Volba papeže: Větší blafování než při pokeru!

Vatikán - Papež Benedikt XVI. možná v pondělí šokoval svět oznámením o své rezignaci, někteří kardinálové však s politickými manévry ohledně nástupnictví údajně začali již před dvěma lety, napsala agentura Reuters.

Volby papežů patří k nejtajemnějším na světě, oficiálně v nich nejsou žádní kandidáti a provází je větší blafování než při pokeru. V zákulisí při schůzkách za mohutnými zdmi Vatikánu a při večeřích v noblesních římských restauracích však kardinálští volitelé mezi sebou hodnotí potenciální kandidáty a před vatikánskými pozorovateli pak upouštějí nepatrné narážky, kdo je nebo není v kurzu.

Další jemný vliv na kardinálských setkáních představuje pozice takzvaných "velkých volitelů", tedy kardinálů, kteří se souboje o papežský stolec coby kandidáti nemusí zúčastnit, mohou ale ovlivňovat skupiny kardinálů, aby hlasovali pro jejich muže. Polák Karol Wojtyla by se nestal papežem Janem Pavlem II. bez lobbování tehdejšího rakouského kardinála Franze Königa a některých německých kardinálů.

Benedikt v Římě zřejmě zavdal podnět ke spekulacím už v roce 2010, když německému novináři řekl, že kdyby po fyzické stránce cítil, že nemůže pokračovat, uvažoval by o rezignaci.

"Toto přiznání šokovalo všechny, kdo ve Vatikánu něco znamenají, a některé kardinály přimělo k tomu, že zahájili polooficiální bitvu," napsala v nedávno vydané knize Le Vatican indiscret (volně přeloženo jako Zákulisí Vatikánu) její autorka, francouzská novinářka Caroline Pigozziová.

Samotný volební proces může trvat několik dní. V minulých stoletích trval celé týdny nebo měsíce a někteří kardinálové dokonce během konkláve zemřeli. V jednom případě trvalo konkláve téměř tři roky.

V minulosti museli kardinálové během konkláve snášet spartánské podmínky v provizorních celách v blízkosti Sixtinské kaple. Spali na tvrdých postelích a vyměšovali do nočníků. Nyní budou ubytováni v moderní hotelové budově ve Vatikánu.

Úřední řečí je latina a je přísně zakázáno cokoliv registrovat nebo filmovat. Také veškeré soukromé poznámky musejí být po každé volbě spáleny spolu s volebními lístky.

Přesný počet těch, kdo se smějí volby zúčastnit, se mění (nejvýše jich však může být 120), protože kardinálové umírají a překračují věkovou hranici 80 let a jsou postupně nahrazováni mladšími následovníky. Proto se skladba kolegia kardinálů stále mění, a tak se přesouvá také rovnováha mezi různými církevními frakcemi, píše BBC.

Související

Benedikt XVI.

Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu z funkce, řekl papež František

Bývalý papež Benedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu ze svatopetrského trůnu. Agentuře AP to o svém předchůdci řekl současný papež František. Příští emeritní papežové by se tak podle něj mohli rozhodnout žít po rezignaci jiným způsobem. Papež František potvrdil, že by v případě abdikace žil mimo Vatikán.

Více souvisejících

Papež Benedikt XVI. Vatikán Volby

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy