Kyjev - Události na Ukrajině mají celosvětový dosah a mohou vést ke změně základů evropské politiky. V projevu v kyjevském Polytechnickém institutu to dnes prohlásil Michail Chodorkovskij, bývalý ruský ropný magnát a prominentní vězeň ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyzval Ukrajince, aby svou vlast bránili se zbraní v ruce.
"Ne všichni to zatím pochopili, ale po Jaltské konferenci poprvé přehodnocujeme strukturu Evropy," prohlásil Chodorkovskij s odkazem na spojeneckou konferenci z roku 1945, která rozhodla o uspořádání kontinentu po druhé světové válce.
"Jsem rozhodným stoupencem budování Ruska jako právního, demokratického a národního státu s občanskou společností a stejné snahy podporuji i na Ukrajině," řekl Chodorkovskij kyjevským studentům. "Pokud své krajany vyzývám, aby bránili ruskou zemi na severním Kavkazu, a to se zbraní v rukou, pak stejnou výzvu jsem povinen adresovat i ukrajinskému lidu," zdůraznil.
Expanzí na Krym, jejímž cílem je buď anexe nebo vytvoření loutkového státu typu Abcházie nebo Jižní Osetie, "ruská vláda rázně opustila rámec mezinárodního práva", řekl Chodorkovskij.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Soči jednal s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o urovnání ukrajinské krize a o návrzích, které prý chce Moskva předložit USA. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na Lavrovovo prohlášení.
Při jednání v Soči, do něhož se podle ruské agentury zapojili i členové ruské Bezpečnostní rady, dojednalo ruské vedení "vstřícné návrhy", které budou předloženy Washingtonu. O jejich obsahu se ruská agentura nezmiňuje. Jsou prý zaměřeny na to, aby se situace na Ukrajině "dostala do rámce mezinárodního práva s přihlédnutím k zájmům všech Ukrajinců bez výjimky".
Jaltská konference byla posledním mocným impulzem ke všeobecné naději na pokračující spolupráci velmocí i po válce. Britští a američtí diplomaté se v soukromých vyjádřeních shodovali, že ke kompromisům přispěly všechny strany a že takto vstřícné a konsenzuální „Rusy" ještě nezažili. Euforii však brzy vystřídala kocovina, když Stalin jasně demonstroval, že se na osvobozených územích naprosto nemíní řídit přijatými závazky z Jalty, uvedly Lidovky.cz.
Kromě opakovaných protestů reagoval Churchill výzvami adresovanými americkým generálům i prezidentu Trumanovi, aby rychle postupující americká vojska dobyla Berlín a osvobodila také Prahu. I toto neúspěšné naléhání vyvrací tezi o údajném rozdělení Evropy na sféru angloamerické a sovětské hegemonie - zvláště známe-li klíčový protiargument generála Marshalla, že není ochoten „hazardovat s americkými životy pro čistě politické účely".
Přinejmenším evropská, historie znalá veřejnost se neustále snaží nacházet příměry pro současný krymský "fait accompli" (hotová věc - pozn. red.). Protiruská skupina připomíná ruskou agresi vůči Gruzii v roce 2008, jejíž tehdejší prezident Michail Saakašvili stejně jako Edvard Beneš nic nechápal.
Proruská část této evropské veřejnosti zase poukazuje na angažmá OSN, USA i Evropské unie v devadesátých letech ve válce v Jugoslávii, především v Bosně, a na zásah NATO v roce 1999 v Kosovu – centru tisícileté historie Srbů – a na jeho problematickou anexi a mezinárodní „uznání". Existuje i snaha dát ukrajinské události do souvislosti s revolucemi v arabském světě – od Tuniska přes Egypt až po Libyi. A také s válkami USA proti terorismu v Iráku a Afghánistánu, píše Česká pozice.
Související
Jednotná fronta proti Putinovi dostává trhliny. Ruská opozice se hádá mezi sebou
Paradox. Ruská opozice je po vzpouře kvůli Chordovskému ještě více rozdělená
Michail Chodorkovskij , Ukrajinská krize , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák