Petro Porošenko prohrál prezidentské volby na Ukrajině s větší ztrátou než jakýkoliv jiný kandidát v historii země, připomíná politolog Nikolaj N. Petro v komentáři pro server National Interest. Profesor z University of Rhode Island dodává, že Porošenko zvítězil v jediném regionu, zatímco jeho soupeř, komik bez politických zkušeností, získal nejvíce hlasů v ukrajinských dějinách.
Předvídatelný odpor
"Proč po pěti letech opatření, která měla plnou politickou a finanční podporu Západu Ukrajinci (Porošenka) odmítli v poměru tři ku jedné?" ptá se odborník. Důvodem je podle něj protiruská politika, kterou bývalý prezident s podporou parlamentu prosazoval a která zahrnovala například omezování užívání ruského jazyka, cestování do Ruska, obchodu s Ruskem či veškerých kontaktů s Rusy, a to i s těmi, kteří jasně odmítají svého prezidenta Vladimira Putina a podporují Ukrajinu.
Politický odpor proti takovému postupu byl podle politologa předvídatelný, jelikož obyvatelé ukrajinských měst hovoří převážně rusky a polovina Ukrajinců má v Rusku příbuzné. Znamením, že prezidentství Porošenka je u konce, byly výsledky průzkumů veřejného mínění z počátku letošního roku, v nichž se ukázalo, že sympatie ukrajinské veřejnosti vůči Rusku jsou nejvyšší od května 2014, deklaruje Petro.
Porošenko navzdory tomu nadále razil nacionalistickou ideologii, omezoval právo regionů užívat jiné jazyky než ukrajinštinu, ukončil výuku ruštiny ve školách po páté třídě a dokonce se snažil nahradit ukrajinskou pravoslavnou církev politicky loajálnější a nacionalistickou církví, připomíná profesor. Konstatuje, že očekávatelným výsledkem byl pozvolný, ale jasný vzestup nespokojenosti obyvatel ruskojazyčných regionů, který se projevil v nečekaně vysoké účasti voličů v prezidentských volbách.
V nadšení ze Zelenského často zapadá, že pokud by opozice postavila společného kandidáta, nikoliv tři, ten by pravděpodobně v prvním kole Porošenka rovněž porazil a v kole druhém by Ukrajinci vybírali ze dvou údajně proruských kandidátů, uvádí expert. Připouští, že kolabující hospodářství, omezování sociálních služeb a devítinásobný nárůst cen topného plynu přispěly k Porošenkově nepopularitě, ale soudí, že nešlo o rozhodující faktory.
"Rozdělování Ukrajinců na 'pravé vlastence Ukrajiny' a mytickou 'pátou kolonu', která podporuje Rusko, bylo vždy typickou vizitkou Porošenka, kterou často využíval k vysvětlování rostoucích sociálních a ekonomických problémů," pokračuje politolog. Odkazuje na Porošenkovy billboardy, které hlásaly, že prezident nečelí svým protikandidátům, ale Vladimiru Putinovi.
Před prvním kolem Porošenkova kampaň tvrdila, že jde o volbu mezi Porošenkem a Putinem, před druhým, že jde o "rozhodující volbu", připomíná Petro. Dodává, že prezident dával Ukrajincům pouze dvě možnosti a ti si podle toho zvolili.
Proruské sympatie jen tak nezmizí
Z Porošenkovy drtivé porážky podle profesora vyplývá i poučení pro západní politiky. To hlavní zní, že sympatie ukrajinské veřejnosti vůči Rusku zřejmě v dohledné době nezmizí. V době zuřící války mohou být sice na historicky nejnižší úrovni, ale pokud konflikt na východě Ukrajiny skončí a budou obnoveny běžné obchodní a politické vztahy mezi oběma zeměmi, pak bude nevyhnutelně posilovat politický i ekonomický vliv ruskojazyčných Ukrajinců, stejně jako sympatie veřejnosti vůči Rusku, deklaruje Petro. Toto označuje za hlavní důvod, proč Porošenko odmítal plnou realizaci politických reforem na základě dohod Minsk II.
Druhým poučením je podle experta skutečnost, že západní strategie podpory jednoho regionu či jedné frakce s cílem změnit směřování celé země není v případě Ukrajiny o nic funkčnější než v Sýrii, Iráku a Afghánistánu. "Je vždy morálně sporné podporovat rozdělení země za účelem dosažení změny režimu. V případě Ukrajiny však existují dodatečné nevýhody," píše Petro. Připomíná, že země má souseda hovořícího stejným jazykem a sdílejícího stejné kulturní dědictví, tudíž Rusko může uplatňovat na Ukrajině svou měkkou kulturní sílu v míře, které se žádný jiný stát nemůže vyrovnat.
Za důkaz svého tvrzení označuje politolog pohled na volební mapu Porošenkovy rozsáhlé porážky. Vyvrací též, že Zelenskyj je "Putinova loutka", jeho přednost vidí v tom, že nevyznává nacionalistickou ideologii, kterou ztělesňuje Porošenko.
V tomto spočívá největší zdroj Zelenského popularity, ale zároveň i jeho největší politická slabost, varuje politolog. Podotýká, že do konce roku bude muset nový prezident spolupracovat se stávajícím parlamentem, jehož nacionalistické složení se do revoluce v roce 2014 nezměnilo.
Popularita parlamentu se dlouhodobě pohybuje v jednociferných číslech a pozorovatelé očekávají, že poslanci se pokusí v posledních dnech, které jim ve funkci zbývají, protlačit co nejvíce nacionalistické legislativy, uvádí odborník. Za první z takových zákonů označuje rozšíření povinného užívání ukrajinského jazyka, o kterém se bude hlasovat již tento týden, v důsledku čehož čelí zvolený prezident Zelenskyj své první politické výzvě.
Zelenskyj sice ve skutečnosti nemá pravomoc, aby zákon zastavil, ale jeho stoupenci mu to přesto budou dávat za vinu, až opatření vstoupí v platnost, varuje Petro. Tvrdí, že klíčovým Zelenského úkolem bude zjistit, jak se nestát novým Porošenkem, který přišel o podporu poloviny země, a zároveň se nestát novým Viktorem Janukovyčem, který přišel o podporu druhé části země. "Pokud to dokáže, pak se stane skutečným zachráncem Ukrajiny," uzavírá politolog.
Související
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
Ukrajina , Petr Porošenko , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
před 26 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 29 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 54 minutami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 3 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.
Zdroj: Jakub Jurek