. Opoziční zákonodárci na demonstraci veřejně složili své mandáty. Mítink se zatím obešel bez násilností, uvedla albánská média.

Do čela protestů se postavili poslanci opozičních stran v čele s Demokratickou stranou Albánie (PDSh) a Socialistickým hnutím pro integraci (LSI). Po přesunu shromáždění před budovu vlády na protest proti Ramovi veřejně složili své mandáty.

"Nyní povedeme civilní, poklidnou a demokratickou bitvu o obnovení legitimity (vlády) a demokracie v Albánii," řekl lídr PDSh Lulzim Basha. Ten premiéra Ramu přirovnal k venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi.

Rama podle agentury AP označil dnešní krok demokratů, kteří jsou hlavní politickou silou v zemi, za "politickou sebevraždu". Dodal, že ruka vládnoucích socialistů podaná ke spolupráci nadále platí. "Tato vládní většina bude pokračovat v práci ve prospěch Albánie, protože to, co se stalo, nás naplňuje větší odpovědností," uvedl premiér mimo jiné ve třicetiminutovém projevu zveřejněném na jeho facebookovém účtu.

Vládní socialisté nyní mají ve 140členném parlamentu nadpoloviční většinu 74 zákonodárců.

Na shromáždění dohlížely stovky policistů, kteří budovu parlamentu a vlády preventivně obehnali ostnatým drátem. Dnešní schůzi zákonodárného sboru jeho předseda Gramoz Ruçi z bezpečnostních důvodů zrušil. Protesty se zatím obešly bez násilí, o ojedinělý incident se postarali radikální stoupenci opozice, kteří vhodili dýmovnice na dvůr parlamentu.

Evropská unie a velvyslanectví Spojených států v Albánii vyzvaly opozici k nenásilnému vyjádření protestu. Zároveň odsoudily krok opozičních poslanců, jímž se vzdali mandátů a odešli z parlamentu. Podle šéfky unijní diplomacie Frederiky Mogheriniové a komisaře pro rozšíření Johannese Hahna postup opozičních poslanců "jde proti demokratické volbě albánských občanů a podkopává pokrok, kterého země dosáhla na cestě do Evropské unie".

Minulý týden se přívrženci opozice pokusili vtrhnout do kanceláře premiéra Ramy. Policie jim v tom zabránila pomocí slzného plynu.

Albánie má dlouhou historii násilných protestů. V roce 2011, kdy opoziční socialisté demonstrovali proti vládnoucí demokratické straně, zemřeli tři lidé a 55 dalších bylo zraněno. Mrtvé měla podle médií na svědomí policie, která demonstranty zastřelila při jejich násilném pokusu o vniknutí do budovy parlamentu.

Nynější obviňování vlády a vládnoucí strany opozicí ze spojení s organizovaným zločinem není v Albánii ničím neobvyklým. Stejnými obviněními častovali socialisté demokraty, když ti byli u moci, než utrpěli drtivou porážku v parlamentních volbách v roce 2013.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Edi Rama USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy