Rusko se topí v chudobě, lidé nemají na boty nebo na oblečení

Skoro polovině ruských rodin stačí výdělek pouze na jídlo a ošacení, zboží dlouhodobější spotřeby si dopřát nemohou. Koupit vše, co považují za potřebné, si může dovolit jen 3,2 procenta lidí. Uvedl to dnes podnikatelský list RBK s odvoláním na údaje ruského statistického úřadu Rosstat, pořízené ze 48.000 domácností.

Z výzkumu rovněž vyplynulo, že zboží dlouhodobé spotřeby si nemůže dopřát šest z deseti dotázaných mladých rodin. Stejný problém má i téměř stejné množství penzistů, kteří si nepřivydělávají.

Kromě toho 15 procent rodin uvedlo, že jim peníze stačí jenom na jídlo. Pořízení oblečení a zaplacení nákladů na bydlení už představují problém. Nejvíce takových rodin - plných 100 procent - je v Jamaloněneckém autonomním okruhu, v Novosibirské oblasti (41,3 procenta) a v Orlovské oblasti (39 procent).

Necelé jedno procento rodin (0,7 procenta) pak tvrdilo, že nemá dost peněz ani na jídlo. Z výzkumu rovněž vyplynulo, že si ruské rodiny čím dál častěji půjčují.

RBK připomněl, že Rusové si ke konci loňského roku uložili nejmenší díl příjmů na úspory za posledních 20 let, jen 3,7 procenta příjmů. "Šetříme jako v 90. letech," poznamenal deník. "Horší byl tento ukazatel jen v roce 1998, kdy na úspory připadalo 2,5 procenta příjmů," dodal.

V dubnovém průzkumu sociologického střediska Levada dvě třetiny domácností tvrdily, že žádné úspory nemají.

Dluhy vůči bankám loni vzrostly o více než 22 procent na 14,9 bilionu rublů (5,3 bilionu Kč), což je největší růst od roku 2013.

Podíl Rusů, kteří šetří na jídle, se během posledního roku zvýšil na 24 procent, podotkl deník Kommersant s odvoláním na dnes zveřejněné poznatky sociologů ze střediska Romir. Připomněl dubnovou zpráva Rosstatu z 60.000 domácností, podle které si 35 procent ruských rodin nemůže dopřát dva páry sezonní obuvi pro každého člena a čtvrtina si nemůže dovolit zvát k sobě hosty na rodinné oslavy. Tyto údaje tehdy šokovaly mluvčího Kremlu.

Související

Více souvisejících

Rusko chudoba statistika

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy