Záhada v hrobě anglického krále Richarda III.: Nalezena tajemná rakev

Londýn - Tým britských archeologů v pondělí oznámil, že na parkovišti, kde v loňském roce objevili kostru krále Richarda III., našli také záhadnou rakev uloženou v jiné rakvi. Zatím netuší, kdo uvnitř spočívá, ale doufají, že ostatky budou schopni identifikovat, napsala dnes agentura AP.

Vědci z Leicesterské univerzity našli loni v září pod parkovištěm v tomto městě kostru, kterou identifikovali jako Richarda III. Ten byl králem Anglie od roku 1483 do své smrti o pouhé dva roky později. Byl posledním králem pocházejícím z rodu Yorků a jeho porážka a smrt v bitvě u Bosworthu je považována za konec dynastie Plantagenetů.

Kostra panovníka byla téměř kompletní. V průběhu věků se z ní ztratila jen chodidla. Radioaktivní datování stanovilo datum smrti na dobu mezi lety 1456 a 1530, což odpovídá historickým záznamům. Odhadovaný věk kostry rovněž odpovídal předpokládanému věku krále (dvaatřicet let). Majitel kostry se živil potravou, která obsahovala hodně proteinů a ryb, což korespondovalo s jeho vysokým společenským postavením. Ještě zajímavější byly detaily královy páteře. Podle dobových záznamů měl mít křivá záda. Shakespeare ho zobrazil jako hrbáče, informuje server tyden.cz.

Ukázalo se, že to byla pravda. Richard III. trpěl vážnou skoliózou (zakřivením páteře na jednu stranu). Mohla mu podle vědců způsobovat i dýchavičnost a bolesti, ale není to jisté. Někteří stejně postižení lidé si na bolesti nestěžují.

Král byl vysoký 173 centimetrů, což odpovídá dobovému průměru. Na zátylku měl dvě rány, které mohla způsobit rána mečem nebo halapartnou. Menší ránu od dýky nebo jiné podobné zbraně měl i na temeni. Na žebrech a na pánvi měl ještě další zranění. Podle vědců to ale asi byla spíš posmrtná zohavení. Podobná poranění znají vědci i od jiných mrtvých z války růží. Pohřeb Richarda III. tak odpovídá popisu dobového historika Polydora Vergilia, který o něm napsal, že proběhl "bez okázalosti a slavnostních obřadů."

Nyní tým oznámil, že v září objevil také zcela nedotčenou středověkou kamennou rakev, ale tehdy ji nemohl plně prozkoumat. Když ji vědci tento týden otevřeli, našli uvnitř olověnou rakev, což naznačuje, že pravděpodobně chrání "vysoce postaveného" člověka.

Vědci si myslí, že by olověná rakev, která v sobě má díru, jíž je možné vidět nohu mrtvého, mohla obsahovat tělo některého ze středověkých mnichů, zakladatelů řádu, anebo ostatky středověkého rytíře ze 14. století Sira Williama Motona.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Richard III.

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

Netanjahu: Jdeme si pro vítězství. Izrael podnikne invazi do Rafahu bez ohledu na příměří

Izrael podnikne invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy s cílem zničit prapory hnutí Hamás. V úterý to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu s tím, že k tomuto kroku dojde bez ohledu na výsledek jednání dohody o příměří.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy