Amsterdam - Nizozemský premiér v pondělí podal demisi menšinové vlády do rukou královny Beatrix, informuje agentura AFP. Přiměly jej k tomu neshody ohledně rozpočtových škrtů.
Premiér Mark Rutte se v královském paláci v Haagu setkal s královnou Beatrix. "Nabídl Jejímu Veličenstvu demisi kabinetu," stojí v tiskovém prohlášení vlády. "Královna zvažuje přijetí demise a požádala všechny ministry i jejich zástupce, aby pokračovali ve veškeré činnosti nezbytné v zájmu království," dodává prohlášení.Premiér v úterý ve 14.00 SELČ předstoupí s projevem před poslance.Ke konci vlády liberálního premiéra vedly neúspěšné rozhovory o rozpočtových škrtech, které odmítla podpořit krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Byť PVV nebyla členem koalice, menšinová vláda tvořená Rutteho Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) a křesťanskými demokraty (CDA) měla díky její podpoře potřebnou většinu v parlamentu.Rutte chtěl na jednáních, která začala počátkem března, prosadit škrty ve výši 16 miliard eur (400 miliard korun). Dosavadní odhady schodku státního rozpočtu pro příští rok totiž podle BBC hovoří o zhruba 4,7 procenta HDP, což výrazně překračuje tříprocentní hranici deficitu veřejných financí, kterou nastavila Evropská unie.Nizozemsko je pátou nejsilnější ekonomikou eurozóny a zároveň jednou z jejích čtyř zemí, které si přes dluhovou krizi uchovaly nejvyšší rating.Rutteho vláda končí po roce a půl. Jednoznačně podporovala návrhy na záchranu eura včetně vzniku smlouvy o rozpočtové odpovědnosti v Evropské unii.Šéf krajní pravice Wilders se už vyslovil pro to, aby se předčasné volby uskutečnily co nejdříve. Podle agentury Reuters to však nemůže být dříve než v červenci. Do té doby by se mohl Rutte pokusit o dohodu s opozicí.V řádném termínu se volby měly uskutečnit až v květnu 2015.Nizozemsko musí, stejně jako většina ostatních členských zemí EU, sdělit Evropské komisi do konce dubna, jak se hodlá vypořádat s veřejnými dluhy. "Míč je nyní na straně parlamentu," komentoval situaci odcházející ministr financí Jan Kees de Jager, který úsporná opatření připravil."Jsme přesvědčeni, že Nizozemsko bude (v úsporách) pokračovat – ne aby potěšilo Brusel, ale protože je to výhodné pro jeho ekonomiku a obyvatele," sdělil mluvčí ekonomického eurokomisaře Olliho Rehna.
Související
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
Wilders ztratil půdu pod nohama. Nizozemsko se po volbách vrací k umírněnému středu
Aktuálně se děje
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
27. prosince 2025 18:51
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák