Muslimské závoje stále vyvolávají značné kontroverze. Na vlastní kůži to pocítila i německá profesorka Susanne Schröterová, která se tématu věnuje dlouhodobě. Někteří muslimští studenti ji obvinili, že její plánová konference propaguje islamofobii. Schröterová se proti jejich kritice ostře vymezila s tím, že to je ohrožení svobodné diskuze.
Plánovaná konference pod názvem „ Islámský závoj – symbol důstojnosti nebo útlaku?“ na Frankfurtské univerzitě by se měla uskutečnit 8. května. Malá skupina studentů kritizuje konferenci s tím, že šíří islamofobní nálady a volá po rezignaci Schröterové.
Zuher Jazmati, člen iniciativy (Univerzita proti protimuslimskému rasismu - Uni gegen antimuslimischen Rassismus) řekl stanici Deutsche Welle (DW), že si „ nemyslíme, že by měl být učiněn hodnotový úsudek o tom, zdali nosit závoj či ne.“ Podle něj takový úsudek je nepříjemný, představuje zátěž pro každou ženu, která závoj nosí a podporuje násilí proti muslimským ženám.
Britský list The Telegraph poukázal na anonymní istagramový účet, na kterém studenti pod hastagem „Schröterová pryč“ (Schröter_raus“) obvinily událost, že „hraje do karet radikální pravici.“
„Zvláště dnes, s rostoucí přitažlivostí krajně pravicového populismu, ženy nesoucí šátek v Německu, jsou oběťmi násilí,“ uvedl příspěvek na účtu. Ten už nyní nefunguje.
„ Obvinění z islamofobie se stalo všeobecným argumentem proti případné kritice islámu,“ uvedla . Schröterová. „Pokud svoboda projevu již není možná, pak je to konec svobodné demokratické společnosti."
DW poukazuje, že Schröterová je známá pro své kritické názory na adresu islámských závojů. V srpnu minulého roku na konferenci neziskové organizace pro práva žen Terre des Femmes uvedla, že zahalování omezuje ženskou svobodu a že je často „spojeno s celou řadou omezení.“
Jazmati kromě Schröterové kritizuje i další účastníky konference jako např. německou novinářku Alice Schwarzerovou, která publikuje feministický magazín Emma; nebo Necla Kelekovou, německou kritičku islámu tureckého původu. „ Když diskutujeme o tomto tématu, měli bychom tak učinit se ženami, které mají na sobě závoj, aby mohli mluvit sami za sebe,“ sdělil Jazmati DW.
Schröterová však upozorňuje, že bude přítomná např. i feministická muslimka Dina El-Omariová, která nosí závoj. „Univerzity jsou místem pro diskuse, nikoli místem, kde malé lobbistické skupiny rozhodují o tom, co může a nemůže být řečeno,“ uvedla.
Profesorka našla zastání u AstY, německého obecného studentského výboru, který se protestů distancoval. „ Téma šátku se nám zdá být výmluvou,“ uvedla feministická poradkyně výboru Fatma Keserová. „Myslíme si, že je důležité zkoumat islám. Nenávistivá kampaň tomu chce zabránit.“
Za Schröterovou se postavila i „prezidentka univerzity Birgitta Wolffová. „Prohlášení jako„ Schröterová_pryč “jsou nad rámec jakéhokoli vědeckého či demokratického diskurzu. Jsou proto nepřijatelné. Takové výpovědi nemají nemají nic společného s požadavky na kvalitu akademického diskurzu a nejsou hodné každého, kdo se identifikuje jako člen naší univerzity."
Podle Wolffové je pořádání konferencí v agendě Schröterové jako vedoucí oddělení zabývajícího se islámem. Podle ní její oponenti fungují jako „samozvaná diskurzivní policie“. Wolffová stojí za tím, že je třeba stát za „svobodou vědy a akademického diskurzu.“
DW poukazuje, že německá asociace profesorů a lektorů (DHV) mezitím varovala, že svoboda projevu je na německých univerzitách ohrožena. Prezident DHV Bernhard Kempen trvá na tom, že „nesouhlasné názory musí být respektovány a tolerovány“, zatímco bojkot, napadání či násilí musí být zcela odmítnuty.
Související
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Zabavené pytle s bankovkami, imámovo Audi. Razie proti mešitám proběhla po celém Německu
islám , Muslimové , Německo , univerzity
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek