Jak je na tom s církevními restitucemi Rusko? Církev si nárokuje i to, co jí nepatří, bouří se odpůrci

Sněmovna v úterý potvrdila takzvané zdanění církevních restitucí. Církve tak mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Ty jsou dlouhodobě kontroverzním tématem v České republice. Proti nim se zejména staví komunistická strana, ČSSD a SPD. Komunisté i SPD se často odkazují na Rusko jako vzor tradičních hodnot. Jak to je ale v Rusku s církevními restitucemi?

Ruská pravoslavná církev je v poslední době, za vlády ruského prezidenta Vladimira Putina, velmi podporovaná – a to v takové míře, až podle kritiků dochází k rozleptávání hranice mezi náboženstvím a státem. Ačkoliv je Rusko sekulární stát, Putin opakovaně hovořil o křesťanství, a ortodoxní církvi partikulárně, jako pojítku ruské společnosti, které zajišťuje jeho morální a kulturní rozvoj.

Jako v jiných post-komunistických zemí, i církev v Rusku se dožadovala navrácení znárodněného, komunisty sebraného majetku. Ruský stát jí však v plné míře vyhověl až v roce 2010 v Zákonu o převodu náboženského majetku na náboženské organizace. Ten umožňuje náboženským organizacím, aby si nárokovaly téměř jakýkoli státem vlastněný (federální, regionální nebo obecní) majetek v zemi, který má nebo měl nějaký náboženský význam.

Pokud má náboženská organizace o tento majetek zájem, je povinna zaslat žádost vládnímu orgánu, který majetek vlastní, a vysvětlit a prokázat jeho náboženský význam. Poté tento vládní orgán projedná možnost a potenciální problémy s převodem. Jsou-li splněny všechny podmínky, je náboženské organizaci přiznáno soukromé vlastnictví nad majetkem nebo bezplatné užívání majetku.

Ačkoliv tento zákon je často spojován s termín „restituce“, v samotném textu zákona o něm není ani zmínka. Podle Center for Strategic and International Studies (CIS) by tento termín se technicky ani neměl aplikovat na ruskou pravoslavnou církev, která před nástupem komunistů k moci, byla považována za část státu v době carského Ruska. Církev v té době neměla žádnou autonomii a všechen její majetek patřil státu. Proto do určité míry vlastně není co restituovat.

V Rusku je mnoho případů, kdy požadavek církve o vrácení jistých významných církevních budov, které jsou navštěvovanými církevními budovami, vyvolal silný idpor. Např. Smolný klášter je využíván více než dvě desetiletí využíván jednou z nejprestižnějších univerzit v Rusku, Státní univerzitou v Petrohradě, na což upozorňovala petice za zachování jejího dosavadního účelu. Svůj náboženský význam ztratila budova už v roce 1764, kdy byla transformována na první instituci vyššího vzdělání pro ženy v Rusku primárně světského rázu. Církvi se zatím vrátila katedrála, která byla využívána jako koncertní hala.

Rádio Svobodná Evropa v dubnu minulého roku referovala o vlně odporu, která se zvedla vůči navrácení významné památky staroruské architektury ve městě Vladimir z 12. století, Zlaté brány, církvi. Ta svůj nárok odůvodňuje přítomnosti malého kostela nad bránou.

Podle odpůrců tohoto kroku však Zlatá brána, která je v seznamu památek UNESCO, je symbolem města, a to kulturním, nikoliv náboženským. Alica Aksyonová, zakladatelka muzea Vladimirsko-suzdalského knížectví, poukazuje na to, že kostel byl pro bohoslužebné účely použity jen 40 let během osmi, skoro devíti století. Navíc ke kostelu musí člověk ujít 64 středověkých schodů, což jej činí prakticky neschopným pro pravidelné církevní používání.

Ředitele muzea Zlaté brány, Igor Konyšev, varuje, že případy navracení památek UNESCO do rukou církví výrazně omezují možnosti návštěvníků je vidět zevnitř. Poukazuje na případ chrámu Pokrovu na Něrli, který je dle něj „v zásadě eliminován“ z turistické návštěvní sítě. „ Ano, můžete ho vidět na obalech učebnic [historie a kultury], ale zkuste se do něj dostat!“

Podle lokálních novin Delovoy Peterburg město Petrohrad předalo církevním organizacím od roku 2010, kdy začal platit restituční zákon, na 101 monumentů – nejvíce pravoslavné církvi. Samo město se postavilo proti předání Katedrály svatého Izáka z obavy, že „jediné ziskové muzeum v Rusku může ztratit turisty.“

Podle CIS nicméně vláda se snaží vrátit církvi majetek, protože pro ni představuje důležitého mocenského spojence. Od církve si vláda slibuje zajištění stability v zemi a ideologické podpory. Ačkoliv je tedy Rusko oficiálně sekulárním státem, na té neoficiální existuje mezi státem a pravoslavnou církví silné sepětí.

Související

Více souvisejících

Rusko Církev církevní restituce Náboženství křesťanství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy