Štrasburk - Na tiskové konferenci po pátečním setkání amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho francouzského protějšku Nicolase Sarkozyho poděkoval šéf Bílého domu za návrat Francie do čela Severoatlantické aliance. Sarkozy prohlásil, že se oba prezidenti shodli ve všech otázkách, informuje France 24.
"Během jednání jsme došli k dokonalé shodě ve všech ohledech," řekl Sarkozy s tím, že je šťastný, že může pracovat "ruku v ruce s americkým prezidentem, který chce změnit svět".
Obama přivítal rozhodnutí Francie vrátit se do čela NATO, "nejúspěšnější aliance v historii moderní Evropy", a vyzval starý kontinent k většímu angažování v Afghánistánu, protože "nejde jen o otázku zdrojů, ale jejich efektivnějšího využívání". Americký prezident také poděkoval Sarkozymu za "odvážné" vedení Evropské unie a francouzskou vojenskou účast v Afghánistánu, který "není americkou misí, ale misí aliance".
"Zcela podporujeme novou strategii Spojených států v Afghánistánu. Když byl napaden New York, byly napadeny také všechny demokracie. Nevedeme válku proti Afghánistánu, ale chceme pomoci afghánskému lidu k prosperitě. Proto nepodporujeme například jednotlivé kandidáty ve volbách, ale právo Afghánců zvolit si koho chtějí," odpověděl Sarkozy s tím, že Francie se účastní mise nejen vojensky, ale pomáhá také policistům a dalším bezpečnostním složkám.
Obama a Sarkozy hovořili také o vztazích s Ruskem. Americký prezident připomenul, že se ve čtvrtek setkal se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem, a zdůraznil, že potenciál ke zlepšení rusko-amerických vztahů existuje. "Dialog s Ruskem musí vést k udržení stability a zároveň respektovat nezávislost země," prohlásil Obama a dodal, že se stavěl kriticky k ruské vojenské aktivitě v Gruzii, ale "není možné vrátit se k dřívějším způsobům".
Obama také v odpovědi na otázku, jak se shoduje postoj Ruska a USA k íránskému jadernému programu uvedl, že "všichni chceme to samé – aby Írán nevyvíjel jaderné zbraně a svůj jaderný program využíval jen k mírovým účelům".
"Vždycky jsem Medveděvovi říkal, že Berlínská zeď už padla, a že bývalé sovětské státy už nejsou ruskými satelity," poznamenal Sarkozy. "Nechceme další studenou válku a ani NATO není organizace nemířená proti Rusku, vždyť přece Varšavská smlouva už neexistuje. Chceme s Ruskem ekonomicky spolupracovat."
Oba prezidenti jednali rovněž o jaderném programu Severní Koreje, která podle jihokorejského prezidenta plánuje již v sobotu vypustit satelit. USA se však domnívají, že jde o provokaci a skutečným účelem je test střely Taepodong-2. Obama řekl, že USA jsou připraveny učinit přiměřená opatření v případě provedení testu.
V závěru konference začal Sarkozy Obamovi dokonce tykat. Američan, jehož rodná řeč však tykání a vykání nerozlišuje, si tohoto důvěrného gesta nejspíše nevšiml.
Obama se se Sarkozym setkal v paláci Rohan v historickém centru Štrasburku. Tiskové konferenci přihlíželi také ministři zahraničí obou zemí – Hillary Clintonová a Bernard Kouchner, které Sarkozy na úvod přivítal.
Související
Jak zastavit Trumpa? Není čas na sebelítost, začněte jednat, vyzval Obama
Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
Aktuálně se děje
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
včera
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
včera
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
včera
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
21. prosince 2025 21:45
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
21. prosince 2025 20:28
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
21. prosince 2025 19:16
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
Kolem nově zpřístupněné „Epsteinovy knihovny“ Ministerstva spravedlnosti USA se rozpoutala bouře poté, co z webových stránek zmizela fotografie obsahující snímek Donalda Trumpa. Snímek zachycoval pracovní stůl s několika zarámovanými fotografiemi, přičemž na jedné z nich byl Trump společně s Ghislaine Maxwellovou. Pozorní uživatelé si všimli, že v číselné řadě souborů vznikla mezera, kdy po dokumentu s číslem 467 následuje až 469. Podle některých amerických politiků se může jednat o jeden z největších pokusů o utajování v historii.
Zdroj: Libor Novák