Roztržka kvůli vstupu do EU: Návrh Severní Makedonie popudil Albánii

Předsedu albánské vlády Ediho Ramu viditelně popudil severomakedonský prezident Stevo Pendarovski, který dává přednost tomu, aby Evropská unie otázku zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií oddělila od Albánie. Premiér dnes hlavě sousedního státu vytkl, že to "není správné ani praktické", a to tím spíš, že podle něj Albánci pomohli sousedům "v demokratickém vývoji", informovala agentura ATA.

Evropská komise koncem května znovu doporučila členským zemím EU, aby rozhodly o začátku přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a s Albánií. Doporučení přitom opřela o "řadu výrazných úspěchů". "Speciálně Severní Makedonie a Albánie... možnosti využily a uspíšily své reformy," uvedla v této souvislosti šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Obě země očekávají, že se podpory k zahájení rozhovorů s EU dočkají příští týden od unijní ministerské schůzky v Bruselu. To by umožnilo případné schválení startu rozhovorů unijním summitem, který se bude konat 20. a 21. června.

Z diplomatických kruhů se ale proslýchá, že vlády členských zemí se shodnou na souhlasu až v září, ovšem jen pro Severní Makedonii. Výhrady vůči Albánii - kvůli nedostatečnému boji proti korupci a drogám a kvůli stagnující justiční reformě - mají zejména Francie, Německo a Nizozemsko.

"Prezident Stevo Pendarovski chce dát přednost oddělení Albánie z rozhodnutí o jednáních (s EU)? Tento přístup je překvapivý, zvláště když přihlédneme k tomu, že Albánie a Albánci přispěli k demokratickému vývoji a k evropské cestě tohoto přátelského státu. Ve skutečnosti se to nezdá správné ani praktické," reagoval dnes Rama na stanovisko prezidenta sousední země.

President @SPendarovski implicitly favours “decoupling from Albania”? Strange to hear this, especially when one considers the key contribution of Albania&Albanians in our friendly neighbour’s state democratic developments&European path. Doesn’t sound right nor practical frankly!

— Edi Rama (@ediramaal) 15. června 2019

Zhruba čtvrtinu obyvatel Severní Makedonie tvoří albánská menšina. Etnické napětí v zemi v roce 2001 vyústilo v ozbrojenou vzpouru Albánců dožadujících se větších práv a většího zastoupení v místních i v celostátních institucích. Hrozící občanskou válku se podařilo zažehnat s pomocí mezinárodních zprostředkovatelů a dohod, jež vyšly Albáncům vstříc.

Politické strany zastupující albánskou menšinu pak v roce 2017 pomohly současnému premiérovi Zoranu Zaevovi a jeho Sociálnědemokratickému svazu (SDSM) vytvořit koaliční vládu a převzít moc. Zaev na oplátku souhlasil s dalšími požadavky Albánců. Posléze se mu podařilo uzavřít dohodu s Řeky, která sice vedla k přejmenování země z Makedonie na Severní Makedonii, ale také otevřela cestu této bývalé jugoslávské republice do NATO a do EU.

Související

Albánie

Demolici Národního divadla v Albánii provázely střety, policie zadržela i první dámu

V albánské metropoli Tiraně dnes ráno začala demolice budovy Národního divadla. Než mohla kontroverzní akce začít, musely bezpečnostní síly vytlačit z budovy bezmála čtyři desítky umělců a aktivistů, kteří se tam zabarikádovali. Policie nato rozehnala pepřovými spreji pouliční demonstraci několika desítek umělců, kteří se snažili znemožnit přístup k místu chystané demolice.

Více souvisejících

Edi Rama albánie Severní Makedonie EU (Evropská unie) Stevo Pendarovski

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 19 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy