Kam na dovolenou? Do gulagu, nabízí ruské Jakutsko

Moskva - Jakutsko, odlehlý a nehostinný region na severovýchodě Sibiře, se chystá nalákat turisty na historickou pamětihodnost, která v jiných končinách Ruska chátrá a mizí. Někdejší vězeňské tábory z éry komunistického diktátora Josifa Stalina, známé jako gulag, se mají stát vizitkou Jakutska. Alespoň podle představ místních stratégů turistického ruchu.

"Gulag má dneska všechny šance stát se vizitkou k přilákání turistů, předmětem vědeckých výzkumů, exkurzí a zájezdů. Na příkladu událostí na Ukrajině vidíme, jak je důležité zachovat si svou historickou vzácnost. Tento projekt uchová historické dědictví nejen republiky, ale i celé země," nadchla se podle jakutské agentury Jasia oblastní ministryně pro rozvoj podnikání a turistiky Jekatěrina Kormilicynová.

S nápadem původně vyrukovala starostka vsi Topolinoje, v jejímž okolí se zachovaly pozůstatky hned několika lágrů. Jejich zvelebení by prý mohlo přidat na atraktivnosti výletům za polární kruh, a tak projekt dostal zelenou. Na řekách Olčan a Ilnekan a u sendučenského naleziště minerálů, kde se dříve lopotili vězni pod dohledem dozorců, tak mají vzniknout "turistické tábory".

Otcem sovětských pracovních a koncentračních lágrů na převýchovu, práci nebo likvidaci „třídních nepřátel" je velký vůdce proletariátu Lenin. Vyhnanství má v Rusku hluboké tradice, ale bestiální rozměr mu dal právě Lenin, F. E. Dzeržinskij a pokračovatel Stalin.

Gulagy byly zřizovány od roku 1918 pro odpůrce sovětské moci, ale i pro pachatele kriminálních činů a mentálně postižené obyvatele, od přelomu 30. let v nich byly internovány zejména oběti politických čistek a také zemědělci odmítající kolektivizaci, uvádí atllanka.net.

První tábory byly rozmístěny na ostrovech Solovky v Bílém moři (mnohdy v místech bývalých carských vyhnaneckých oblastí), později budovány v evropské části SSSR a podél trati Bajkal-Amur jako nepřetržitý zdroj levné pracovní síly (těžké práce v dolech, ve stavebnictví, zemědělství, ap.). V některých táborech pro ženy žily s matkami děti do věku dvou let, fungovaly i tábory pro mladistvé od 10 do 18 let.

Podle dostupných údajů dosahoval počet internovaných osob např. 11,5 mil. (1938), 13,5 mil. (1941), 4 mil. (1985), 850 000 (1989), z toho cca 20 000 osob ročně umíralo.

Související

Více souvisejících

Rusko turistika Josif Stalin

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy