Třetina britských miliardářů – 28 z 93 - žije v tzv. daňových rájích. Patří mezi 6 800 Britů, kteří kontrolují 12 000 britských firem v jurisdikcích s nízkými daněmi. Tvrdí to britský deník The Times, který přináší seznam nejoblíbenějších daňových rájů pro britské podnikatele a společnosti.
Bahamy
Karibský ostrov je zvláště atraktivní pro starší podnikatele. Důvodem je nulová daň z příjmů, z kapitálových výnosů a z dědictví. Společnost zde nejsou povinny dodávat účetní výkazy a nemusejí platit korporátní daně.
Belize
Zahraniční podnikatele a společnosti zakládají v malém státě na pobřeží Střední Ameriky Belize International Business Company (IBC), což je offshore společnost, která uskutečňuje své podnikání mimo Belize. Do té doby, dokud příjem nepochází přímo z Belize, jsou společnosti osvobozeny od daně z příjmu. Aktiva mohou být převedena na IBC a poté předána příjemci bez nutnosti platit daň z dědictví. Země nezveřejňuje informace ohledně vlastníků společností a o jejich finanční situaci.
Britské Panenské ostrovy
Zahraniční investoři zde nemusí platit žádnou osobní daň z celosvětových příjmů, včetně zisků z prodeje akcií nebo majetku, ani žádnou dědickou či darovací daň. V podstatě jsou povinní jen platit kolkovné ve výši 12%, pokud kupují nebo prodávají nemovitosti na ostrově. Nicméně, tento rajský stav je v ohrožení. Velká Británie vydala nařízení, že Britské Panenské ostrovy a jiné zámořská území, včetně Bermud a Kajmanských ostrovů, musí zveřejnit veřejný záznam o vlastnictví akcií do roku 2023.
Kajmanské ostrovy
Na Kajmanských ostrovech jednotlivci neplatí daň z příjmu. Pokud zisky pochází mimo ostrovy, společnosti nemusí platit daně ze svých zisků. Proto jsou ostrovy dlouhodobě oblíbeným daňovým rájem pro řadu společností. Na ostrovech je tak více registrovaných firem než obyvatel – 90 000 proti 60 000.
Normanské ostrovy
Na ostrově Jersey mohou bohatí obyvatelé zažádat o zvláštní sazbu daně, pokud si pronajmou nebo koupí nemovitost v hodnotě více než 1,75 milionů liber. Pokud ukáží, že nějakým způsobem pomáhají ostrovu, mohou platit jen 20% daň z příjmů až do výše 145 000 liber. Po tomto zaplatí pouze 1% daň z celosvětového příjmu. Společnosti nejsou zdaněny, pokud nejsou finančními firmami. Na ostrově Guernsey každý, kdo zde žije více než půl roku, má právo na omezení daňové povinnosti ze zahraničního příjmu do výše 130 000 liber.
Ostrov Man
Od roku 2006 na tomto ostrově v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem mají bohatí rezidenti možnost omezit jejich daňovou povinnost za daň z příjmů na 175 000 liber ročně, namísto 20% daně z celosvětových aktiv, kterou by jinak platili. Neexistuje zde žádná dědická daň ani kolkovná daň za nákup nemovitostí a většina společností nemusí platit daň z příjmu právnických osob ani za vyplácení dividend a kapitálových zisků.
Monako
V jenom z nejoblíbenějších a nejznámějších daňových rájů se nemusí platit daň z příjmu fyzických osob ani dědická daň, pokud je majetek předán manželovi nebo dítěti. Proto zde žije v přepočtu na počet obyvatel nejvíce milionářů na světě. V Monaku je nicméně velmi drahé bydlení, náklady spojené s pořízením nemovitosti jsou asi 15%. Právě do Monaka se rozhodl loni v srpnu odstěhovat nejbohatší Brit a vášnivý zastánce Brexitu, miliardář Jim Ratcliffe.
Související
Pošleme vám uprchlíky, které nechceme, vzkázal Trump zemím. Ani náhodou, reagují Bahamy
The Guardian: Vědci připevnili kamery na žraloky a objevili obří mořskou louku
bahamy , Monako , Velká Británie , daň
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
před 1 hodinou
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 2 hodinami
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 4 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 5 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 5 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 6 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 7 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 8 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 8 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 9 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 9 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 10 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 11 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
Nejbohatší muž světa Elon Musk znovu vyvolal vlnu spekulací, když na své sociální platformě X změnil své uživatelské jméno na „Kekius Maximus“. Tento krok, který překvapil veřejnost, nebyl doprovázen žádným vysvětlením, stejně jako jeho nová profilová fotografie zobrazující postavu Pepe the Frog – internetový meme, který byl v minulosti spojen s krajně pravicovými skupinami.
Zdroj: Libor Novák