Šokující podezření: Výbuchy v Rusku nezavinil meteorit! Co tedy?

Moskva - I druhý den po apokalyptických událostech v okolí Čeljabinsku se na ruském internetu čím dál častěji objevují spekulace, co stálo za ničivými výbuchy.

"Vláda nás klame. Nebyl to žádný meteorit, ale nová zbraň, kterou testuje putinovské Rusko. Dělají z nás ještě větší pitomce než za Stalina." Přesně takovéto vzkazy teď kolují ruským internetem a sociálními sítěmi.

Tuto verzi potvrdil podle portálu tvnoviny.sk i ruský kontroverzní politik Vladimir Žirinovskij. "Jste jako nějaký primitivní kmen. Jaký meteorit?" rozhořčoval se šéf ruských liberálních demokratů. Dodal, že "vesmír má své vlastní zákony".

"Pokud něco spadne - tak je to vyrobeno lidskou rukou. Lidé jsou váleční štváči a provokatéři," prohlásil. Americký ministr zahraničních věcí John Kerry se tento týden údajně vícekrát marně pokoušel telefonicky spojit se svým ruským partnerem Sergejem Lavrovem. Amerického ministerstvo informovalo, že Kerry chtěl mluvit o severokorejském jaderném testu a konfliktu v Sýrii.

Podle Žirinovského však Kerry chtěl předem varovat Lavrova před tím, co se nakonec stalo na Urale.

Včerejší výbuchy předcházel oslnivý záblesk. Poté se ozvalo ohlušující hřmění. Oblast, která byla tímto úkazem zasažena, má neuvěřitelných 200 kilometrů.

V jezeře Čebarkul se začala vařit voda a byl tam nalezen obří kráter v ledu. V okolí Čeljabinsku bylo celkem zraněno více než 1200 lidí včetně 259 dětí. Toto jsou oficiální fakta, která poskytla ruská vláda.

Jenže skeptici už začali upozorňovat na některé nesrovnalosti. Ty oficiální verzi o pádu meteoritu zpochybňují. Už dokonce sestavili seznam sedmi argumentů, které teorii o meteoritu vyvracejí.

1. Velká aktivita tajných služeb

Okolí údajného dopadu nechali okamžitě vyklidit tajné služby. Do celé věci se vložilo ministerstvo pro mimořádné události, armáda i policie. Někteří lidé byli údajně zavázáni slibem mlčenlivosti.

2. Nic se zatím nenašlo

Přestože ruské úřady tvrdily, že meteorit dopadl do jezera Čebarkul, potápěči, kteří jezero prohledávali, žádné zbytky po vesmírném tělesu zatím nenašli.

3. Podezřelé datum

Událost se stala v den, kdy měl kolem Země prolétat obří asteroid 2012 DA14. Podle některých ruských blogerů si armáda vybrala toto datum schválně, aby od testu nové superzbraně odlákala pozornost.

4. Obří škody

NASA vypočítala sílu výbuchu na 300 až 500 kilotun. To je 20krát silnější výbuch než byla exploze atomové bomby v Hirošimě. Podle expertů je nepravděpodobné, že by něco takového mohl způsobit tak malý meteorit.

5. Vysklená okna jinak žádné škody

Tlaková vlna, kterou výbuchy způsobily, vysklily tisíce oken. Tunguzský meteorit, který zasáhl Sibiř roku 1908, napáchal mnohem větší škody – vyvrátil stromy, způsobil požáry. Podle některých je to jasný důkaz toho, že tlakovou vlnu nezpůsobil meteor, ale zbraň.

6. Protivzdušná obrana v akci

Skeptici se také podivují nad tím, proč vyhlásila pohotovost protivzdušná obrana. Armáda totiž zatím nemá žádné prostředky, jak asteroidy nebo meteority sestřelit.

7. Nikdo o něm nevěděl

Zatímco o asteroidu 2012 DA14 se mluvilo dlouho dopředu, o meteoritu, který údajně zasáhl Rusko, nikdo dopředu nevěděl.

Související

Více souvisejících

Rusko Meteorit zbraně

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy