Podraz na český lid, křičela prokurátorka u soudu v kauze MUS. Obhajoba kontruje

Bellinzona (Švýcarsko) - Švýcarská prokurátorka včera před soudem v Bellinzoně v závěrečné řeči prohlásila, že obžalovaní bývalí majitelé a manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) vystavěli budovu lži a oklamali český stát i zaměstnance MUS.

Vystavěli budovu lži, aby mohli skrývat pravdu o vlastnících MUS, prohlásila na úvod své řeči prokurátorka. Po deset let skrývali pravdu a oklamali český stát, lid České republiky a zaměstnance MUS, řekla prokurátorka. Vybudovali množství offshoreových institucí, aby skryli skutečný stav věcí, tedy opravdové vlastníky MUS, prohlásila.

Prokurátorka De Falco Haldemannová zdůraznila klíčovou roli lokality Švýcarska pro údajné podvody obžalovaných. Pro jejich aktivity byla klíčová společnost Investenergy vytvořená ve Fribourgu, přes kterou šly peníze na soukromé účty obžalovaných, řekla v souvislosti se společností, kterou založil Diviš a přes kterou se nakupovaly ve skrytu akcie MUS.

Přes účty právě ve Švýcarsku také podle ní šlo 150 milionů dolarů, které si obžalovaní z fondů MUS údajně přivlastnili.

Žalobkyně žádá nečekané tresty

Prokuratura žádá pro Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pět let vězení nepodmíněně. Belgičanovi Jacquesu de Grooteovi (86) navrhla prokuratura dva roky vězení podmíněně a pokutu 200.000 švýcarských franků (4,2 miliony korun). Koláček by měl zaplatit pokutu 1,5 milionů franků (skoro 32 milionů korun, Diviš 750.000, Čmejla milion, Kraus 600.000 švýcarských franků a Klimecký 300.000. Všichni obžalovaní mají platit poměrně vysoké soudní výlohy.

Antonín Koláček přitom před pondělním zahájením soudu věřil, že pro něj líčení dopadne dobře. "Včera jsem tady chodil po místních kopcích a nalaďoval jsem se na to, co se děje a bude dít. Pokud zůstane neutralita v takových rukou, jako mají švýcarští soudci zde v této budově, tak je i neutralita Švýcarska ve správných rukou," uvedl před začátkem jednání jeden z obžalovaných, Antonín Koláček.

Bývalý manažer a majitel MUS věří, že soud, kde se zpovídá z miliardového podvodu a praní špinavých peněz ve švýcarských bankách, pro něj a ostatní obžalované dopadne dobře, informuje iDnes.cz. "Všechno už je v rukou Božích a všechno je v pohodě," řekl Koláček.

Obhájce jde do protiútoku

Koláčkův advokát odmítl tvrzení prokuratury, že obžalovaní zmanipulovali koncem 90. let kurz akcií MUS. Podle něj akcie obdobných firem, Severočeských dolů a Sokolovské uhelné, prodělávaly "velmi podobný vývoj". Cenu akcií zjevně určovalo očekávání trhu, pokud jde o těžbu hnědého uhlí vůbec, nikoli obžalovaní, řekl Mraz.

Česká vláda prodala 46,29 procenta akcií v létě 1999 za 650 milionů korun. To je podle obžaloby hluboko pod cenou a český stát na tom prý prodělal 3,2 miliardy korun. 

Obhájce Mraz dnes připomněl dopis z 2. dubna 1998, ve kterém nabídla společnost Synergo Suisse Fondu národního majetku (FNM), že buď státem určené společnosti odprodá svůj podíl MUS, nebo že naopak od státu odkoupí jeho podíl. Podle Mraze tato nabídka přišla v době, kdy se akcie MUS na trhu prodávaly za 780 korun. Vláda na tuto nabídku společnosti nereagovala, uvedl obhájce.

"Podle švýcarské legislativy má prokuratura povinnost předložit soudu důkazy svědčící rovněž ve prospěch obžalovaných, což se v případě kauzy prodeje Mostecké uhelné společnosti nestalo," tvrdí pro Hospodářské noviny advokátka Karolina Zelenková, která zastupuje šestici obžalovaných v Česku.

"Vznikla-li státu při prodeji MUS nějaká hypotetická škoda, pak jedině vinou Fondu národního majetku a pana Češky, potažmo úřednické vlády Josefa Tošovského," dodává Zelinková.

Kauza MUS začala na začátku 90. let

Soud je vyvrcholením šestiletého vyšetřování, které se týkalo 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru a v dalších daňových rájích. Mezi firmami, na nichž mají obžalovaní podíl, podle žaloby proudily peníze kolem MUS. Exmanažeři také nekale nabyté peníze použili v roce 2002 na nákup podniku Škoda Holding, tvrdí obžaloba.

Kontroverzní privatizace MUS začala v roce 1993 a většina údajných trestných činů se děla podle švýcarské prokuratury od roku 1997 "nejméně" do roku 2007.

Kořeny případu však sahají do roku 1990, kdy švýcarský podnikatel Alain Aboudaram začal spolupracovat s bývalým vysokým úředníkem Mezinárodního měnového fondu de Grootem. Oba se později dostali do sporu kvůli půl milionu dolarů, které si Groote půjčil. Aboudaram pak v prosinci 2004 poslal švýcarským úřadům dopis, ve kterém popsal údajnou praxi praní špinavých peněz kolem MUS. Švýcarská prokuratura posléze v červnu 2005 zahájila vyšetřování.

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus Švýcarsko soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy