Bellinzona (Švýcarsko) - Švýcarská prokurátorka včera před soudem v Bellinzoně v závěrečné řeči prohlásila, že obžalovaní bývalí majitelé a manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) vystavěli budovu lži a oklamali český stát i zaměstnance MUS.
Vystavěli budovu lži, aby mohli skrývat pravdu o vlastnících MUS, prohlásila na úvod své řeči prokurátorka. Po deset let skrývali pravdu a oklamali český stát, lid České republiky a zaměstnance MUS, řekla prokurátorka. Vybudovali množství offshoreových institucí, aby skryli skutečný stav věcí, tedy opravdové vlastníky MUS, prohlásila.
Prokurátorka De Falco Haldemannová zdůraznila klíčovou roli lokality Švýcarska pro údajné podvody obžalovaných. Pro jejich aktivity byla klíčová společnost Investenergy vytvořená ve Fribourgu, přes kterou šly peníze na soukromé účty obžalovaných, řekla v souvislosti se společností, kterou založil Diviš a přes kterou se nakupovaly ve skrytu akcie MUS.
Přes účty právě ve Švýcarsku také podle ní šlo 150 milionů dolarů, které si obžalovaní z fondů MUS údajně přivlastnili.
Žalobkyně žádá nečekané tresty
Prokuratura žádá pro Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pět let vězení nepodmíněně. Belgičanovi Jacquesu de Grooteovi (86) navrhla prokuratura dva roky vězení podmíněně a pokutu 200.000 švýcarských franků (4,2 miliony korun). Koláček by měl zaplatit pokutu 1,5 milionů franků (skoro 32 milionů korun, Diviš 750.000, Čmejla milion, Kraus 600.000 švýcarských franků a Klimecký 300.000. Všichni obžalovaní mají platit poměrně vysoké soudní výlohy.
Antonín Koláček přitom před pondělním zahájením soudu věřil, že pro něj líčení dopadne dobře. "Včera jsem tady chodil po místních kopcích a nalaďoval jsem se na to, co se děje a bude dít. Pokud zůstane neutralita v takových rukou, jako mají švýcarští soudci zde v této budově, tak je i neutralita Švýcarska ve správných rukou," uvedl před začátkem jednání jeden z obžalovaných, Antonín Koláček.
Bývalý manažer a majitel MUS věří, že soud, kde se zpovídá z miliardového podvodu a praní špinavých peněz ve švýcarských bankách, pro něj a ostatní obžalované dopadne dobře, informuje iDnes.cz. "Všechno už je v rukou Božích a všechno je v pohodě," řekl Koláček.
Obhájce jde do protiútoku
Koláčkův advokát odmítl tvrzení prokuratury, že obžalovaní zmanipulovali koncem 90. let kurz akcií MUS. Podle něj akcie obdobných firem, Severočeských dolů a Sokolovské uhelné, prodělávaly "velmi podobný vývoj". Cenu akcií zjevně určovalo očekávání trhu, pokud jde o těžbu hnědého uhlí vůbec, nikoli obžalovaní, řekl Mraz.
Česká vláda prodala 46,29 procenta akcií v létě 1999 za 650 milionů korun. To je podle obžaloby hluboko pod cenou a český stát na tom prý prodělal 3,2 miliardy korun.
Obhájce Mraz dnes připomněl dopis z 2. dubna 1998, ve kterém nabídla společnost Synergo Suisse Fondu národního majetku (FNM), že buď státem určené společnosti odprodá svůj podíl MUS, nebo že naopak od státu odkoupí jeho podíl. Podle Mraze tato nabídka přišla v době, kdy se akcie MUS na trhu prodávaly za 780 korun. Vláda na tuto nabídku společnosti nereagovala, uvedl obhájce.
"Podle švýcarské legislativy má prokuratura povinnost předložit soudu důkazy svědčící rovněž ve prospěch obžalovaných, což se v případě kauzy prodeje Mostecké uhelné společnosti nestalo," tvrdí pro Hospodářské noviny advokátka Karolina Zelenková, která zastupuje šestici obžalovaných v Česku.
"Vznikla-li státu při prodeji MUS nějaká hypotetická škoda, pak jedině vinou Fondu národního majetku a pana Češky, potažmo úřednické vlády Josefa Tošovského," dodává Zelinková.
Kauza MUS začala na začátku 90. let
Soud je vyvrcholením šestiletého vyšetřování, které se týkalo 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru a v dalších daňových rájích. Mezi firmami, na nichž mají obžalovaní podíl, podle žaloby proudily peníze kolem MUS. Exmanažeři také nekale nabyté peníze použili v roce 2002 na nákup podniku Škoda Holding, tvrdí obžaloba.
Kontroverzní privatizace MUS začala v roce 1993 a většina údajných trestných činů se děla podle švýcarské prokuratury od roku 1997 "nejméně" do roku 2007.
Kořeny případu však sahají do roku 1990, kdy švýcarský podnikatel Alain Aboudaram začal spolupracovat s bývalým vysokým úředníkem Mezinárodního měnového fondu de Grootem. Oba se později dostali do sporu kvůli půl milionu dolarů, které si Groote půjčil. Aboudaram pak v prosinci 2004 poslal švýcarským úřadům dopis, ve kterém popsal údajnou praxi praní špinavých peněz kolem MUS. Švýcarská prokuratura posléze v červnu 2005 zahájila vyšetřování.
Související
Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS
V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák