Bern - Švýcaři v dnešním referendu jasně odmítli zavedení minimální mzdy, která měla být s hodinovou sazbou 22 švýcarských franků (téměř 500 Kč) nejvyšší na světě. Podle konečných výsledků se proti návrhu vyslovilo 76,3 procenta účastníků referenda. Odmítnutí, i když těsné, pak Švýcaři vyjádřili rovněž kontraktu na nákup 22 stíhaček Jas-39 Gripen.
Ve Švýcarsku institut minimální mzdy neexistuje, proto přišly odbory s návrhem na její zavedení a její výši stanovily na 4000 švýcarských franků (90.000 Kč) měsíčně. Alespoň tolik ve Švýcarsku vydělává zhruba 90 procent všech zaměstnanců.
Iniciátoři referenda tvrdili, že vyšší minimální mzda je nutná kvůli vysokým životním nákladům a rostoucí nerovností ve společnosti. Ekonomové naopak varují, že tak vysoká minimální mzda by paradoxně nejvíce uškodila nejchudším Švýcarům. Životní náklady by ještě zvýšila, ale na minimální mzdu by dosáhlo méně lidí. Mnohé, hlavně menší firmy by podle ekonomů na vyplácení mezd neměly a propouštěly by.
"V několika odvětvích, jako je stavebnictví nebo gastronomie, byly zavedeny minimální mzdy ve Švýcarsku už dávno prostřednictvím kolektivních smluv. Chrání zaměstnance proti cenovému podbízení. Ale většina pracujících ve Švýcarsku takovou ochranu nemá," uvedla Kristina Schüpbachová, která se podílela na kampani odborů.
V případě, že by návrh prošel, byla by to částka vysoko nad minimálními mzdami v ostatních zemích, kde mají obyvatelé také vysoké příjmy. Například v USA je hodinová minimální mzda stanovena na 7,25 dolaru (145 korun) a ve Velké Británii na 6,31 libry (212 korun), píše server iHned.cz.
"Ve Velké Británii, která zavedla minimální mzdy v roce 1999, byly hrozivé předpovědi o nárůstu nezaměstnanosti. Nic takového se ale nestalo," dodal k tomu Jonathon Wadsworth z katedry ekonomie univerzity v Londýně.
Hlavní ekonom odborového svazu SDB Daniel Lampart po porážce v dnešním referendu ujistil, že odbory budou dál bojovat proti nízkým mzdám, ale jiným způsobem.
Vedle minimální mzdy dnes Švýcaři hlasovali také o návrhu koupit 22 stíhaček Jas-39 Gripen za 3,1 miliardy švýcarských franků (69,7 miliardy Kč). Tam bylo hlasování mnohem těsnější. Většina 53,4 procenta voličů se přiklonila k odmítnutí kontraktu.
To znamená tvrdou ránu pro švédského výrobce Saab i pro švýcarského ministra obrany Ueliho Maurera, který připustil, že "neexistuje plán B". Obrana švýcarského vzdušného prostoru tak po vyřazení zastaralých strojů F-5/Tiger nemusí být zajištěna, varoval konzervativní politik.
Související
Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu
Švýcaři se bouří proti Eurovizi. V zemi ji pořádat nechtějí
Švýcarsko , referendum , Minimální mzda
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek