Kyjev/Moskva - Vojenská operace proti proruským separatistům na východě Ukrajiny dnes podle sdělení armády pokračovala zvýšeným tlakem na povstalecké pozice ve Slavjansku a Kramatorsku. Vojáci získali kontrolu nad televizní věží v Kramatorsku, přestřelky hlásí ukrajinské agentury z obce Andrijivka nedaleko Slavjanska. Postup vojáků prý komplikuje fakt, že ozbrojenci používají lidské štíty.
V Kramatorsku dnes podle televize Espreso vojenské jednotky zlikvidovaly poslední dva hlídkové posty vzbouřenců a město drží v obklíčení. Armáda ovládá i místní letiště a televizní věž, kterou separatisté měli pod kontrolou do pátku.
"V Kramatorsku postupujeme, boj pokračuje," napsal na Twitteru ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Nepřátelská palba je podle něj vytrvalá, lidé by neměli vycházet do ulic.
Ve Slavjansku, hlavním centru proruských povstalců v Doněcké oblasti, je situace nepřehledná. Na východním okraji města podle agentury Unian ženisté odstraňují miny, které na přístupových cestách rozmístili separatisté. O postupu armádních jednotek v tomto stotisícovém městě svědčí fakt, že podle místních obyvatel bylo dnes obnoveno vysílání ukrajinských televizních kanálů, přerušené před třemi týdny.
Zdroj: YouTubeDramatická konfrontace dnes ovládla obec Andrijivku, která leží asi deset kilometrů jihozápadně od Slavjanska. Podle separatistů byla ves vystavena útoku ukrajinských radikálů z Pravého sektoru, kteří zastřelili deset lidí a 40 dalších zranili.
Podle verze velitele ukrajinské Národní gardy Stepana Poltoraka naopak jednotku "protiteroristických sil" napadli separatisté, kteří na vojáky začali střílet kryti živým štítem sestaveným z místních dětí. Ze zadních pozic vzbouřenci zastřelili dva vojáky a 12 jich zranili.
Ekonomika v ohrožení?
Mezinárodní měnový fond v úterý varoval před geopolitickým napětím na Ukrajině a v Rusku a jeho dopadem do ekonomik ve střední a východní Evropě. Analýza ukazuje, že zranitelná je především východní Evropa.
Nejzranitelnější jsou vůči propadu ruského hospodářství sousední východoevropské země – tedy především Pobaltí, Moldávie a Bělorusko. Tyto ekonomiky mají jednak vyšší podíl vzájemného obchodu s Ruskem, současně vysoký podíl přímých zahraničních investic z Ruska a v neposlední řadě v nich žijí početné ruské menšiny, které těží (především v případě Běloruska a Moldávie) z přílivu ruských remitend.
Obchodní vazby střední Evropy na Rusko jsou o poznání nižší – hrubé exporty činí 2–5 % HDP, zatímco exporty očištěné o následné re-exporty se pohybují okolo 1 % HDP. I finanční propojení s Ruskem není pro žádnou ze zemí kritické. Výraznější otřesy by ale podle MMF mohly pociťovat v případě eskalace krize bankovní sektory v Rakousku, v Maďarsku a na Kypru, kde kombinovaná expozice vůči Rusku a Ukrajině přesahuje 5 % HDP.
Expozice ale i tak pravděpodobně není dostatečně výrazná na to, aby nastartovala v těchto zemích bankovní krizi. Problémy ruských a ukrajinských poboček by ale mohly ohrozit ziskovost mateřských bank, napsal server investujeme.cz.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
před 1 hodinou
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
před 2 hodinami
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
před 3 hodinami
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
včera
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
včera
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
včera
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
včera
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Aktualizováno včera
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
včera
Coca-Cola začala psát svůj příběh před 140 lety.K dostání byla jen v lékárnách
včera
Po čtyřech letech je jasno. ČD nechají opravit poškozené Pendolino
včera
Babiš volá po ostudě během fotbalového derby po brutální změně
včera
Souček se do čela České televize nevrátí. Se žalobou u soudu neuspěl
včera
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
včera
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
včera
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
včera
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
včera
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
včera
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
Americký prezident Donald Trump ostře reagoval na íránský protinávrh, v němž Teherán stanovil své požadavky. Pro Washington jsou neakceptovatelné, dal najevo šéf Bílého domu. Navzdory tomu, že před několika dny tvrdil, že se válka chýlí k definitivnímu konci.
Zdroj: Lucie Podzimková