Budoucnost Janukovyče? Putin s ním má ještě plán...

Moskva/Kyjev - Kontakty mezi premiéry Ruska a Ukrajiny se budou udržovat podle praktické potřeby a s přihlédnutím k míře legitimity nynější ukrajinské vlády. Ruským novinářům to dnes řekla mluvčí předsedy ruské vlády Dmitrije Medveděva Natalja Timaková. Schůzka Medveděva s bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem podle ní není plánována. Oba politici se dnes nacházejí v Rostově na Donu.

Medveděv dnes navštívil rostovský zemědělský strojírenský závod Rostselmaš a Janukovyč v Rostově uspořádal tiskovou konferenci, už druhou po svém útěku z Ukrajiny. Medveděvova cesta byla podle Timakové plánovaná dlouho předem. "Schůzka (s Janukovyčem) v plánu nebyla," řekla mluvčí.

Janukovyč dnes tvrdil, že stále zůstává "jediným legitimním prezidentem Ukrajiny i vrchním velitelem ozbrojených sil", protože sám neodstoupil a o moc přišel nikoli v souladu s ústavou, ale ozbrojeným převratem. Věří, že armáda neuposlechne "zločinné rozkazy".

Předčasné prezidentské volby, vyhlášené na 25. května, budou podle Janukovyče "naprosto nezákonné a nelegitimní", a stejně tak i představitelé a úřady vzešlé z těchto voleb.

Janukovyč vyčetl USA, že nemají žádné právo poskytovat finanční pomoc "banditskému režimu" v Kyjevu. Hodlá se také obrátit na Kongres a nejvyšší soud USA, aby posoudily, nakolik vláda Baracka Obamy postupuje vůči Ukrajině v souladu s americkými zákony.

Projev přišel v době, kdy se jedná o odtržení Krymu od Ukrajiny a kdy krymská domobrana pokračuje – za více či méně zjevné asistence ruských vojáků – obsazování základen ukrajinské armády, nyní zejména na západním pobřeží poloostrova. Přípravy na hlasování jsou podle zpravodaje Českého rozhlasu na Krymu Martina Dorazína v plném proudu. „Po Simferopolu a možná i po Krymu se objevily velké billboardy s výzvami, aby lidé k referendu přišli a vyslovili se," přiblížil Dorazín.

Politický důchod Janukovyčovi předpovídá komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. Zároveň ale upozornil na možné scénáře vývoje na Ukrajině, podle nichž nemusí ruská aktivita končit na Krymu. Rusové by se prý mohli pokusit o odtržení dalších území na východě Ukrajiny. „Pak by se alespoň na přechodnou dobu mohl Janukovyč hodit jako klasická loutka," uvedl Dvořák.

Podle něj nyní Rusko na Ukrajině nikoho vhodného proruského nemá. „Teď v těch posledních měsících a týdnech se vynořil třeba charkovský gubernátor Dobkin, to je taková výrazná figura té východní Ukrajiny, ale je to regionální politik, nevím, jestli zrovna tohle by byl tip," dodal Dvořák.

S Kyjevem se nemluví, s Krymem ano

Na nedostatek kontaktů s ruským vedením si dnes stěžoval úřadující předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk. V ukrajinském parlamentu prohlásil, že pokusy o telefonický kontakt s ruským premiérem nebo prezidentem byly v posledních pěti dnech marné.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes naopak přivítalo krymskou deklaraci nezávislosti, kterou schválili poslanci proruského parlamentu v Simferopolu. Podle ruského prohlášení, o němž informovala agentura ITAR-TASS, je krok krymských poslanců "absolutně oprávněný".

Ruské ministerstvo potvrdilo, že "Krym se jako svrchovaný a nezávislý stát obrátí na Ruskou federaci s návrhem přijmout Krymskou republiku na základě existující mezistátní smlouvy jako nový subjekt Ruské federace," uvádí se v ruském prohlášení.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Viktor Janukovyč Ukrajinská krize Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy