Miliardář Berezovkij si přál infarkt! Splnilo se mu to?

Londýn/Moskva - Sebevražda nebo náhlá srdeční příhoda je podle britských vyšetřovatelů nejpravděpodobnější příčinou smrti ruského miliardáře Borise Berezovského. Oznámila to televize Sky News s odvoláním na policejní zdroje. Vyšetřovatelé v domě ruského oligarchy nenalezli nic podezřelého, neexistují ani známky svědčící o přítomnosti cizí osoby.

Dům Berezovského v Ascotu u Londýna v sobotu uzavřela policie, která do jeho blízkosti nepouštěla místní obyvatele ani novináře. Objekt prohledali experti na chemické, biologické a radiochemické látky, ale žádné nebezpečné materiály v domě nenašli. Blokáda okolních ulic byla dnes odvolána.

Oficiální zprávy o důvodech smrti ruského podnikatele zatím nejsou. Berezovského nalezl v sobotu v koupelně jeho tělesný strážce. Ruský oligarcha se údajně léčil na depresi a ztratil životní perspektivu.

Podle redaktora ruského vydání časopisu Forbes Ilji Žeguljova, který s Berezovským hovořil den před jeho smrtí, miliardář za své největší přání označil návrat domů. Do Ruska se prý chtěl vrátit i přesto, že mu tam za údajné tunelování ruských firem hrozilo vězení.

V Rusku byl Berezovskij odsouzen k celkem 19 letům vězení za rozkrádání majetku letecké společnosti Aeroflot a za údajné vytunelování automobilky Autovaz. Byl také obviněn z pokusu o státní převrat a dalších trestných činů.

Podle Žeguljova změnil Berezovskij názor na osobu prezidenta Vladimira Putina, který byl do té doby jeho úhlavním politickým nepřítelem. Tuto informaci dnes potvrdil i Kreml. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře Interfax řekl, že Berezovskij napsal Putinovi dopis. Svěřil se v něm prý prezidentovi, že hledá možnost, jak se vrátit domů.

Peskov dnes novinářům sdělil, že Kreml je ochoten uvažovat o povolení pohřbu Berezovského v Rusku. Příbuzní o místě uložení těla mrtvého ještě nerozhodli, ale pokud požádají o jeho převoz do Ruska, je údajně Moskva ochotna žádost zvážit.

Peskov v souvislosti s úmrtím Berezovského poznamenal, že pro ruského prezidenta tento člověk nic neznamenal. Někdejší blízký spojenec bývalého prezidenta Borise Jelcina byl pro Putina "neškodným nepřítelem" a jeho vliv se "rovnal nule", konstatoval Peskov. Berezovskij po Jelcinově smrti poměry v Rusku komentoval s velkým despektem a stal se jedním z největších kritiků Putinovy éry. Z Ruska emigroval v roce 2000.

Za jednu z příčin depresí Berezovského označují ruská i britská média prohru soudního sporu se znepřáteleným ruským miliardářem Romanem Abramovičem, která Berezovského připravila nejen o miliardy, ale i o reputaci zdatného obchodníka. Loni v srpnu s Abramovičem Berezovskij prohrál soud o vlastnictví ruské ropné společnosti Sibněfť, kde šlo o víc než pět miliard dolarů (asi 100 miliard Kč).

Oligarcha prý měl po prohraném soudu finanční potíže, byl dokonce nucen rozprodávat obrazy, vily a automobily. Těžkým úderem byl údajně pro něj i nedávný rozchod s bývalou přítelkyní Jelenou Gorbunovovou.

Lékaři začali Berezovskému předepisovat antidepresiva několik týdnů po ukončení soudu. Jeden z miliardářových přátel britskému tisku řekl, že Berezovskij přemýšlel o sebevraždě. "Nic už nemá smysl. To nejlepší, co by se mi mohlo stát, je infarkt," prohlašoval prý ruský podnikatel krátce před svou smrtí.

Související

Alexandr Litviněnko

Británie podle Moskvy nedokáže chránit ruské občany na svém území

Moskva – Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Británie není schopná chránit bezpečnost ruských občanů v zemi. Poukazuje například na otravu někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, podivnou sebevraždu miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, vraždu jeho přítele Nikolaje Gluškova či nedávnou otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.
Alexandr Litviněnko

Británie a Rusko na ostří nože: Vztahy zásadně zhoršila vražda Litviněnka

Londýn - Londýn - Vztahy mezi Ruskem a Británií jsou napjaté už hezkou řádku let. Kromě rozdílného pohledu na Ukrajinu či Sýrii je zda řada záhadných úmrtí špionů. V listopadu 2006 zemřel v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 bývalý ruský tajný agent Alexandr Litviněnko, který před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Nyní země řeší kauzu dvojitého agenta Sergeje Skripala.

Více souvisejících

Boris Berezovskij Velká Británie úmrtí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy