Vídeň - Rakouská policie zadržela muže, který si doma vytvořil soukromé muzeum z 56 lidských lebek a 55 dalších kostí. Čeká ho obvinění z rušení klidu mrtvých, napsala agentura APA.
Muž (47) z východní spolkové země Burgenland měl podle policie zvláštní zálibu v lidských ostatcích. Jak řekl magazínu BZV, odnesl kosterní ostatky z kostnice u kostela jen proto, aby je "zachránil před zchátráním".
Policie vychází z předpokladu, že se patrně v rozhovoru s představiteli obce Maria Weinberg, případně při návštěvě tamního kostela dozvěděl, že se v přilehlé kapli nachází podzemní kostnice. Asi před měsícem pak zadržený, jehož jméno nebylo zveřejněno, kontaktoval kostelníka s vybájenou historkou. Namluvil mu, že přijíždí s oficiálním pověřením a potřebuje kosti a lebky pro muzeum v Oberwartu.
Kostelník v dobré víře povolil vyklizení kostnice a odvoz kosterních ostatků. Muž se do kostnice pocházející ze 17. století spustil dírou, vyklidil ji až na pár poškozených ostatků a lebky a kosti si přenesl do vlastního bytu.
Na stopu falešnému muzejnímu pracovníkovi přišla policie na základě anonymního udání, že se muž pokoušel na bleším trhu prodat tři lebky a dvě stehenní kosti.
O pohřbené zetlelé lidské ostatky na hřbitově pečuje hrobník. Tyto činnosti bez příslušného povolení lze považovat za nedovolené podnikání nebo se dokonce může jednat o naplnění podstaty trestného činu hanobení lidských ostatků.Lidské ostatky jsou věcí v právním slova smyslu ničí a včetně pevných implantátů nejsou odpadem nebo věcí v občansko-právním smyslu, kterou lze vlastnit, dědit nebo s ní obchodovat.
Nelegálně otevřený hrob na hřbitově je nutné neprodleně nahlásit správci nebo provozovateli pohřebiště. V citovaném trestním zákoně se pod trestnými činy hrubě narušující občanské soužití zařadilo nakládání s lidskými ostatky v rozporu se zákonem, hanobení hrobu nebo jiného pietní místa.
Zetlelé nebo mimo krematorium přírodně spálené lidské ostatky nalezené zpravidla pod zemí s drahými kovy nebo jinými cennými materiály mimo veřejná a neveřejná dosud provozovaná pohřebiště patří navíc do archeologického dědictví České republiky. Jsou dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku.
Související
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Aktuálně se děje
včera
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
včera
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
včera
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
včera
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
včera
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
včera
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
včera
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
včera
Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět
včera
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
včera
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
včera
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
včera
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
včera
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
31. července 2026 21:57
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
31. července 2026 21:11
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
31. července 2026 20:34
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
31. července 2026 19:52
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
31. července 2026 19:03
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
31. července 2026 18:15
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
Předposledního červencového dne roku 1971, tedy přesně před 55 lety, se podařilo prvnímu Čechovi v historii přeplavat Lamanšský průliv mezi Francií a Velkou Británií. Jmenoval se František Venclovský a průliv za svůj život překonal hned dvakrát.
Zdroj: Lucie Žáková