Protiruské protesty v Gruzii sílí, před parlamentem jsou opět davy lidí

Asi pět až osm tisíc lidí přišlo dnes večer do centra Tbilisi před sídlo parlamentu na protivládní demonstraci. "Je to mnohem více než ve čtvrtek," napsala ruská agentura Interfax. Agentura DPA odhadla počet demonstrantů na 10.000, což podle ní přibližně odpovídá čtvrtečnímu protestu.

K přívržencům opozice se podle Interfaxu přidali studenti odmítající násilí jak ze strany režimu, tak jeho oponentů. "Dnešní protest se odehrává bez jakýchkoliv incidentů či výzev k násilí," dodala agentura.

Demonstranti požadují změnu volebního systému z většinového na poměrný a odstoupení ministra vnitra Giorgiho Gacharii, zodpovědného za rozehnání čtvrteční demonstrace. Zásah si vyžádal na 240 raněných, ze dvou třetin demonstrantů, a asi tři stovky zatčených.

Dav demonstrantů, rozzuřených návštěvou ruských poslanců, se ve čtvrtek večer pokusil vtrhnout do sídla parlamentu. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová později označila Rusko za "nepřítele a okupanta" a naznačila, že v pozadí protestů stojí "pátá kolona" Moskvy. Naopak Moskva kritizovala radikální gruzínské politiky za to, co označila za "protiruskou provokací".

Gruzínská opozice dnes slíbila pokračovat v protestech, dokud nebudou splněny její požadavky v podobě odstoupení ministra vnitra, osvobození zadržených demonstrantů a vypsání předčasných parlamentních voleb.

Demonstrace si vynutily odstoupení předsedy parlamentu Irakliho Kobachidzeho z vládní strany Gruzínský sen, který dnešní demisí vyšel vstříc jednomu z požadavků demonstrantů.

Kvůli nepokojům v metropoli organizátoři prvního pochodu na obranu práv sexuálních menšin odvolali sobotní akci, beztak ohrožovanou výhrůžkami pravičáckých radikálů a nevolí mocné pravoslavné církve.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Rusové agresí vůči Ukrajině probudili EU. Mluvčí MZV prozradil, jak nyní funguje Východní partnerství

Hlavním cílem Východního partnerství je vytvářet podmínky pro urychlení politického sblížení a pokračování hospodářské integrace mezi Evropskou unií a šesti, nyní vzhledem k neúčasti Běloruska fakticky pěti partnerskými zeměmi. Konkrétně jde o Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii a Ázerbájdžán. Pro EuroZprávy.cz to uvedl mluvčí Ministerstva zahraničích věcí ČR Daniel Drake s tím, že spolupráce s Běloruskem nyní probíhá pouze v rámci občanské společnosti a nezávislých médií.  

Více souvisejících

Gruzie Rusko demonstrace v Gruzii

Aktuálně se děje

před 12 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

Lukašenkův plamenný projev: Válka na Ukrajině začala před rokem 2014, je chyba, že invaze nezačala dřív

Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních a zvláštních služeb Společenství nezávislých států běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle agentury Belta dodal, že pokud by ruská invaze nezačala před více než rokem, začala by zítra, ale Rusko a Bělorusko by na tom byly hůře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy