Soros se pokusil destabilizovat Albánii? Prezident Meta vznesl vážné obvinění

Albánský prezident Ilir Meta obvinil amerického miliardáře Georgeho Sorose, že způsobil krizi kolem nedělních místních voleb. Opozice je bojkotovala a Meta sám se je kvůli napjaté politické situaci pokusil přeložit na říjen. Důkazy pro svá tvrzení Meta nepředložil, uvedl server Balkan Insight. Výsledky voleb měly být vyhlášeny v úterý, ale oznámení bylo odloženo.

Meta označil volby bez účasti opozice za "frašku" a za domácí i mezinárodní spiknutí proti albánské demokracii, měly podle něj destabilizovat zemi. Za tento "komplot s cílem zcela uchvátit stát" učinil zodpovědným amerického miliardáře a filantropa Sorose. Podle Mety se však podařilo tomuto tajnému plánu zabránit.

Hlava albánského státu nenabídla pro svá tvrzení žádné důkazy, které by ozřejmily, v čem mělo spiknutí spočívat, ani jakým způsobem se jej podařilo zmařit. Soros se v minulosti stal terčem mnoha konspiračních teorií, které ho vinily z politických machinací. Podle serveru Balkan Insight je často šíří ti, kdo odmítají jeho podporu liberální demokracii.

Volby vyvolaly ústavní krizi a jsou označovány za test demokracie v této západobalkánské zemi, která usiluje o členství v Evropské unii. Opoziční strany, mezi něž patří i politické uskupení Metovy manželky, volby bojkotovaly a označily je za protiústavní. Zhruba v polovině volebních okrsků tak byli lidé z vládní Socialistické strany (PSSh) jedinými kandidáty.

Meta dále řekl, že spiknutí mělo proběhnout v neděli, ale neuspělo, neboť se "Albánci nenechali vyprovokovat". Opozice přitom dříve tvrdila, že konání voleb nedopustí, avšak nakonec tak neučinila.

Podle agentury AP se hlasování zúčastnilo pouze 21,6 procenta oprávněných voličů. Mezinárodní pozorovatelská mise OBSE ODIHR konstatovala, že téměř naprostá neúčast opozice neumožnila voličům učinit v hlasování jakoukoliv smysluplnou volbu a že se tedy konaly "s malým ohledem na zájmy voličstva". Socialisté nicméně tvrdí, že účast byla dostatečné na to, aby volby mohly být považovány za legitimní.

S tím Meta nesouhlasí a v prohlášení vyzval k předčasným parlamentním volbám.

Vláda premiéra Ediho Ramy nyní bude kontrolovat kromě centrální vlády i místní samosprávu. Už nyní je obviňována, že ovládla i ty státní instituce, které mají být nezávislé. Proti usurpaci moci premiérem Ramou a údajnému spolčení s organizovaným zločinem již několik měsíců protestují opoziční strany v čele s pravicovou Demokratickou stranou (PDSh). Její poslanci v březnu složili mandát a opustili parlament.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Ilir Meta George Soros

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy