Nová hrozba pro Kyjev: Kozáci využívají chaos a obsazují města v Luhanské oblasti

Kyjev - V Luhanské oblasti na východě Ukrajiny operují silné oddíly donských kozáků, které získaly pod svou kontrolu už devět měst. Podle zpravodajského serveru Ostrov se v oblasti stávají dominantní silou dobře vyzbrojené a vycvičené kozácké oddíly o zhruba 4000 mužích, které vytlačily bojovníky samozvané Luhanské lidové republiky "lidového gubernátora" Valerije Bolotova.

Na Ukrajině kozáci po staletí operovali právě v Luhanské a Doněcké oblasti, tedy na území Donbasu. Chaos vyvolaný proruským povstáním nyní kozácké oddíly podle ukrajinských médií využívají k posílení svých pozic a vytváření živelných samospráv.

Pod jejich kontrolou jsou údajně města Severodoněck, Lysyčansk, Stachanov, Brjanka, Alčevsk, Krasnyj Luč, Antracyt, Sverdlovsk a Perevalsk ležící většinou na jihu Luhanské oblasti.

V noci na dnešek podle serveru Ostrov kolona vozidel s donskými kozáky převzala kontrolu nad Perevalskem, který leží asi 60 kilometrů od ruských hranic. Nedaleká města Antracyt a Stachanov přeměnili kozáci ve své hlavní opěrné body. Území, které ovládají, prý neustále rozšiřují.

Mnoho donských kozáků má podle ruských i ukrajinských médií bojové zkušenosti, početně jsou mezi nimi zastoupeni veteráni čečenských válek i sovětské invaze do Afghánistánu.

Někteří Rusové dodnes říkají Ukrajincům „chachli" podle starého kozáckého účesu – chocholu – na vyholené hlavě. Kozácká vizáž s dlouhým knírem a pramenem vlasů totiž zdobí jak členy ukrajinských folklorních souborů, tak podobizny národních hrdinů na stěnách školních učeben. Tak jako se naše národní mytologie odvolává na jakýsi bájný kmen Čechů, Ukrajinci hledají své kořeny mezi stepními kozáky. Pospolitosti kozáků však daleko přesáhly hranice dnešního ukrajinského státu – směrem na východ do hloubi ruských území, i na západ k Dunaji a balkánskému Banátu.

Psali jsme:
Tichá, ale smrtící. Na Kreml se valí nevraživá chvála. Rusové předvádějí taktiku pro 21. století  

Ale právě na Ukrajině kozáci v průběhu 16. století vznikli jako organizovaná skupina a pouze zde jsou přímo spojováni s předchůdci moderního národa a státu. Původně šlo o rolníky ze střední a západní Ukrajiny, kteří už nechtěli snášet porobu na latifundiích polských magnátů a utekli do širé stepi. Postupně se zde formovaly svobodné kozácké komunity řízené zpočátku voleným atamanem či hetmanem. Nejvýznamnější z nich vybudovala strategicky svůj tábor (síč) za téměř nepřeplavitelným úsekem velkých peřejí (porohy) na levém břehu Dněpru – v Záporoží.

Kozáci se přirozeně museli vrátit k zemědělství, i když snad v lepších podmínkách. Velkou část svého života však mnozí z nich strávili na koni v bojích proti polským králům, kteří se je snažili držet pod kontrolou, nebo jako jejich spojenci proti Turkům a Tatarům ze sousedního Krymského chanátu. Právě od Tatarů však přejali mnohé tradice a zvyky, včetně pojmenování „volný člověk" (kazak).

Již pěknou řádku let se však zvláště v Rusku kozáci znovu objevují. Kdo jsou ale tito „kozáci", když linie s jejich původní kastovněetnickou skupinou byla téměř zcela přerušena? 

Vysvětlení se skrývá v sociálním a politickém vývoji této oblasti po pádu komunizmu. Ztráta opory a jistoty po rozpadu sice obávaného, ale velmocenského Sovětského svazu spolu s hospodářským rozkladem a růstem kriminality způsobila v mnoha lidech zmatek a frustraci. To vyvolalo celkem přirozenou potřebu opět se s něčím identifikovat a připojit se k silné a respektované skupině, která by je ochránila. Ruská vláda zde celkem zřetelně nabízela pravoslaví se svým podřízením se světské moci a předsovětské nacionální a militární tradice, vysvětluje server navychod.cz.

To vše je možné nalézt právě v „kozáctví". Nově zakládané spolky se proto těšily štědré podpoře státních orgánů, čímž vytvářely stále atraktivnější zázemí pro dezorientované postsovětské občany.

Zvláštní zájem na vzkříšení kozáků měli i místní politickoekonomičtí bossové. Kozácké spolky totiž vytvářejí jakési paravojenské jednotky, které lze šikovně využít. obvykle jsou zřizované podle vojenské struktury, včetně speciálních kozáckých armádních hodností pro jednotlivé funkcionáře, a často bývají propojeny s oficiální ruskou armádou. Jejich členové chodí ve speciálních uniformách a ozbrojeni alespoň chladnými zbraněmi. Jejich hlavní náplní je mnohdy „kontrola pořádku", což probíhá formou strach nahánějících pochůzek po městě, tedy jakési domobrany.

Tyto patroly někdy svévolně vykonávají například kontrolu dokladů či „šťáry" v bytech imigrantů. Fungují přitom za tichého souhlasu místních vládců, kteří za ně nenesou zodpovědnost, ale přitom je mohou řídit. Takový nájezd kozáků vyvolá mnohem silnější dojem než kontrola oficiální policií.

Související

Denis Pušilin

Separatisté ve čtyřech částech Ukrajiny vyhlásili referendum o připojení k Rusku

Ruskem kontrolované nebo okupované regiony na východě a jihu Ukrajiny dnes oznámily, že tento týden chtějí zahájit lidové hlasování o připojení k Ruské federaci. O záměru uspořádat referendum mezi 23. a 27. zářím podle agentur informovaly úřady samozvané Luhanské lidové republiky (LNR), Doněcké lidové republiky (DNR) a proruští představitelé částí Chersonské a Záporožské oblasti.
Serhij Hajdaj

Rusové nedodržují příměří, kvůli ostřelování hoří 10 výškových budov, tvrdí luhanský gubernátor

Kvůli ruskému ostřelování hoří deset výškových budov ve městě Severodoněck, oznámil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko obvinil ruské síly z toho, že ve městě Vuhledar při dělostřeleckém ostřelování zasáhly distribuční místo humanitární pomoci, přičemž zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters. Rusové se podle informací ukrajinské strany přeskupují a připravují na novou ofenzivu v Donbasu, kde se nacházejí Luhanská i Doněcká oblast.

Více souvisejících

Luhanská lidová republika Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy