Turista si chtěl z dovolené odvézt suvenýr. Po chvíli litoval, že se o to pokusil

Cesta na pláže v Sardinii by se nemusela vyplatit – pokud si turisté nebudou chtít odtud vzít písek. Místní úřady začali tuto běžnou turistickou praktiku tvrdě trestat. Na vlastní kůži to zažil návštěvník z Británie, který za to dostal značnou pokutu, píše britský deník The Daily Telegraph.

40letému muži z Británie byla uložena pokuta 1 032 (přes 26 000 korun) eur za to, že měl plastovou flašku plnou písku z pláže u města Olbia na severovýchodě ostrova. Celníci na mezinárodních letištích v Sardinii pravidelně prohlížejí cestovatelům zavazadla kvůli těmto „krádežím“ písku.

Podle sardinských úředníků je poměrně běžné, že si návštěvníci plní lahve a baťohy rozmanitým, odlišně zbarveným pískem z sardinských pláží. Sardinští představitelé to však odsuzují s tím, že je to v takové míře, že to ohrožuje životní prostředí poloostrova. V roce 2017 mělo být turisty sebráno na 5 tun písku.  

Proti praktice se vyjádřila i německá ambasáda v Římě. „ Sardinie má jedny z nejkrásnějších pláží v Itálii, ale brát si sebou písek, štěrk nebo mušle představuje pro tamní ekosystém vážný problém. Zákon to zakazuje. Můžete dostat pokutu od 500 (přibližně 12 900 korun) do 3 000 eur (přibližně 77 200 korun). Nechte písek tam, kde má být,“ varovalo velvyslanectví na svém facebookovém profilu návštěvníky z Německa.

Proti této praxi rozpoutal kampaň i Světový fond na ochranu přírody (WWF) pod sloganem „ Plážoví zloději-brát písek je krádež.“

Itálie si na škodlivé a necitlivé praktiky turistů stěžuje pravidelně. Římský starosta požádal světové ambasády, aby neposlušné a nepořádek dělající turisty v Římě daly na „černou listinu“ a zabránily jim se vrátit zpět. Jeho opatření se týká především „hooligans“, radikálních fotbalových fanoušků.

V roce 2015 v Římě se nizozemští fotbaloví fanoušci střetli s italskou policií. Během svého řádění poničili slavnou barokní fontánu Fontanu della Barcaccia.

Související

Více souvisejících

Sardinie Itálie turistika pláž písek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy