Krym zapomenut? Profesor rozebral normalizaci vztahů s Ruskem

Po anexi Krymu v roce 2014 bylo Rusku pozastaveno členství v Radě Evropy, připomíná profesor Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní vztahy, který přednáší na prestižní U.S. Naval War College, dodává, že ačkoliv poloostrov zůstává pod ruskou kontrolou a neexistují žádné náznaky, že by jej Moskva někdy Ukrajině vrátila, přesto bylo po pěti letech Ruské federaci vráceno hlasovací právo v uvedené organizaci.

Zmatečný signál

Ze situace lze podle odborníka vyvodit pouze dva závěry: Buď ruská kontrola území, které zbytek Evropy stále považuje za součást suverénní Ukrajiny, již neporušuje evropské standardy, nebo klíčoví evropští hráči dospěli k rozhodnutí, že již nejde o určující princip jejich postoji k Rusku.

"Pochopitelně, tento krok následovalo rutinní šestiměsíční prodloužení evropských sankcí vůči Rusku, tudíž signál vysílaný Evropou je poměrně zmatečný," píše Gvosdev. Poukazuje, že rozhodnutí přišlo krátce poté, co se nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a žádal je o zamezení normalizace vztahů s Ruskem.

Stanovisko Německa a Francie zní, že obnovení ruského hlasovacího práva neznamená schválení anexe Krymu, ale je nezbytné pro obnovu komunikačních kanálů a dialogu s Moskvou, nastiňuje expert. Soudí, že k rozhodnutí mohl přispět i fakt, že během pozastaveného členství Rusko neplatilo odvody do rozpočtu organizace, které tvoří 7 % jeho celkového objemu.

Oficiální reakce Berlína a Paříže zdůrazňuje, že krok neavizuje zásadní revizi evropské politiky vůči Rusku a že odmítání anexe Krymu zůstává jednotným postojem Evropy, uvádí Gvosdev. Dodává, že analytici budou tiše tvrdit, že Rada Evropy není v širším kontextu evropských záležitostí tak důležitá, ale ukrajinský prezident má oprávněně důvod k obavám.

"Ačkoliv je tato záležitost okrajová, rozhodnutí představuje ústup od principu, že Rusko nemůže obnovit normální vztahy s Evropou dokud bude Krym v jeho držení," pokračuje profesor. Konstatuje, že na základě tohoto kroku bude snadnější postupovat k návratu dalších aspektů evropsko-ruských vztahů před rok 2014 a Krym se může přidat k Abcházii, Jižní Osetii a Severnímu Kypru coby neuznaným územním změnám v Evropě, které jsou v zájmu širšího kontextu uklizeny stranou.

Zamrzlý konflikt

Rozhodnutí rovněž naznačuje, že snaha Spojených států na poslední chvíli uvalit sankce na ruské energetické linie, které obcházejí Ukrajinu a přímo spojují Moskvu s jejími evropskými zákazníky, nezíská dostatečnou podporu á váhu, tvrdí odborník. Doplňuje, že Rusko možná nedosáhne zrušení stávajících evropských sankcí, ale pravděpodobnost, že Evropa se přidá k USA a sankce prohloubí, je poměrně nepravděpodobná.

Namísto toho se zdá, že Řím, Berlín a Paříž hodlají otevírat nové komunikační kanály s Moskvou, které neprocházejí Ukrajinou, vysvětluje expert. Domnívá se, že v této situaci Ukrajina potřebuje, aby Krym a Donbas byly nadále přímo spojeny s povahou evropsko-ruských a americko-ruských vztahů, pokud má mít nějakou páku na Moskvu.

"Ukrajině se v roce 2017 podařilo potlačit snahy izolovat ukrajinskou otázku od úsilí přesunout zaměření americko-ruských vztahů směrem na Blízký východ," připomíná profesor. Deklaruje, že jakýkoliv signál, že ukrajinská otázka bude rozdělena, představuje první krok k faktickému uznání statutu quo, který otevírá cestu k tomu, aby se z Ukrajiny stal zamrzlý konflikt upozaděný v zájmu jiných témat.

Zelenského vládu tak podle odborníka nemůže těšit nejen rozhodnutí o Radě Evropy, ale také záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa opět se formálně setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na summitu G-20, navzdory tomu, že loni definovaná podmínka pro takové setkání - propuštění ukrajinských námořníků zadržených v Kerčské úžině - zatím nebyla splněna.

Transatlantická shoda ohledně Ukrajiny, kterou nastolili Barack Obama a Angela Merkelová, trvá již pět let, ačkoliv se mezitím v různých evropských státech dostaly k moci další proruské vlády a došlo k narušení evropsko-amerických vztahů během Trumpova prezidentství, poukazuje Gvosdev. Dodává, že se teprve uvidí, zda rozhodnutí obnovit ruský statut v Radě Evropy představuje pouhou výjimku, nebo začátek zlomu.       

Související

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Krym Rady Evropy (PACE)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy