Zemřela manželka exprezidenta Mitterranda

Paříž - Danielle Mitterrandová, manželka někdejšího francouzského prezidenta Francoise Mitterranda, v úterý časně ráno zemřela. Informuje o tom agentura AFP.

Bývalá první dáma Francie zemřela kolem druhé hodiny ráno v pařížské nemocnici. Bylo jí 87 let.

Mitterrandová se nikdy nespokojila jen s reprezentativní rolí první dámy, proslula svým aktivismem. Podporovala Kurdy a Tibeťany, žádala spravedlivé rozdělení vodních zdrojů a odsuzovala otrokářství.

Svou prací se často dostávala do konfliktu se zájmy států. V roce 1990 se musela kvůli protestům Maroka vzdát návštěvy utečenců ze sporného území Západní Sahary v alžírském uprchlickém táboře.

Problémy vyvolávalo i její přátelství s kubánským vůdcem Fidelem Castrem, byť Mitterrandová tvrdila, že se jí díky tomu podařilo dosáhnout osvobození řady politických vězňů.

Do čela Francie se po boku manžela postavila v květnu roku 1981. Před volebním vítězstvím socialisty Mitterranda se v rozhovoru pro týdeník Paris Match popsala jako prostá žena – v narážce na tehdejší první dámu Anne-Aymone Giscard d'Estaing, která měla aristokratické předky.

V prezidentském paláci Mitterrandová ignorovala protokol a svou pozici využívala k dobročinnosti. V roce 1986 založila organizaci France Libertés, jejímž účelem je „budování spravedlivějšího a jednotnějšího světa“. Její nadace oslavila letos v říjnu 25. výročí.

V roce 1992 unikla tato rodačka z Verdunu pokusu o atentát, když byla na návštěvě kurdských oblastí v Iráku. Doprovázel ji tehdy Bernard Kouchner, ministr zdravotnictví ve vládě jejího muže, spoluzakladatel organizace Lékaři bez hranic a budoucí šéf francouzské diplomacie.

Po Mitterrandově odchodu z čela země v roce 1995 se francouzská veřejnost dozvěděla o existenci jeho nemanželské dcery Mazarine. Zdálo se však, že se s tím Danielle poměrně snadno vypořádala.

Mitterrand v roce 1996 podlehl rakovině. Jeho manželka však v politických a humanitárních aktivitách pokračovala i po jeho smrti.

V roce 2005 se ve francouzském referendu vyslovila odmítavě k navrhované ústavě pro Evropskou unii. V pozdějších letech se distancovala od Socialistické strany svého manžela. Za svůj život napsala několik knih, mezi nimi i paměti.

Související

Václav Malý.

Hájit lidská práva je součástí životní cesty. Nejsem hrdina, říká držitel francouzského Řádu čestné legie biskup Malý

Biskup Václav Malý, který minulý pátek obdržel nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie, za osobní nasazení v prosazování lidských práv, se nepovažuje za žádného hrdinu, když podporuje a navštěvuje rodiny politických vězňů v zemích, kde vládne diktátorský režim. „Opravdu se necítím jako hrdina či statečný člověk, když projevuji solidaritu rodinám, jejichž členové jsou perzekvovaní. Moje aktivita mě nic nestojí, nic neriskuji. Obdiv si spíše zaslouží političtí vězni, kteří se u nás v padesátých letech dokázali vyrovnat s brutálními podmínkami v komunistických žalářích. Hájit lidská práva je nedílnou součástí životní cesty. Čerstvého ocenění si nesmírně vážím,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz Václav Malý, výrazná tvář československého disentu i Sametové revoluce v roce 1989.
Barack Obama, exprezident USA

Gesto, které mění politiku. Dříve znesvářené strany si podávají ruce +VIDEO

Praha - Sovětský vůdce Nikita Chruščov a americký prezident John Fitzgerald Kennedy si potřásli rukama 3. června 1961 při svém první setkání ve Vídni, kde projednali aktuální mezinárodně politické otázky, odzbrojení a vzájemné vztahy. V souvislosti s dnešním korejským summitem přinášíme příklady stisků rukou významných státníků dříve znesvářených stran v historii.

Více souvisejících

Francois Mitterand

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy