Ruská cenzura v akci: Film o stalinských zvěrstvech zakázán

Moskva - Ruské ministerstvo kultury zakázalo distribuci filmu "Přikázáno zapomenout". Snímek, který se zabývá deportacemi Čečenců během vlády bolševického diktátora Josifa Stalina, by podle názoru úřadů mohl podněcovat etnickou nesnášenlivost. Kritici naopak tvrdí, že jde o nepřípustnou cenzuru. Informuje server Moscow Times.

Snímek "Přikázáno zapomenout" režiséra Ruslana Kokanajeva se točí kolem násilných deportací čečenského obyvatelstva do oblastí ve střední Asii během druhé světové války. Tvůrce tvrdí, že jeho dílo sice není historickým dokumentem, ale vychází z dobových svědectví.

Ruským úřadům vadí především scéna, v níž jsou čečenští vězni zavřeni ve vesnici Chajbach do stodoly a zaživa upáleni jednotkami stalinské tajné policie NKVD. Ministerstvo kultury uvádí, že v archivech nebyl o incidentu nalezen jediný přesvědčivý důkaz. Filmaře proto obvinilo z "falšování historie". Dílo zakázalo promítat v ruských kinech a televizi. Mohlo by prý vzbudit etnickou nesnášenlivost.

Kokanajev se nařčením brání. Scénu prý do snímku zařadil na základě rozhovorů s čečenskými historiky, archiváři i přeživšími. Úřady se dle jeho názoru záměrně snaží z veřejného prostoru vytěsnit skutečnost, že ti Čečenci, jejichž fyzický stav neumožňoval deportaci, byli na místě zlikvidováni.

Ruské ministerstvo kultury nepopírá, že stalinský režim nechal v roce 1944 násilně přesídlit stovky tisíc Čečenců z Kavkazu do asijských stepí. Film však údajně zveličuje míru brutality, která proces provázela. Režisér naopak tvrdí, že ruský režim záměrně ignoruje historické prameny a důkazy.

Související

Více souvisejících

Rusko cenzura

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 29 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy