Konec demokratické společnosti? Německou profesorku chtějí vyhodit za konferenci o závoji

Muslimské závoje stále vyvolávají značné kontroverze. Na vlastní kůži to pocítila i německá profesorka Susanne Schröterová, která se tématu věnuje dlouhodobě. Někteří muslimští studenti ji obvinili, že její plánová konference propaguje islamofobii. Schröterová se proti jejich kritice ostře vymezila s tím, že to je ohrožení svobodné diskuze.

Plánovaná konference pod názvem „ Islámský závoj – symbol důstojnosti nebo útlaku?“ na Frankfurtské univerzitě by se měla uskutečnit 8. května. Malá skupina studentů kritizuje konferenci s tím, že šíří islamofobní nálady a volá po rezignaci Schröterové.

Zuher Jazmati, člen iniciativy (Univerzita proti protimuslimskému rasismu - Uni gegen antimuslimischen Rassismus) řekl stanici Deutsche Welle (DW), že si „ nemyslíme, že by měl být učiněn hodnotový úsudek o tom, zdali nosit závoj či ne.“ Podle něj takový úsudek je nepříjemný, představuje zátěž pro každou ženu, která závoj nosí a podporuje násilí proti muslimským ženám.

Britský list The Telegraph poukázal na anonymní istagramový účet, na kterém studenti pod hastagem „Schröterová pryč“ (Schröter_raus“) obvinily událost, že „hraje do karet radikální pravici.“

„Zvláště dnes, s rostoucí přitažlivostí krajně pravicového populismu, ženy nesoucí šátek v Německu, jsou oběťmi násilí,“ uvedl příspěvek na účtu. Ten už nyní nefunguje.

„ Obvinění z islamofobie se stalo všeobecným argumentem proti případné kritice islámu,“ uvedla . Schröterová. „Pokud svoboda projevu již není možná, pak je to konec svobodné demokratické společnosti."

DW poukazuje, že Schröterová je známá pro své kritické názory na adresu islámských závojů. V srpnu minulého roku na konferenci neziskové organizace pro práva žen Terre des Femmes uvedla, že zahalování omezuje ženskou svobodu a že je často „spojeno s celou řadou omezení.“

Jazmati kromě Schröterové kritizuje i další účastníky konference jako např. německou novinářku Alice Schwarzerovou, která publikuje feministický magazín Emma; nebo Necla Kelekovou, německou kritičku islámu tureckého původu. „ Když diskutujeme o tomto tématu, měli bychom tak učinit se ženami, které mají na sobě závoj, aby mohli mluvit sami za sebe,“ sdělil Jazmati DW.

Schröterová však upozorňuje, že bude přítomná např. i feministická muslimka Dina El-Omariová, která nosí závoj. „Univerzity jsou místem pro diskuse, nikoli místem, kde malé lobbistické skupiny rozhodují o tom, co může a nemůže být řečeno,“ uvedla.

Profesorka našla zastání u AstY, německého obecného studentského výboru, který se protestů distancoval. „ Téma šátku se nám zdá být výmluvou,“ uvedla feministická poradkyně výboru Fatma Keserová. „Myslíme si, že je důležité zkoumat islám. Nenávistivá kampaň tomu chce zabránit.“

Za Schröterovou se postavila i „prezidentka univerzity Birgitta Wolffová. „Prohlášení jako„ Schröterová_pryč “jsou nad rámec jakéhokoli vědeckého či demokratického diskurzu. Jsou proto nepřijatelné. Takové výpovědi nemají nemají nic společného s požadavky na kvalitu akademického diskurzu a nejsou hodné každého, kdo se identifikuje jako člen naší univerzity."

Podle Wolffové je pořádání konferencí v agendě Schröterové jako vedoucí oddělení zabývajícího se islámem. Podle ní její oponenti fungují jako „samozvaná diskurzivní policie“. Wolffová stojí za tím, že je třeba stát za „svobodou vědy a akademického diskurzu.“

DW poukazuje, že německá asociace profesorů a lektorů (DHV) mezitím varovala, že svoboda projevu je na německých univerzitách ohrožena. Prezident DHV Bernhard Kempen trvá na tom, že „nesouhlasné názory musí být respektovány a tolerovány“, zatímco bojkot, napadání či násilí musí být zcela odmítnuty.

Související

Více souvisejících

islám Muslimové Německo univerzity

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 11 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy