Vatikán žije kanonizací Jana Pavla II., ozývá se však i kritika

Vatikán - Na nedělní svatořečení bývalých hlav katolické církve Jana Pavla II. a Jana XXIII. míří do Vatikánu kolem milionu poutníků. Podle komentářů evropského tisku katolická církev zažije celosvětový happening víry: na místě a zároveň pomocí televizních přenosů po celém světě budou dvojitou kanonizaci odhadem sledovat na dvě miliardy obyvatel planety.

Vatikán dnes potvrdil, že mši při nedělním svatořečení povede papež František spolu se svým předchůdcem a emeritním papežem Benediktem XVI., který se svého úřadu minulý rok ze zdravotních důvodů vzdal.

Náboženské oslavy v Římě začnou již dnes večer dlouhými modlitbami věřících ve více než desítce kostelů. Slavnostní ráz mají také dnešní setkání papeže Františka s některými hlavami států, které na nedělní obřad přijíždějí. Na audienci František přijal mimo jiné šéfa ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka. Premiérova mluvčí podle agentury AFP sdělila, že Jaceňuk se kvůli napětí mezi Ukrajinou a Ruskem rozhodl odcestovat z Říma dříve a kanonizace se nakonec nezúčastní.

Na závěr osmnáctiminutového rozhovoru papež věnoval Jaceňukovi psací pero a vyjádřil naději, že s ním premiér "napíše mír". Šéf ukrajinské vlády odvětil, že v to také doufá. František podle AFP ujistil Jaceňuka, že pro mír na Ukrajině udělá vše, co je v jeho silách.

Na svatořečení, které na Svatopetrském náměstí začne v neděli v 10:00 SELČ, se očekává stovka oficiálních delegací včetně čtyřicítky šéfů států a vlád, například Slovenska, Maďarska či Polska. Ale například Spojené státy prý vyšlou jen poradce Baracka Obamy Johna Podestu.

Do Vatikánu neletí ani premiér Bohuslav Sobotka či prezident Miloš Zeman. Českou delegaci povede předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček; vládu budou zastupovat ministr kultury Daniel Herman a ministryně spravedlnosti Helena Válková. Podle Rádia Vatikán na kanonizaci do Vatikánu míří z Česka mimo jiné kardinál Dominik Duka, emeritní pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, královéhradecký biskup Jan Vokál a desítky kněží.

Jak uvedl ČRo, kněží varují věřící před překupníky, kteří nabízejí vstupenky na kanonizaci. Vstup na náměstí svatého Petra je přitom zdarma. Do Říma mířily v posledních dnech z Polska speciální vlakové spoje a zájezdy cestovních kanceláří.

Slavnostní okamžik z Vatikánu pak budou přenášet živě polské televize a rozhlasové stanice. Jak vyplývá z aktuálních průzkumů veřejného mínění, pro 98 procent Poláků je prohlášení Jana Pavla II. za svatého nesmírně důležité. Většina polského národa ho dodnes považuje za největší morální autoritu.

S oběma papeži jsou spojeny klíčové okamžiky dějin 20. století, nejen církevních. Jan XXIII. svolal převratný II. vatikánský koncil reagující na potřeby moderní doby. Jan Pavel II. je proslulý především svým podílem na zhroucení komunistických totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Jejich společné svatořečení je velmi symbolické. Zdůrazňuje skutečnost, že Jan Pavel II. navázal na myšlenky Jana XXIII.

Zatímco na svatořečení Jana XXIII. panuje, přestože mu nebyl připsán (dosud povinný) druhý zázrak, víceméně shoda, rozhodnutí prohlásit za svatého Jana Pavla II. vyvolává kontroverze. Kanonizace pouhých devět let po smrti je podle mnohých příliš ukvapená - po svatořečení matky Terezy je vůbec nejrychlejší v historii, píše server Aktuálně.cz.

Kritici navíc papežovi pocházejícímu z konzervativního Polska vytýkají, že na sklonku svého téměř 27letého pontifikátu nereagoval dostatečně pružně na sexuální skandály kněží. Jan Pavel II. měl také vědomě krýt otce Marciala Maciela, zakladatele skandály zdiskreditovaného mexického mnišského řádu Legionáři Kristovi.

"Kanonizací papeže Svatý stolec potvrzuje sám sebe. Je to, jako kdyby řekli, že je politika předchozích papežů nedotknutelná. Církev se tímto vymaňuje z odpovědnosti před veřejností - před hodnocením, které jí dává veřejné mínění," řekl agentuře Reuters jeden z nejuznávanějších vatikánských autorů Luigi Accattoli.

Související

Více souvisejících

Vatikán Papež Jan Pavel II.

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy