Zdrcující chudoba v Rusku: Živoří stále víc lidí. Co dělal Putin celé ty roky?

O půl milionu meziročně vzrostl počet chudých lidí v Rusku během prvního čtvrtletí letošního roku, oznámil ruský statistický úřad Rosstat. S příjmy nižšími než životní minimum muselo vyjít skoro 21 milionů z bezmála 147 milionů Rusů, tedy 14,3 procenta obyvatel země. Před rokem pod prahem životního minima žilo 13,9 procenta ruské populace.

Statistici a vláda vysvětlují růst chudoby i změnou metodiky výpočtu a zvýšením životního minima o sedm procent na 10.750 rublů (asi 3900 Kč).

Ekonomové ale upozorňují, že nic jiného než růst chudoby se nedá čekat v situaci, kdy reálné příjmy obyvatel klesají, zatímco ceny rostou. Bezmála 21 milionů chudých se zdá ekonomům spíše podhodnocené číslo, vždyť jako chudáci se podle průzkumů veřejného mínění cítí bezmála 30 procent Rusů.

"Už sedm let klesá ekonomika, a tak je jasné, že příjmy nerostou," řekl agentuře Regnum ekonom Michail Chazin. "Existuje množství nezávislých faktorů, které svědčí o zvětšování chudoby: klesají tržby v obchodech, klesá prodej aut, zmenšuje se objem hypoték. Jinou věcí je, že oficiální statistika lže. Nelze přeci tvrdit, že ekonomika roste a zvětšuje se zaměstnanost, ale bůhvíproč průměrné příjmy 80 procent obyvatelstva klesají," dodal.

"Co dělal prezident celé ty roky, pokud je úroveň chudoby tak vysoká?" otázal se nedávno komentátor ekonomického listu Vedomosti a připomněl doby, kdy Vladimir Putin po svém nástupu do čela země na počátku tisíciletí sliboval dohnat Portugalsko a zdvojnásobit hrubý domácí produkt během deseti lety.

Tyto cíle se zdají být dávno zapomenuty. Koneckonců nepodařilo se splnit ani cíle, které vytyčil Putin po svém předchozím zvolení do Kremlu v roce 2012.

Nyní si Putin stanovil za jeden z hlavních cílů svého dalšího šestiletého mandátu růst příjmů a snížení bídy. Počet lidí žijících pod prahem chudoby má do roku 2024 klesnout na polovičku, k čemu má přispět hlavně hospodářský růst i zvyšování sociálních dávek. Podle vládního plánu by do konce letošního roku měla míra chudoby klesnout na 12 procent populace. Riziko nedosažení tohoto cíle je ale i podle vládních odborníků velice vysoké.

Problém zhoršuje i to, že se Rusové ve snaze udržet si dřívější životní úroveň rychle zadlužují a že chybějí jasná kritéria pro poskytování pomoci chudým, a tak podle vicepremiérky Taťjany Golikovové sociální podporu nyní dostává jen 22 procent z potřebných.

Související

Více souvisejících

Rusko chudoba Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy