USA jsou ochotny jednat s Íránem, oznámil Pompeo. Má to ale háček

Spojené státy jsou připraveny zahájit "bez předběžných podmínek" jednání s Íránem o jeho jaderném programu, potřebují ale vidět, že se tato země chová jako "normální stát". Ve Švýcarsku to dnes řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Íránský prezident Hasan Rúhání výzvu odmítl s tím, že USA by se nejdříve měly vrátit k "normálnímu stavu" před loňským vypovězením dohody o íránském jaderném programu.

Je to poprvé, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa, která před více než rokem odstoupila od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a od té doby zesiluje hospodářské sankce a diplomatický a vojenský tlak na Írán, tak jasně řekla, že je připravena navázat s Teheránem dialog bez předběžných podmínek, zdůraznila agentura AFP.

"Jsme připraveni usednout s nimi (Íránem) k jednacímu stolu. Americké snahy radikálně zastavit neblahé aktivity islámské republiky a jeho revolučních sil budou ale pokračovat," dodal šéf americké diplomacie na společné tiskové konferenci se svým švýcarským protějškem Ignaziem Cassisem ve švýcarském městě Bellinzona. Tím dal Pompeo jasně na vědomí, že Washington přece jen nemá v úmyslu zmírnit svou kampaň "maximálního tlaku" na Teherán.

Íránský prezident Hasan Rúhání v sobotu naznačil, že by Írán mohl přistoupit na jednání, nesmí být ale k rozhovorům tlačen. Na oficiální vládní webové stránce dnes ale v prohlášení uvedl, že Teherán nebyl tím, kdo opustil jednání a že za stávajících podmínek jednat nehodlá. Nepřímo také naznačil, že by se Spojené státy měly vrátit k dohodě o íránském jaderném programu z roku 2015, kterou loni Trump vypověděl. "Protistrana, která opustila vyjednávací stůl a porušila dohodu, by se měla vrátit k normálnímu stavu. Do té doby nemůžeme dělat nic jiného, než vzdorovat," řekl.

Odmítavé stanovisko vydalo i íránské ministerstvo zahraničí, které po Washingtonu žádá změnu chování spíše než současnou "slovní hru". "Islámská republika Írán nevěnuje pozornost slovní hře a vyjadřování skryté agendy v nových podobách. Důležitá je obecná změna přístupu a nynějšího chování Spojených států vůči íránskému národu," uvedl mluvčí ministerstva Abbás Musáví.

Grüessech Bern! Thanks to @ChristaMarkwald for a fascinating tour of the Federal Palace. I had the chance to visit UNESCO World Heritage Site Old Town Bern, the #Zytglogge, Münster Cathedral & the extraordinary view from the Rose Garden. Honored to be in this beautiful country! pic.twitter.com/zBYRfzC1Sa

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) 2. června 2019

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a uvalil na islámskou republiku nové sankce. Napětí v posledních týdnech vyvrcholilo, když USA do blízkovýchodního regionu vyslaly letadlovou loď a bombardéry B-52 kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě.

Donald Trump je zastáncem tvrdého postupu proti Teheránu, zároveň opakovaně vyzval íránské činitele, aby s USA usedli k jednáním o svém jaderném programu. To Íránci vždy odmítli.

Související

Více souvisejících

Mike Pompeo Írán USA (Spojené státy americké) Hasan Rúhání

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy