Navzdory varováním. Huawei otevřela v Bruselu centrum kybernetické bezpečnosti

Čínská společnost Huawei, která nyní čelí obvinění Spojených států, že její produkty by mohl Peking využívat ke špionáži, dnes otevřela v Bruselu středisko kybernetické bezpečnosti. Huawei si chce získat evropské vládní představitele a bojovat proti tvrzením USA, že její zařízení představuje riziko pro národní bezpečnost, píše agentura AP.

Činnost firmy Huawei nyní západní vlády pečlivě zkoumají kvůli jejím vztahům s čínskou vládou a kvůli obvinění ze špionáže, které společnost ale popírá. Spojené státy vyzvaly své spojence, aby technologie firmy nepoužívali.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikační infrastruktury pro sítě nové generace 5G. Nová laboratoř v belgické metropoli má firmě pomoci Evropu přesvědčit o její důvěryhodnosti. Obdobné centrum firma otevřela v listopadu v Bonnu a financuje britské vládní zkušební středisko, které bylo otevřeno v roce 2010.

Společnost Huawei uvedla, že bruselské centrum bude platformou, kde mohou vládní agentury, odborníci, průmyslová sdružení a standardizační organizace spolupracovat na kybernetické bezpečnosti a kde bude možné vyzkoušet síťové zařízení společnosti. To zahrnuje i přístup k "tomu nejcennějšímu, zdrojovému kódu Huawei", řekl novinářům John Suffolk pověřený ve společnosti otázkou globální bezpečnosti.

Jak ale konstatoval výzkumný pracovník univerzity v Oxfordu Lukasz Olejnik, "jednoduchý audit zdrojového kódu, který se provádí v omezené kapacitě a pouze v malém uzavřeném zařízení, nemusí stačit k tomu, aby stanovil skutečnou úroveň bezpečnosti a rozhodně ne její rozsah. Je to však pěkná demonstrace otevřenosti."

Evropa je pro Huawei po Číně největším trhem a firma doufá, že tam bude v budování 5G sítí hrát klíčovou roli. Západ se obává, že čínský zákon o počítačové bezpečnosti vyžaduje, aby společnost spolupracovala se zpravodajskou službou země. Huawei ale opět zdůraznila, že nikdy nebyla požádána, aby předala citlivé informace, a pokud by o to požádána byla, odmítla by.

Evropští spojenci se zdráhají přijmout v kauze Huawei přístup Spojených států. Představitelé Británie a Německa dali najevo, že na celoplošný zákaz zařízení Huawei nepřistoupí. Německo poukázalo na to, že "přímé vyloučení určitého výrobce z rozšíření sítí 5G není v této době právně možné a ani není v plánu".

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni označil technologie čínských společností Huawei a ZTE, které používají i česká ministerstva a mobilní operátoři, za bezpečnostní riziko. Varování NÚKIB před technologiemi zmíněných firem se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Na základě varování NÚKIB některé státní instituce omezily používání produktů firem a třeba Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei Brusel Belgie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy