Zákaz sprostých slov nestačil, Rusům nově vadí užívání cizích slov

Moskva - Ruský parlament připravuje zákon, který má vyloučit "neoprávněné" užívání cizích slov ve veřejné sféře. Poslanecký návrh už schválil kulturní výbor dolní parlamentní komory. Hříšníkům, kteří budou ve veřejných dokumentech používat jinou verzi ruštiny než "literární", bude hrozit pokuta až 50.000 rublů (30.000 korun). V případě právnických osob dokonce konfiskace majetku.

Navrhovatelé tvrdí, že jejich zájmem je čistota mateřštiny. Inspirovali se prý ve Francii, kde zákon chrání státní jazyk před pronikáním angličtiny. "Velmi si vážím Francouzů, ale stejně si cením i vlastní země a jejího jazyka, řeči Tolstého a Puškina," prohlásil při odůvodnění zákona režisér Vladimir Bortko, který v kulturním výboru Státní dumy zastupuje ruské komunisty.

Z úředních dokumentů mají podle návrhu zákona vymizet slova, která mají běžně užívanou obdobu v ruštině. Termín "běžně užívanou" návrh nijak blíž nespecifikuje.

A jak je to s češtinou?

Současnost přeje hlavně angličtině, převážná část nových slov se k nám dostává z tohoto zdroje. V minulosti však využívala čeština i jiných jazyků. Mnoho slov přešlo z němčiny, z francouzštiny a z ostatních slovanských jazyků.

Část z nich se stala pevnou součástí spisovné češtiny, část se dostala do češtiny obecné. Mnohá z nich zdomácněla tak, že jejich cizí původ ani nepociťujeme, uvedl Rozhlas.cz. Pro ilustraci si uveďme několik příkladů:

z latiny - cirkus, cyklus, doktor, gesto, komora, koruna, student, škola, univerzita, tabulez řečtiny - atlet, patos, typ, téma, demokracie, tyranz angličtiny - farma, klub, džob, sport, standard, tenis, hokej, fotbal, tramvaj, víkendz ruštiny - borec, maják, náčelník, svět, vesmír, vzduchz němčiny - clo, haléř, hřbitov, knedlík, plech, rám, sál, šachta, talířz francouzštiny - alarm, aféra, baterie, bazén, blamáž, bonbón, fazona, garáž, hotel, terén, toaleta, túraz italštiny - banka, festival, galeje, kasino, tempo, salámze španělštiny - armáda, kanibal, kokos, laso, siloz polštiny - želva, podmět, vědaz maďarštiny - čardáš, guláš

Psali jsme: Převálcuje angličtina češtinu? Lingvistka řekla víc
 

z arabštiny - islám, sultán, alkoholz perštiny - šach, čibukz hebrejštiny - šoufl, mešugeindický původ - rýže, jutamalajský původ - bambus, batikovatčínský původ - kaolin, tajfunjaponský původ - judo (džudo)australský a polynéský původ - tabu, tetovat, bumerang

Zajímavé je třeba přejímání téhož slova v různých dobách a následný posun jeho významu. Třeba slovo "sponzor" znamenalo ručitele nebo rukojmí. Dnes jím označujeme subjekt, který materiálně podporuje činnost jiných subjektů. Podobně slovo "divize" přešlo z oblasti vojenské v označení části firmy, její organizační jednotky.

Slova cizího původu mají často své protějšky ve slovech domácích. Měli bychom proto přemýšlet o tom, jakou funkci má naše promluva, a tomu přizpůsobit výběr slov tak, aby byla srozumitelná. Někdy není český ekvivalent ve vztahu k cizímu slovu úplně totožný, a proto není stylisticky vhodné oba výrazy libovolně zaměňovat - třeba "klient" a "zákazník".

Související

Více souvisejících

Rusko čeština

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy