Třetina britských miliardářů – 28 z 93 - žije v tzv. daňových rájích. Patří mezi 6 800 Britů, kteří kontrolují 12 000 britských firem v jurisdikcích s nízkými daněmi. Tvrdí to britský deník The Times, který přináší seznam nejoblíbenějších daňových rájů pro britské podnikatele a společnosti.
Bahamy
Karibský ostrov je zvláště atraktivní pro starší podnikatele. Důvodem je nulová daň z příjmů, z kapitálových výnosů a z dědictví. Společnost zde nejsou povinny dodávat účetní výkazy a nemusejí platit korporátní daně.
Belize
Zahraniční podnikatele a společnosti zakládají v malém státě na pobřeží Střední Ameriky Belize International Business Company (IBC), což je offshore společnost, která uskutečňuje své podnikání mimo Belize. Do té doby, dokud příjem nepochází přímo z Belize, jsou společnosti osvobozeny od daně z příjmu. Aktiva mohou být převedena na IBC a poté předána příjemci bez nutnosti platit daň z dědictví. Země nezveřejňuje informace ohledně vlastníků společností a o jejich finanční situaci.
Britské Panenské ostrovy
Zahraniční investoři zde nemusí platit žádnou osobní daň z celosvětových příjmů, včetně zisků z prodeje akcií nebo majetku, ani žádnou dědickou či darovací daň. V podstatě jsou povinní jen platit kolkovné ve výši 12%, pokud kupují nebo prodávají nemovitosti na ostrově. Nicméně, tento rajský stav je v ohrožení. Velká Británie vydala nařízení, že Britské Panenské ostrovy a jiné zámořská území, včetně Bermud a Kajmanských ostrovů, musí zveřejnit veřejný záznam o vlastnictví akcií do roku 2023.
Kajmanské ostrovy
Na Kajmanských ostrovech jednotlivci neplatí daň z příjmu. Pokud zisky pochází mimo ostrovy, společnosti nemusí platit daně ze svých zisků. Proto jsou ostrovy dlouhodobě oblíbeným daňovým rájem pro řadu společností. Na ostrovech je tak více registrovaných firem než obyvatel – 90 000 proti 60 000.
Normanské ostrovy
Na ostrově Jersey mohou bohatí obyvatelé zažádat o zvláštní sazbu daně, pokud si pronajmou nebo koupí nemovitost v hodnotě více než 1,75 milionů liber. Pokud ukáží, že nějakým způsobem pomáhají ostrovu, mohou platit jen 20% daň z příjmů až do výše 145 000 liber. Po tomto zaplatí pouze 1% daň z celosvětového příjmu. Společnosti nejsou zdaněny, pokud nejsou finančními firmami. Na ostrově Guernsey každý, kdo zde žije více než půl roku, má právo na omezení daňové povinnosti ze zahraničního příjmu do výše 130 000 liber.
Ostrov Man
Od roku 2006 na tomto ostrově v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem mají bohatí rezidenti možnost omezit jejich daňovou povinnost za daň z příjmů na 175 000 liber ročně, namísto 20% daně z celosvětových aktiv, kterou by jinak platili. Neexistuje zde žádná dědická daň ani kolkovná daň za nákup nemovitostí a většina společností nemusí platit daň z příjmu právnických osob ani za vyplácení dividend a kapitálových zisků.
Monako
V jenom z nejoblíbenějších a nejznámějších daňových rájů se nemusí platit daň z příjmu fyzických osob ani dědická daň, pokud je majetek předán manželovi nebo dítěti. Proto zde žije v přepočtu na počet obyvatel nejvíce milionářů na světě. V Monaku je nicméně velmi drahé bydlení, náklady spojené s pořízením nemovitosti jsou asi 15%. Právě do Monaka se rozhodl loni v srpnu odstěhovat nejbohatší Brit a vášnivý zastánce Brexitu, miliardář Jim Ratcliffe.
Související
The Guardian: Vědci připevnili kamery na žraloky a objevili obří mořskou louku
Bouře Humberto zesílila na hurikán. Úřad varuje před zpětnými mořskými proudy
bahamy , Monako , Velká Británie , daň
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě