Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) došlo k prudkému nárůstu počtu spalniček v Evropě v prvních dvou měsících tohoto roku. Více 34 000 lidí chytilo nemoc. Odborníci varují, že za růstem spalniček může odpor k očkování šířený tzv. populistickými stranami.
Minulý rok bylo zaznamenáno 82 596 případů spalniček v Evropě. Pro porovnání, v roce 2017 to bylo 23 927 případů a v roce 2016 5 273 případů.
Zaznamenané případy spalniček napříč 421 zeměmi vedly k 13 mrtvým. Počet případů byl téměř třikrát větší než první dva měsíce roku 2018.
Nejhůře zasaženou zemí v Evropě je Ukrajina, s více než 25 000 nemocnými lidmi během této časové doby. Ukrajina tak odpovídá za 75% všech případů spalniček v Evropě v období prvních dvou měsíců tohoto roku. Rumunsku a Albánie mají též vysokou míru infekcí.
Případy spalniček se odehrávají především u těch lidí, kteří nejsou vůbec nebo nedostatečně očkovaní. Evropa, včetně České Republiky, se v současnosti potýká s klesající proočkovaností populace. Zatímco z dětí narozených v roce 2010 bylo do tří let věku alespoň jednou vakcínou očkováno 97 procent, mezi těmi, které se narodily v roce 2015, to bylo o čtyři procenta méně – tedy 93 procent. Nejhůře na tom je Praha, kde se podle ministerstva zdravotnictví sdružuje nejvíce odpůrců očkování.
Podle WHO vakcíny každý rok zachrání 2 až 3 miliony životů každý rok. Mezi vědci vládne praktický konzensus, že vakcíny jsou bezpečné a efektivní. Jen vakcína proti spalničkám pomohla celosvětově snížit počet úmrtí na tuto nebezpečnou nemoc z 2,6 miliónu z roku 1963 na 100 000 dnes.
Přesto dle nedávného průzkumu Eurobarometru nicméně mnozí Evropané jsou k očkování stále poměrně skeptičtí. Takřka polovina respondentů z 16 členských zemí (48%) uvedla, že vakcíny mají závažné vedlejší účinky. Více než třetina (38%) se domnívá, že vakcíny mohou způsobit nemoc, proti níž mají člověka ochránit.
Podle odborníků tato nedůvěra jde v ruku v ruce s podporou tzv. populistických stran, které se často velmi tvrdě staví proti povinnému očkování. Magazín Politico poukazuje, že v zemích, kde je nízká podpora pro populistické strany, jako je Portugalsko či Belgie, je též nízká skepse ohledně benefitů očkování.
Naopak v zemích, kde podpora populistů vysoká, je též značně rozšířená skepse ohledně očkování. Týká se to především Itálie, kde povinné očkování bylo horkým politickým témat, vůči kterému se ostře vymezovaly populistické strany Hnutí pěti hvězd a Liga severu. Po jejich vítězství v italských parlamentních volbách zákon o povinném očkování z roku 2017 byl pozastaven.
V březnu bylo povinné očkování v Itálii znovu spuštěno, navzdory odporu předsedy Ligy severu a ministerstva vnitra, Mateo Salviniho. Zákon z roku 2017 byl zaveden z důvodu vysoké rozšířenosti spalniček v Itálii, který je jeden z nejvyšších v západní Evropě. V roce 2017 tuto nemoc prodělalo 5 004 Italů. Podíl očkovaných v zemi je pod 80% právě díky vlivu silného protiočkovacího hnutí.
Podle Eurobarometru je další západoevropskou zemí, kde je rozšířena nedůvěra k očkování, Francie. Vůdkyně zdejší nejsilnější populistické strany, Národní fronty, Marine Le Penová, silně vystupuje proti povinným vakcínám. Jako v případě dalších populistických politiků i ona to vnímá jako ohrožení osobních svobod jedince. Mnozí populističtí politici vnímají povinné očkování jako nepřípustné zasahování příliš se rozšiřujícího státu.
Populismus a skepticimus k očkování jsou založeny na stejných principech. Oboje spojuje hluboká nedůvěra k elitám a expertům. Populistický populismus se propojuje s tím, co sociolog Harry Collins nazývá „technologickým populismem“, tj. absolutním skepticismem vůči vědeckých expertům.
Dezinformace ohledně očkování ale nemusí být spojeny pouze s populisty. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že zvláště mladé maminky čelí „poměrně nevybíravému tlaku“ dalších maminek na sociálních sítích, které jsou skeptické k očkování.
Související
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
očkování , Spalničky , populismus , Itálie , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 50 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 59 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák