Ukrajina praská pod náporem lží. Mají překvapivý původ

Od roku 2014, kdy začala ukrajinská krize, je Rusko konstantně vnímáno jako hlavní tvůrce tzv. fake news, které využívá k ovlivňování politiky jinde ve světě. Je jistou ironií, že v současnosti na Ukrajině Rusové nepotřebují falešné zprávy dále šířit, protože to za ně v podstatě udělají oba kandidáti na ukrajinského prezidenta, poukazuje server The Atlantic.

Tuto neděli se rozhodne, zdali příštím prezidentem problémy stižené země bude herec Volodymyr Zelenskyj nebo zda pozici obhájí současný ukrajinský prezident Petr Porošenko. Favoritem je jednoznačně Zelenskyj, podle posledního průzkumu kyjevského mezinárodního institutu sociologie má 47% náskok. V prvním kole prezidentských voleb získal komik, který proslul rolí prezidenta, 30%, zatímco ten skutečný na druhém místě získal 16% hlasů.

Navzdory tomu, že se zdají být volby rozhodnuté, oba kandidáti nepolevují ve svých kampaní. Ty si neberou servítky. Zastánci obou mužů se neostýchají využít jakoukoliv možnou taktiku. Na sociálních sítích a v médiích se tak dá najít mnoho falešných zpráv, které vykreslují protikanditáta v tom nejhorším světle.

Porošenkův volební tým si stěžuje na celé řady falešných zpráv, které se kolem něj vznáší. Např. zpráva na televizní stanici 1+1, na které běží Zelenského komediální program, nařkla Porošenka, že zavraždil svého vlastního bratra. Podle jiného příběhu Porošenko vlastní továrnu na čokoládu v Rusku. Ačkoliv je pravda, že vlastní továrnu na čokoládu, její ruskou pobočku zavřel v roce 2017.

Na intenzivní dezinformační kampaň si stěžuje i tým Zelenského. Od oznámení kandidatury tří měsíce zpátky se vyskytla na sociálních sítích řada botů (počítačových programů vykonávajících automatizovanou činnost, např. psaní urážlivých příspěvků – poznámka redakce), kteří se tvářily jako oficiální účty představitelů kampaně. Podle Michaila Fedorova za tím jsou podporovatelé Porošenka.

Tito trollové dokázali shodit YouTube účet kampaně poté, co ji algoritmus společnosti na boj proti falešným zprávám vyhodnotil jako zavádějící. Ani zástupci společnosti Google (pod kterou YouTube patří), ani zástupci Facebooku s týmem nikterak nekomunikovali. Tým si tak musel pomocí vlastního algoritmu, který vyhodnocoval dezinformační příspěvky. Mezi ně ale byly zahrnuty některé pravdivé zprávy jako ta o patnáctipokojové vile na italském pobřeží, kterou Zelenskyj neuvedl ve svém majetkovém přiznání.

Ukrajinský parlament posuzuje dva návrhy zákonů, které by kriminalizovali „šíření nepravdivých informací“. Zákon by dočasně, během volebních období, zakázal ty média, které tyto dezinformace šíří a umožnil by vládě blokovat ty internetové stránky, které považují za hrozbu pro národní bezpečnost.

Úřady zároveň investují do programů kritického myšlení a mediální gramotnosti. Studenti vystavění vzdělávacímu programu realizovanému ukrajinským ministerstvem školství ve spolupráci s americkou nevládní organizací IREX měli dvakrát vyšší pravděpodobnost, že rozpoznají nenávistivé projevy a 18% větší pravděpodobnost, že rozeznají dezinformace, než ti, kteří neprošli programem.

The Atlantic však varuje předtím, aby se tyto zákony zvrhly v politickou cenzuru ve jménu bránění se ruské informační válce. Takto byli kritizováni některé kroky Porošenkovy vlády, které zakázaly působení ruských sociálních sítí jako je ruský vyhledávač Yandex či sociální síť Vkontakte, stejně jako asi 192 webových stránek, které měly vykazovat proruské sympatie.

Ukrajina za to byla obviněna svými spojenci i kritiky z toho, že porušuje demokratická pravidla. Kyjev kroky obhajoval s tím, že se nachází ve informační válce s Ruskem a že tedy má na toto jednání právo a dokonce musí k celé záležitosti přistupovat tímto způsobem.

Ruské dezinformace

Skutečností je, že ačkoliv Rusko nemusí být momentálně vůbec aktivní během ukrajinských prezidentských volbách, protože by tím dle odborníků si pouze uškodilo a nic nezískalo, ruská média sledují dění velmi pečlivě a vykládají jej takovým způsobem, který může být považován v některých případech za dezinformaci.

Např. podle serveru orientujícího se na odhalování fake news, Stopfake, ruská média napojená na Kreml uváděla informaci, že Porošenko se bojí debatovat se svým protikandidátem. Reagovali tak na video, ve kterém Zelenskyj vyzývá Porošenka, aby s ním šel debatovat do největšího sportovního stadionu na Ukrajině. Porošenko je v Rusku výrazně neoblíbený.

Porošenko ve skutečnosti se na stadiónu už objevil, nedorazil ale Zelenskyj, který jej právě prostřednictvím videa vyzval, aby přišel v jím navrženém termínu (tento pátek). Současný ukrajinský prezident mu však vzkázal, že přijde jen pokud se nebude konat ve stejnou dobu jako předepsaná debata ve veřejnoprávní televizi.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Petr Porošenko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 23 minutami

před 27 minutami

před 54 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy