Janukovyč prý při útěku z Ukrajiny vyvezl miliardy dolarů, teď financuje separatisty

Kyjev - Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč mohl při svém únorovém útěku ze země vyvézt desítky miliard dolarů, jimiž nyní financuje akce východoukrajinských separatistů. Podle ukrajinského časopisu Fokus to dnes oznámila kyjevská generální prokuratura. Janukovyč se po převratu uchýlil do Ruska, přesné místo jeho pobytu ale není známo.

Podle ukrajinských prokurátorů exprezident a jeho nejbližší spolupracovníci vyvezli ze země nejméně 32 miliard dolarů (asi 633 miliard korun). Ukrajinský generální prokurátor Oleh Machnyckyj tvrdí, že peníze jsou nyní v ruských bankách. Jejich prostřednictvím se financují násilné akce proruských radikálů v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě Ukrajiny.

Ukrajinské úřady požádaly řadu evropských států o pomoc při pátrání po údajně ukradených státních financích. Žádost směřovala do i na ruskou vládu, žádost ale zůstala bez reakce, napsal Fokus.

Na východě Ukrajiny se objevili „zelení mužíci" z Ruska, prohlásila starostka Slavjansku Nelja Štepová (a vzápětí zmizela neznámo kam). Tuto přezdívku, jež převzala i světová média, dali Ukrajinci maskovaným ruským ozbrojencům v neoznačených uniformách a kolektivní genialita jejich jazyka to nemohla vyjádřit přesněji: je to invaze mimozemšťanů, vetřelců z jiné civilizace, kteří na sebe zákeřně berou podobu „místních lidí", aby šířili chaos a zmátli svět. A zmatení světa, nebo přinejmenším Západu, je opravdu značné, uvedl Respekt.iHned.cz.

Jde totiž o „nový druh války", jak napsala v mimořádně významném komentáři americká historička Anne Applebaumová. Ruský prezident Vladimir Putin si za svou útočnou vynalézavost vysloužil obdiv některých evropských politiků z radikální pravice, z jejichž slov je cítit škodolibost vůči EU i Americe, že si s Putinovou strategií nevědí rady. Přitom je velmi jednoduchá: jejím základem je pouze maskování a nestydatá lež.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Viktor Janukovyč Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy