Apokalypsa v Rusku pokračuje. Meteorit zranil přes 1200 lidí. Sledujte apokalyptická VIDEA!

Moskva - UVNITŘ VIDEO - Počet zraněných v důsledku pátečního dopadu roje meteoritů do oblasti Uralu se podle dnešních zpráv ruských úřadů zvýšil na 1200. Většina utrpěla řezné rány, když silná tlaková vlna rozbila okna v širokém okolí. Patrně nejhůře je na tom žena, která si zlomila páteř.

Včera kolem čtvrté ráno našeho času vybuchl nad Uralem meteorit, tlaková vlna otřásala domy a rozbíjela okna. Meteorit se rozpadl a jeho části pršely na město Čeljabinsk. Kus dopadl blízko školy, další kus vedle továrny. Kusy dopadly i o 200 kilometrů dál na město Satka. Podle svědků nefungovaly mobilní telefony, domy se otřásaly a okenní tabulky praskaly.

Podle agentury Interfax zůstalo po ošetření v nemocnicích 43 lidí, jejichž stav lékaři považují za vážnější. Ve městě Kopejsku leží na jednotce intenzivní péče v těžkém stavu dva lidé, na které dopadly celé okenní rámy vyražené tlakovou vlnou.

Počet obyvatel, kterým meteorický roj nějakým způsobem poškodil obydlí, je odhadován na 100.000 a materiální škody se prý pohybují kolem miliardy rublů (přes 630 milionů korun).

Ruské úřady současně organizují další pátrání po úlomcích meteoritů. Ty podle odborníků vznikly poté, co do zemské atmosféry rychlostí 72.000 kilometrů za hodinu pronikl meteor o hmotnosti údajně kolem deseti tun, který ve výšce třiceti až padesáti kilometrů nad zemským povrchem explodoval.

Kromě Čeljabinsku zaznamenala atmosférickou podívanou také města Jekatěrinburg a Ťumeň. Lidé, kteří propadali panice, se nejdříve domnívali, že explodovalo letadlo. Svědkové z Čeljabinsku tvrdí, že výbuch byl tak hlasitý, že připomínal zemětřesení a úder blesku.

Zkázonosný meteorit se podle úřadů objevil nad Kazachstánem, proletěl nad jižní Sibiří, potom nad Tyumenem, Kurganem a Sverdlovskem.. "Momentálně kontrolujeme, kolik měst a míst bylo katastrofou postiženo,"uvedl Vadim Grebennikov z Ministerstva pro mimořádné situace.

Místní ale spekulují, že se zřítilo vojenské letadlo, nebo že explodovala raketová střela.

Očitá svědkyně Gulnara Dudková (20) dramatickou explozi popsala pro list Siberian Times. "Myslela jsem, že nastal konec světa. Bylo to několik oslepujících explozí. Všechno bylo na chvíli zalité oslnivým světlem. Bylo to jako z nějakého katastrofického filmu, když ty meteority začaly pršet. Bylo to děsivé. Ozývaly se nepředstavitelné rány."

"Slyšel jsem praskání a viděl jsem odletovat kousky ledu. Udělal jsem na lodi pár záběrů a místo dopadu jsem další půl hodiny pozoroval. Potom přišla poilcie a nakázala mi, abych odjel pryč. Pak dorazili i vojáci, kteří sbírali nějaké kameny. Takže se okamžitě začalo povídat o tom, že jsou ozářené. Pak jsem ještě viděl, že voda v jezeře začala bublat jako v čajové konvici," řekl Sergej portálu kp.ru.

"Seděl jsem doma a psal něco na počítači, když se ozvala ohlušující rána," líčí historik a novinář Konstantin Zharinov z Čeljabinsku. "Mnoha lidem ta neuvěřitelná exploze vytloukla okna. Ulice byly najednou plné skla."

Někteří Rusové v Čeljabinské oblasti v dnešním dopadu meteoritu vidí příležitost, jak si za státní peníze zvelebit byt. Úřady poškozeným bezprostředně po úderu vesmírného tělesa slíbily kompenzaci. A tak zatímco stovky poraněných od střepů z oken rozbitých tlakovou vlnou čekaly na ošetření, jiní lidé si rozbíjeli okna sami v naději, že dostanou od státu nová a lepší. Informoval o tom list Moskovskij komsomolec.

Meteorický roj je astronomický jev, který vzniká, když Země při svém pohybu zkříží pás meteoridů – úlomků, kopírujících oběžné dráhy svých mateřských těles (nejčastěji komet). Je tvořen meteory, zdánlivě vylétajícími z jednoho bodu na obloze. Pokud je meteor větší a neshoří v zemské atmosféře, dopadne na povrch Země. Pak o něm hovoříme jako o meteorit.

Během roku se Země střetává s několika meteoritickými roji. Roj meteorů se nazývá podle mateřského souhvězdí (či komety), jako například meteorické roje Leonidy (viditelné v listopadu) a Perseidy (červenec a srpen).

Meteority (meteory spadlé na Zem) se většinou nazývají podle nejbližšího obydleného místa, kde dopadly na zemský povrch. Nejznámější český meteor se nazývá jako "Příbramský meteorit". Večer 7. dubna roku 1959 se astronomům z Ondřejova podařilo vyfotografovat dráhu letu objektu, jehož úlomky byly později nalezeny u Příbrami. Jedná se o čtyři kameny „spadlé z nebe". Meteorit jménem Luhy vážil 4,48 kg, meteorit Hojšín vážil 420 g, meteorit Velká vážil 800 g a meteorit Dražkov vážil 105 g. Názvy dostaly podle osad, kam dopadly. Meteorit Velká byl rozeslán do různých laboratoří ke studiu. Ostatní jsou v mineralogických sbírkách Národního muzea v Praze.

Pravděpodobnost zásahu člověka meteoritem je asi 1:100 miliónům (v jiných textech je uvedena hodnota 1:1 000 000).

V učebnicích se tvrdí, že není zaznamenán žádný spolehlivě ověřený případ zabití člověka meteoritem. Historicky je pouze doloženo zranění A. Hodgesové v městě Sylacauga v Alabamě v USA dne 30. prosince 1954 meteoritem o hmotnosti 3,9 kg, který prorazil střechu domu a odrazil se od rozhlasového přijímače na gauč v místnosti, kde žena spala.

V novodobé literatuře o meteoritech se proslavilo americké městečko Wethersfield ve státě Connecticut, kde v dubnu 1971 dopadl šestikilový meteorit do obývacího pokoje (obrázek). V místnosti spalo několik lidí, ale žádný z nich se ani neprobudil! Načež skoro přesně o 11 let později dopadl další, tentokrát tříkilový, jen o pár bloků dál také do obývacího pokoje - i zde způsobil pouze materiální škody. U nás zasáhl r. 1847 v Broumově meteorit ložnici, kde spaly tři děti, které rovněž vyvázly bez zranění.

Související

Více souvisejících

Rusko vesmir Meteorit

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy