Turista si chtěl z dovolené odvézt suvenýr. Po chvíli litoval, že se o to pokusil

Cesta na pláže v Sardinii by se nemusela vyplatit – pokud si turisté nebudou chtít odtud vzít písek. Místní úřady začali tuto běžnou turistickou praktiku tvrdě trestat. Na vlastní kůži to zažil návštěvník z Británie, který za to dostal značnou pokutu, píše britský deník The Daily Telegraph.

40letému muži z Británie byla uložena pokuta 1 032 (přes 26 000 korun) eur za to, že měl plastovou flašku plnou písku z pláže u města Olbia na severovýchodě ostrova. Celníci na mezinárodních letištích v Sardinii pravidelně prohlížejí cestovatelům zavazadla kvůli těmto „krádežím“ písku.

Podle sardinských úředníků je poměrně běžné, že si návštěvníci plní lahve a baťohy rozmanitým, odlišně zbarveným pískem z sardinských pláží. Sardinští představitelé to však odsuzují s tím, že je to v takové míře, že to ohrožuje životní prostředí poloostrova. V roce 2017 mělo být turisty sebráno na 5 tun písku.  

Proti praktice se vyjádřila i německá ambasáda v Římě. „ Sardinie má jedny z nejkrásnějších pláží v Itálii, ale brát si sebou písek, štěrk nebo mušle představuje pro tamní ekosystém vážný problém. Zákon to zakazuje. Můžete dostat pokutu od 500 (přibližně 12 900 korun) do 3 000 eur (přibližně 77 200 korun). Nechte písek tam, kde má být,“ varovalo velvyslanectví na svém facebookovém profilu návštěvníky z Německa.

Proti této praxi rozpoutal kampaň i Světový fond na ochranu přírody (WWF) pod sloganem „ Plážoví zloději-brát písek je krádež.“

Itálie si na škodlivé a necitlivé praktiky turistů stěžuje pravidelně. Římský starosta požádal světové ambasády, aby neposlušné a nepořádek dělající turisty v Římě daly na „černou listinu“ a zabránily jim se vrátit zpět. Jeho opatření se týká především „hooligans“, radikálních fotbalových fanoušků.

V roce 2015 v Římě se nizozemští fotbaloví fanoušci střetli s italskou policií. Během svého řádění poničili slavnou barokní fontánu Fontanu della Barcaccia.

Související

Více souvisejících

Sardinie Itálie turistika pláž písek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy