V Polsku propukly nepokoje, Varšava "v plamenech". Pád premiéra Tuska?

Varšava - Desetitisíce odborářů z celého Polska dnes ve Varšavě demonstrovaly proti sociální a hospodářské politice liberálně-konzervativní vlády premiéra Donalda Tuska. Podle policejních údajů se kolem poledne k protestu v centru metropole sešlo na 60.000 lidí. Mnoho demonstrantů provolávalo požadavek "Je čas na generální stávku", další zapalovali dýmovnice a světlice. Skupiny protestujících pak vyzývaly z tlampačů k mocenské změně v Polsku.

"Žádáme rezignaci Donalda Tuska. Je to jediný způsob, jak v Polsku změnit sociální politiku," prohlásil mluvčí odborového svazu Solidarita Marek Lewandowski.

"Chceme odchod do důchodu ve věku 65 let, ne v 67 letech, jak předpokládá vládní reforma. Chceme lepší sociální politiku a také záruky ohledně platů," dodal. Zaměstnancům se nelíbí ani volnější pravidla pro pracovní dobu.

Stovky aut s demonstranty podle agentury AFP již od rozbřesku proudily směrem k Varšavě ze všech polských regionů, především pak z jihu ze Slezska, které je centrem těžebního a hutního průmyslu. Hodně lidí se čekalo také ze severopolského Gdaňsku, který je baštou hnutí Solidarita a sídlem polských loděnic.

Odboráři od vlády žádají větší podporu polského průmyslu, který se jen obtížně vzpamatovává z loňského výrazně slabšího růstu. Požadují zvýšení státních výdajů na sociální zabezpečení a zdravotní péči a vyzývají Tuskův kabinet, aby ustoupil od plánu zvýšení důchodového věku na 67 let z dřívějších 60 let u žen a 65 let u mužů.

Míra ekonomické svobody je v Polsku nízká

Polsko jako jediná země EU prochází evropskou hospodářskou krizí od roku 2008 za stálého růstu hospodářství. Nicméně dynamika růstu polského hospodářství měla v roce 2012, zejména v jeho druhé polovině, klesající tendenci. Současný hospodářský systém v Polsku je charakterizován stále ještě velkým podílem státního sektoru (největším v EU) a velkou náchylností k regulování ekonomiky vládou, informuje mzv.cz.

Míra ekonomické svobody v porovnání s ostatními státy EU je relativně nízká, ale postupně se zlepšuje. Podle aktuálního indexu ekonomické svobody Heritage Foundation z roku 2012 je Polsko na stobodové stupnici s 64,2 bodů na 64. místě (střední míra ekonomické svobody) mezi 180 hodnocenými zeměmi a v rámci EU zaujímá 22. místo před Slovinskem, Francií, Portugalskem, Itálií a Řeckem. Podobný ranking má Polsko i v hodnocení jiných uznávaných institucí.

Polsko tedy patří z tohoto hlediska k méně liberálním zemím v rámci EU, integrace Polska v rámci EU však pokračuje a Polsko cíleně směřuje do eurozóny, byť neexistuje oficiální termín vstupu. Do konce roku 2013 by mělo vyhovět unijním kritériím, pokud jde o deficit a výši dluhu veřejných financí.

Situace polského hospodářství se ve srovnání s ostatními zeměmi EU vyvíjela i v roce 2012 poměrně příznivě. Nicméně dynamika růstu HDP se oproti roku 2011 v roce 2012 snížila na 2,0% (4,3% v roce 2011). I přes zpomalení růstu hospodářství Polsko zůstává jeho dynamika jednou z nejvyšších v Evropě.

Nezaměstnanost se v roce 2012 dále zvyšovala a míra nezaměstnanosti koncem roku 2012 dosáhla úrovně 13,4% (koncem roku 2011 to bylo 12,5%).

Související

Více souvisejících

Demonstrace v Polsku Donald Tusk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy