Dárek pro evropské populisty? Analytik identifikoval překvapivý důsledek Muellerovy zprávy

Mnoho Evropanů se obává dopadů zprávy zvláštního vyšetřovatel Roberta Muellera a toho, co znamená pro budoucnost amerického prezidenta Donalda Trumpa a vyhlídky na jeho znovuzvolení, konstatuje David A. Andelman v komentáři pro server CNN. Analytik z think tanku Council on Foreign Relations připomíná, že první zveřejněné závěry již přivítalo Rusko, zatímco v EU se rozbíhá kampaň před volbami do Evropského parlamentu a populistická pravice v celé plejádě zemí cítí, že dostala novou energii.

Bannon burcuje do boje

Bývalý Trumpův hlavní stratég Steve Bannon nedávno absolvoval dlouhou cestu po Evropě, kde podporoval pravicově populistické strany a v mnoha zemích nabádal k vytváření "válečných štábů" před blížícími se květnovými volbami, poukazuje expert. Očekává, že volby do Evropského parlamentu rozhodnou o budoucnosti politiků trumpovského stylu a jejich snaze posílit své zastoupení v nadnárodním evropském legislativním orgánu.

Již v pondělí vyjádřil přední francouzský deník Le Monde s odkazem na svého washingtonského korespondenta obavy, že Muellerova zpráva vyzbrojí Trumpa do budoucích bitev, včetně příštích prezidentských voleb v USA, uvádí Andelman.

"Robert Mueller ukázal Američanům - alespoň těm, kteří to chtějí vědět -, jaký charakter má jejich prezident," cituje analytik německý deník Suddeutsche Zeitung. Odkazuje též na závěr komentátora uvedeného listu Huberta Wetzela, že v demokracii existuje jediná rozumná, legální a legitimní cesta jak dostat zvoleného prezidenta z úřadu, a tou je porazit ho v následujících volbách, čímž nenápadně odkazoval i na problémy německé kancléřky Angely Merkelové.

Proti tomu ruská státní televize RT označila celé Muellerovo vyšetřování za jeden z "největších podvodů v americké historii" a položila otázku, zda budou nyní iniciátoři aféry "Russiagate" hnáni k zodpovědnosti, připomíná Andelman. Dodává, že RT tím měla na mysli především "demokraty a masmédia", kteří údajně učinili z Muellerova vyšetřování zbraň proti Trumpovi a zničili americko-ruské vztahy i životy mnoha Američanů.

Evropa volí nejmoudřejší cestu       

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve svém prohlášení pro ruská média promptně zdůraznil, že podle Kremlu jsou obvinění vůči Rusku a jeho údajnému zasahování do amerických prezidentských voleb nepodložená, protože krátká zmínka o nich ve výtahu Muellerovy zprávy není blíže vyargumentovaná, poukazuje analytik. "Je těžké najít černou kočku v temné místnosti, především pokud tam žádná není," cituje Peskovovu reakci.

Jiní, například redakce německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, nadále považují Muellerovu zprávu za "sporné vítězství" Donalda Trumpa, uvádí expert. Doplňuje, že tento deník zároveň vyslal varování americkým demokratům, kteří mají sympatie liberálních politických sil v Evropě, když položil otázku, zda se Demokratická strana nerozkládá, a zdůraznil, že mnoho nerozhodnutých amerických voličů může být se závěrem, že k žádnému systematickému spolčení s Ruskem nedošlo, plně spokojeno.

Veškerou politickou energie Británie sice v těchto dnech pohlcuje problém brexitu, o jehož osudu se tento týden rozhoduje, avšak i tak komentátor deníku The Telegraph Ben Ridley-Smith označil Muellerovu zprávy za "obrovské vítězství Bílého domu", připomíná Andelman. Parafrázuje Smithův názor, že naděje na zahájení impeachmentu proti Trumpovi utrpěly drtivou ránu.

"Přesto je zde rostoucí pocit, že Evropa se dávno rozhodla pro nejmoudřejší postup a nebude spoléhat na Spojené státy a Donalda Trumpa," píše analytik. Za největší důkaz označuje skutečnost, že francouzský prezident Emmanuel Macron, někdejší Trumpův spojenec, který se nyní ocitá pro náporem pravého křídla své strany, Muellerovu zprávu nikterak nekomentoval. Namísto toho raději jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na jihu Francie a zorganizoval jeho schůzku s evropskými politiky v Paříži s cílem koordinovat postup v boji s globálním oteplováním, vysvětluje závěrem Andelman.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) EU (Evropská unie) Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy