Nejoblíbenější daňové ráje. Které to jsou?

Třetina britských miliardářů – 28 z 93 - žije v tzv. daňových rájích. Patří mezi 6 800 Britů, kteří kontrolují 12 000 britských firem v jurisdikcích s nízkými daněmi. Tvrdí to britský deník The Times, který přináší seznam nejoblíbenějších daňových rájů pro britské podnikatele a společnosti.

Bahamy

Karibský ostrov je zvláště atraktivní pro starší podnikatele. Důvodem je nulová daň z příjmů, z kapitálových výnosů a z dědictví. Společnost zde nejsou povinny dodávat účetní výkazy a nemusejí platit korporátní daně.

Belize

Zahraniční podnikatele a společnosti zakládají v malém státě na pobřeží Střední Ameriky Belize International Business Company (IBC), což je offshore společnost, která uskutečňuje své podnikání mimo Belize. Do té doby, dokud příjem nepochází přímo z Belize, jsou společnosti osvobozeny od daně z příjmu. Aktiva mohou být převedena na IBC a poté předána příjemci bez nutnosti platit daň z dědictví. Země nezveřejňuje informace ohledně vlastníků společností a o jejich finanční situaci.

Britské Panenské ostrovy

Zahraniční investoři zde nemusí platit žádnou osobní daň z celosvětových příjmů, včetně zisků z prodeje akcií nebo majetku, ani žádnou dědickou či darovací daň. V podstatě jsou povinní jen platit kolkovné ve výši 12%, pokud kupují nebo prodávají nemovitosti na ostrově. Nicméně, tento rajský stav je v ohrožení. Velká Británie vydala nařízení, že Britské Panenské ostrovy a jiné zámořská území, včetně Bermud a Kajmanských ostrovů, musí  zveřejnit veřejný záznam o vlastnictví akcií do roku 2023.

Kajmanské ostrovy

Na Kajmanských ostrovech jednotlivci neplatí daň z příjmu. Pokud zisky pochází mimo ostrovy, společnosti nemusí platit daně ze svých zisků. Proto jsou ostrovy dlouhodobě oblíbeným daňovým rájem pro řadu společností. Na ostrovech je tak více registrovaných firem než obyvatel – 90 000 proti 60 000.

Normanské ostrovy

Na ostrově Jersey mohou bohatí obyvatelé zažádat o zvláštní sazbu daně, pokud si pronajmou nebo koupí nemovitost v hodnotě více než 1,75 milionů liber. Pokud ukáží, že nějakým způsobem pomáhají ostrovu, mohou platit jen 20% daň z příjmů až do výše 145 000 liber. Po tomto zaplatí pouze 1% daň z celosvětového příjmu. Společnosti nejsou zdaněny, pokud nejsou finančními firmami. Na ostrově Guernsey každý, kdo zde žije více než půl roku, má právo na omezení daňové povinnosti ze zahraničního příjmu do výše 130 000 liber.

Ostrov Man

Od roku 2006 na tomto ostrově v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem mají bohatí rezidenti možnost omezit jejich daňovou povinnost za daň z příjmů na 175 000 liber ročně, namísto 20% daně z celosvětových aktiv, kterou by jinak platili. Neexistuje zde žádná dědická daň ani kolkovná daň za nákup nemovitostí a většina společností nemusí platit daň z příjmu právnických osob ani za vyplácení dividend a kapitálových zisků.

Monako  

V jenom z nejoblíbenějších a nejznámějších daňových rájů se nemusí platit daň z příjmu fyzických osob ani dědická daň, pokud je majetek předán manželovi nebo dítěti. Proto zde žije v přepočtu na počet obyvatel nejvíce milionářů na světě. V Monaku je nicméně velmi drahé bydlení, náklady spojené s pořízením nemovitosti jsou asi 15%. Právě do Monaka se rozhodl loni v srpnu odstěhovat nejbohatší Brit a vášnivý zastánce Brexitu, miliardář Jim Ratcliffe.

Související

Více souvisejících

bahamy Monako Velká Británie daň

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 5 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící

Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy