Vrak Concordie klouže do 37metrové propasti

Ostrov Giglio - Italští potápěči v pondělí odpoledne přerušili záchranné práce ve vraku výletní lodě Costa Concordia kvůli zhoršujícímu se počasí. Plavidlo se kvůli vlnám o několik centimetrů posunulo, později odpoledne ale byly záchranné akce opět obnoveny, informují agentury AFP a Reuters.

"Loď se posunula o devět centimetrů. Stáhli jsme všechny týmy, je nemožné pracovat. Podmínky jsou katastrofální," řekl Rodolfo Raiteri, šéf potápěčů italské Pobřežní stráže. Mluvčí hasičů Luca Carli uvedl, že Costa Concordia se posunula devět centimetrů vertikálně a 1,5 centimetru horizontálně.Potápěči v pondělí našli ve vraku Concordie šestou oběť. Tělo je ale stále v lodi. "Čekáme, abychom měli jistotu, že loď je stabilní, než opět zahájíme operace," dodal.Od pátku bylo v oblasti klidné počasí, které usnadnilo evakuaci cestujících. V pondělí se ale zdvihl vítr, vytvořily se vlny a začalo mrholit. S přibývajícím časem klesá šance, že by záchranáři v nitru vraku našli ještě někoho živého.Později odpoledne se ale počasí opět zlepšilo a potápěči mohli pokračovat v pátrání. I když je vrak stabilizovaný, podmínky, v nichž musejí pracovat, jsou stále nebezpečné. Špinavá voda v zaplaveném podpalubí je plná trosek, které záchranářům ztěžují jejich práci.Costa Concordia vyplula v pátek večer z italského přístavu Civitavecchia s 4232 lidmi na palubě. Na útes u ostrova Giglio u jižního Toskánska narazila kolem 21.45 hodin SEČ. Loď začala nabírat vodu a naklánět se, nakonec se převrátila v úhlu asi 80 stupňů na pravobok.Při nehodě zemřelo šest lidí – dva Francouzi, Španěl, občan Itálie a člen posádky z Peru. Šestá oběť, která je vraku, identifikována nebyla. Dalších 16 osob se stále pohřešuje – deset Francouzů a šest Italů včetně pětileté Dyany Arlottiové. Agentura AFP uvedla, že mezi pohřešovanými jsou i Američané. Zraněno bylo 64 lidí, někteří z nich vážně.Příčinou nehody zřejmě byla lidská chyba – kapitán Francesco Schettino plul příliš blízko břehu. Italská prokuratura ho již i s prvním důstojníkem Cirem Ambrosiaem zatkla. Oba jsou podezřelí z několikanásobného zabití a opuštění lodě v době, kdy byly životy cestujících ještě v ohrožení.Pier Luigi Foschi, výkonný ředitel společnosti Costa Crociere, která Costa Concordii provozuje, v pondělí uvedl, že italské úřady havarované plavidlo zabavily. Společně s ním zabavily i všechny přístroje na palubě, které by mohly vést k osvětlení příčin havárie.Mezi těmito přístroji je i černá skříňka se záznamy komunikace a pohybu lodě. Vyšetřovatelé ji začali analyzovat v neděli.Costa Concordia je 290 metrů dlouhá a 36 metrů široká loď o výtlaku 114 500 tun. Má 17 palub. Její cestovní rychlost je 21,5 uzle (39,8 kilometru), maximální rychlost je 23 uzlů (43 kilometrů za hodinu). Uveze 3700 cestujících, o které se stará 1100 členů posádky. Má 1500 pokojů, pět restaurací, 13 barů a čtyři plavecké bazény.Spuštěna byla 2. září 2005. Její cena je 450 milionů eur (11,5 miliardy korun).

Související

Více souvisejících

lodní havárie Itálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy