Ukrajina praská pod náporem lží. Mají překvapivý původ

Od roku 2014, kdy začala ukrajinská krize, je Rusko konstantně vnímáno jako hlavní tvůrce tzv. fake news, které využívá k ovlivňování politiky jinde ve světě. Je jistou ironií, že v současnosti na Ukrajině Rusové nepotřebují falešné zprávy dále šířit, protože to za ně v podstatě udělají oba kandidáti na ukrajinského prezidenta, poukazuje server The Atlantic.

Tuto neděli se rozhodne, zdali příštím prezidentem problémy stižené země bude herec Volodymyr Zelenskyj nebo zda pozici obhájí současný ukrajinský prezident Petr Porošenko. Favoritem je jednoznačně Zelenskyj, podle posledního průzkumu kyjevského mezinárodního institutu sociologie má 47% náskok. V prvním kole prezidentských voleb získal komik, který proslul rolí prezidenta, 30%, zatímco ten skutečný na druhém místě získal 16% hlasů.

Navzdory tomu, že se zdají být volby rozhodnuté, oba kandidáti nepolevují ve svých kampaní. Ty si neberou servítky. Zastánci obou mužů se neostýchají využít jakoukoliv možnou taktiku. Na sociálních sítích a v médiích se tak dá najít mnoho falešných zpráv, které vykreslují protikanditáta v tom nejhorším světle.

Porošenkův volební tým si stěžuje na celé řady falešných zpráv, které se kolem něj vznáší. Např. zpráva na televizní stanici 1+1, na které běží Zelenského komediální program, nařkla Porošenka, že zavraždil svého vlastního bratra. Podle jiného příběhu Porošenko vlastní továrnu na čokoládu v Rusku. Ačkoliv je pravda, že vlastní továrnu na čokoládu, její ruskou pobočku zavřel v roce 2017.

Na intenzivní dezinformační kampaň si stěžuje i tým Zelenského. Od oznámení kandidatury tří měsíce zpátky se vyskytla na sociálních sítích řada botů (počítačových programů vykonávajících automatizovanou činnost, např. psaní urážlivých příspěvků – poznámka redakce), kteří se tvářily jako oficiální účty představitelů kampaně. Podle Michaila Fedorova za tím jsou podporovatelé Porošenka.

Tito trollové dokázali shodit YouTube účet kampaně poté, co ji algoritmus společnosti na boj proti falešným zprávám vyhodnotil jako zavádějící. Ani zástupci společnosti Google (pod kterou YouTube patří), ani zástupci Facebooku s týmem nikterak nekomunikovali. Tým si tak musel pomocí vlastního algoritmu, který vyhodnocoval dezinformační příspěvky. Mezi ně ale byly zahrnuty některé pravdivé zprávy jako ta o patnáctipokojové vile na italském pobřeží, kterou Zelenskyj neuvedl ve svém majetkovém přiznání.

Ukrajinský parlament posuzuje dva návrhy zákonů, které by kriminalizovali „šíření nepravdivých informací“. Zákon by dočasně, během volebních období, zakázal ty média, které tyto dezinformace šíří a umožnil by vládě blokovat ty internetové stránky, které považují za hrozbu pro národní bezpečnost.

Úřady zároveň investují do programů kritického myšlení a mediální gramotnosti. Studenti vystavění vzdělávacímu programu realizovanému ukrajinským ministerstvem školství ve spolupráci s americkou nevládní organizací IREX měli dvakrát vyšší pravděpodobnost, že rozpoznají nenávistivé projevy a 18% větší pravděpodobnost, že rozeznají dezinformace, než ti, kteří neprošli programem.

The Atlantic však varuje předtím, aby se tyto zákony zvrhly v politickou cenzuru ve jménu bránění se ruské informační válce. Takto byli kritizováni některé kroky Porošenkovy vlády, které zakázaly působení ruských sociálních sítí jako je ruský vyhledávač Yandex či sociální síť Vkontakte, stejně jako asi 192 webových stránek, které měly vykazovat proruské sympatie.

Ukrajina za to byla obviněna svými spojenci i kritiky z toho, že porušuje demokratická pravidla. Kyjev kroky obhajoval s tím, že se nachází ve informační válce s Ruskem a že tedy má na toto jednání právo a dokonce musí k celé záležitosti přistupovat tímto způsobem.

Ruské dezinformace

Skutečností je, že ačkoliv Rusko nemusí být momentálně vůbec aktivní během ukrajinských prezidentských volbách, protože by tím dle odborníků si pouze uškodilo a nic nezískalo, ruská média sledují dění velmi pečlivě a vykládají jej takovým způsobem, který může být považován v některých případech za dezinformaci.

Např. podle serveru orientujícího se na odhalování fake news, Stopfake, ruská média napojená na Kreml uváděla informaci, že Porošenko se bojí debatovat se svým protikandidátem. Reagovali tak na video, ve kterém Zelenskyj vyzývá Porošenka, aby s ním šel debatovat do největšího sportovního stadionu na Ukrajině. Porošenko je v Rusku výrazně neoblíbený.

Porošenko ve skutečnosti se na stadiónu už objevil, nedorazil ale Zelenskyj, který jej právě prostřednictvím videa vyzval, aby přišel v jím navrženém termínu (tento pátek). Současný ukrajinský prezident mu však vzkázal, že přijde jen pokud se nebude konat ve stejnou dobu jako předepsaná debata ve veřejnoprávní televizi.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Petr Porošenko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rusko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy