34 000 případů spalniček během prvních dvou měsíců tohoto roku. Kdo je za to odpovědný?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) došlo k prudkému nárůstu počtu spalniček v Evropě v prvních dvou měsících tohoto roku. Více 34 000 lidí chytilo nemoc. Odborníci varují, že za růstem spalniček může odpor k očkování šířený tzv. populistickými stranami.

Minulý rok bylo zaznamenáno 82 596 případů spalniček v Evropě. Pro porovnání, v roce 2017 to bylo 23 927 případů a v roce 2016 5 273 případů.

Zaznamenané případy spalniček napříč 421 zeměmi vedly k 13 mrtvým. Počet případů byl téměř třikrát větší než první dva měsíce roku 2018.

Nejhůře zasaženou zemí v Evropě je Ukrajina, s více než 25 000 nemocnými lidmi během této časové doby. Ukrajina tak odpovídá za 75% všech případů spalniček v Evropě v období prvních dvou měsíců tohoto roku. Rumunsku a Albánie mají též vysokou míru infekcí.

Případy spalniček se odehrávají především u těch lidí, kteří nejsou vůbec nebo nedostatečně očkovaní. Evropa, včetně České Republiky, se v současnosti potýká s klesající proočkovaností populace. Zatímco z dětí narozených v roce 2010 bylo do tří let věku alespoň jednou vakcínou očkováno 97 procent, mezi těmi, které se narodily v roce 2015, to bylo o čtyři procenta méně – tedy 93 procent. Nejhůře na tom je Praha, kde se podle ministerstva zdravotnictví sdružuje nejvíce odpůrců očkování.

Podle WHO vakcíny každý rok zachrání 2 až 3 miliony životů každý rok. Mezi vědci vládne praktický konzensus, že vakcíny jsou bezpečné a efektivní. Jen vakcína proti spalničkám pomohla celosvětově snížit počet úmrtí na tuto nebezpečnou nemoc z 2,6 miliónu z roku 1963 na 100 000 dnes.

Přesto dle nedávného průzkumu Eurobarometru nicméně mnozí Evropané jsou k očkování stále poměrně skeptičtí. Takřka polovina respondentů z 16 členských zemí (48%) uvedla, že vakcíny mají závažné vedlejší účinky. Více než třetina (38%) se domnívá, že vakcíny mohou způsobit nemoc, proti níž mají člověka ochránit.

Podle odborníků tato nedůvěra jde v ruku v ruce s podporou tzv. populistických stran, které se často velmi tvrdě staví proti povinnému očkování. Magazín Politico poukazuje, že v zemích, kde je nízká podpora pro populistické strany, jako je Portugalsko či Belgie, je též nízká skepse ohledně benefitů očkování.

Naopak v zemích, kde podpora populistů vysoká, je též značně rozšířená skepse ohledně očkování. Týká se to především Itálie, kde povinné očkování bylo horkým politickým témat, vůči kterému se ostře vymezovaly populistické strany Hnutí pěti hvězd a Liga severu. Po jejich vítězství v italských parlamentních volbách zákon o povinném očkování z roku 2017 byl pozastaven.

V březnu bylo povinné očkování v Itálii znovu spuštěno, navzdory odporu předsedy Ligy severu a ministerstva vnitra, Mateo Salviniho. Zákon z roku 2017 byl zaveden z důvodu vysoké rozšířenosti spalniček v Itálii, který je jeden z nejvyšších v západní Evropě. V roce 2017 tuto nemoc prodělalo 5 004 Italů. Podíl očkovaných v zemi je pod 80% právě díky vlivu silného protiočkovacího hnutí.

Podle Eurobarometru je další západoevropskou zemí, kde je rozšířena nedůvěra k očkování, Francie. Vůdkyně zdejší nejsilnější populistické strany, Národní fronty, Marine Le Penová, silně vystupuje proti povinným vakcínám. Jako v případě dalších populistických politiků i ona to vnímá jako ohrožení osobních svobod jedince. Mnozí populističtí politici vnímají povinné očkování jako nepřípustné zasahování příliš se rozšiřujícího státu.

Populismus a skepticimus k očkování jsou založeny na stejných principech. Oboje spojuje hluboká nedůvěra k elitám a expertům. Populistický populismus se propojuje s tím, co sociolog Harry Collins nazývá „technologickým populismem“, tj. absolutním skepticismem vůči vědeckých expertům.

Dezinformace ohledně očkování ale nemusí být spojeny pouze s populisty. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že zvláště mladé maminky čelí „poměrně nevybíravému tlaku“ dalších maminek na sociálních sítích, které jsou skeptické k očkování.

Související

Více souvisejících

očkování Spalničky populismus Itálie Ukrajina

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 50 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy