Vatikán přepisuje dějiny: Papež se setkal se svým předchůdcem!

Vatikán - Papež František se dnes poprvé od svého zvolení minulý týden sešel se svým předchůdcem Benediktem XVI. Poobědval s ním v letním papežském sídle v Castel Gandolfo, kde nyní Benedikt jako emeritní nejvyšší pontifik přechodně pobývá.

Schůzka byla přísně soukromá a není jasné, zda Vatikán zveřejní podrobnosti, o čem spolu oba muži mluvili.

Podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho se Benedikt, který vypadal velmi křehce, na svůj věk těší dobrému zdraví. Při modlitbě v kapli prý chtěl Františkovi přenechat klekátko u oltáře, ale papež to odmítl.

Celé setkání trvalo dvě a půl hodiny. Benedikt pak Františka doprovodil zpět k vrtulníku, který se vydal na dvanáctiminutový let zpět do Vatikánu. Lombardi řekl, že na schůzce panovala rodinná atmosféra.

V novodobých dějinách církve šlo o ojedinělou událost, protože v posledních několika staletích se papež se svým předchůdcem nikdy setkat nemohl. Benedikt je totiž prvním nejvyšším představitelem římskokatolické církve od středověku, který svatý stolec opustil ještě za svého života.

Jak připomíná BBC, ve středověku se už papež se svým předchůdcem sešel, ovšem za dramatických okolností. V roce 1294 rezignoval na svůj post po pěti měsících papež Celestin V. O den později byl zvolen energický papež Bonifác VIII., jenž nelenil a nechal svého předchůdce uvěznit. BBC poznamenává, že na rozdíl od této události, papež František mluví o Benediktovi velmi vřele.

František je podle agentury AFP na rozdíl od Benedikta spontánnější a stačil už minimalizovat veškerou pompu svého úřadu. Obléká a obouvá se co nejskromněji, hosty přijímá z křesla postaveného ve stejné úrovni jako křesla ostatních a začal zvát věřící na své ranní mše. Bývají mezi nimi i vatikánští zahradníci, kuchaři i hoteloví zaměstnanci.

Související

Více souvisejících

Vatikán Papež František Papež Benedikt XVI.

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy