Výprask Kyjevu: V Luhanské oblasti je pro samostatnost 96% hlasujících

Kyjev - Podle předběžných výsledků se v nedělním referendu v Luhanské oblasti vyslovilo pro samostatnost regionu kolem 96 procent hlasujících. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na informaci volební komise. Volební účast překročila 80 procent.

Podle místopředsedy luhanské volební komise Alexandra Malychina budou konečné výsledky k dispozici po 10:00 hodině SELČ. "Dokončeno není sčítání hlasů v severních okresech Luhanské oblasti, kde Národní garda během hlasování blokovala volební místnosti s použitím obrněných transportérů," oznámil novinářům. V oblastním centru Luhansku se k urnám údajně dostavilo 70 procent oprávněných voličů, celkem v Luhanské oblasti kolem 81 procent.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes prohlásil, že Kyjev referendum na východě Ukrajiny neuzná. "Hlasování pod hlavněmi samopalů nebude právně závazné," řekl prezident. "Fraška, kterou teroristé a separatisté označují za referendum, není ničím jiným, než propagandistickou zástěrkou vražd, únosů, násilností a dalších těžkých zločinů," dodal.

Vyhlášení nezávislosti Doněcké a Luhanské oblasti bude mít podle Turčynova ničivé následky pro tamní ekonomiku, což se negativně odrazí na životě místních obyvatel. "Referenda zinscenovalo ruské vedení, jehož cílem je totálně destabilizovat situaci na Ukrajině, zmařit prezidentské volby a svrhnout státní moc," konstatoval prezident. "Tato propagandistická fraška nebude mít žádné právní následky kromě trestní odpovědnosti jejích organizátorů," poznamenal.

Psali jsme:
Jak dál na Ukrajině? Zemi dnes zřejmě čeká klíčový den Separatisté hlásí triumf: V Doněcké oblasti chce samostatnost 90% lidí  

Nyní se bude čekat na reakci Moskvy, ruský prezident Vladimir Putin se k výsledkům zatím nevyjádřil. „Předpovědět prezidentovu reakci je těžké," odpověděl Putinův mluvčí Dmitrij Pěskov na otázku listu Kommersant, nakolik prezidentovo rozhodnutí uznat nebo neuznat výsledky referenda ovlivnilo to, že proruští aktivisté odmítli jeho žádost, aby referendum odložili. „Prezident je o to nežádal, on jim to pouze doporučil," upřesnil mluvčí Kremlu.

Podle jeho názoru se obyvatelé východu zachovali podle reálné situace v podmínkách pokračující vojenské akce ukrajinských sil. Pěskov kritizoval Spojené státy a Evropskou unii, že nevyužily svého vlivu a nezastavily nasazení bojové techniky proti civilistům.

Postoj Západu označil za jezuitskou politiku, uvedl Rozhlas.cz. „Pro Západ není důležité plnění dohod, hlavní je uspořádat volby a uzavřít právní otázku o legitimitě převratu, který západ organizoval," řekl mluvčí Kremlu listu Kommersant.

Analytik Bisnode Michal Řičař k současnému stavu pro cfoworld.cz říká: „Probíhající nepokoje na Ukrajině ovlivňují celou Evropskou unii, minimálně tím, že se negativně vyvíjí cena vstupů v podobě ropy a zemního plynu. Byť se na první pohled z oficiálních statistik nezdá, že by ČR a Ukrajina byly spolu významně ekonomicky propojeny – export i import je minimální, z mikropohledu vnímáme, že v ČR je téměř 11 tisíc právnických osob s ukrajinskými majiteli. Také největší počet pracujících cizinců v ČR je ukrajinského původu. Významná vnitrostátní nestabilita na Ukrajině jistě negativně ovlivní i ratingy firem s ukrajinskými vlastníky, neboť tyto firmy podléhají zvýšenému riziku, stresu. Zdražování vstupů povede celkově ke snížení výkonnosti ekonomiky, a to jak české, tak evropské."

"Můžeme tedy celkově očekávat, že se nás ukrajinská krize dotkne ve dvou rovinách – v podnikatelském prostředí, vzhledem k velkému počtu firem s ukrajinskými vlastníky; a v makroekonomickém prostředí, které se na určitý čas utlumí tak, jak se postupně zvýší cena ropy a plynu v reakci na probíhající nepokoje. Z časového hlediska je velký otazník nad délkou a tedy rozsahem dopadů. Lze usuzovat, že ukrajinská reforma bude na delší dobu, ovšem dopady do evropské ekonomiky by neměly být dlouhodobější, jedná se tedy o krátkodobý šok, který postupem času odezní s tím, jak se situace postupně stabilizuje," dodal ekonom.

Související

Zasedání Rady bezpečnosti OSN

USA předloží RB OSN rezoluci odsuzující "fingovaná" ruská referenda

Spojené státy předloží Radě bezpečnosti OSN ke schválení rezoluci odsuzující hlasování na Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny, která tamní proruské úřady označují za referenda o připojení k Rusku. Oznámila to dnes americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Je prakticky jisté, že Rusko, které je jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti, bude rezoluci vetovat.
Referendum proruských radikálů o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

Doněcká a Luhanská oblast by se mohly spojit, naznačují vzbouřenci

Kyjev - Vedoucí představitelé vzbouřeneckých proruských skupin v Doněcké a Luhanské oblasti jednají o spojení svých "lidových republik". Oznámila to dnes ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na tiskovou službu doněckých povstalců. Rozhovory o spojení jsou prý zatím jen předběžné.

Více souvisejících

Referendum Lugansk and Donetsk Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy